Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Whirlpool AWG695-głośne wirowanie(huczy)

26 Lut 2004 11:16 18161 9
  • Poziom 13  
    Witam
    W temacie pralek to ja jestem zielony,a pralka w rodzinie,więc pomóc trzeba.
    Pralka 6-letnia,raczej intensywnie eksploatowana,od kilku dni zaczęła przy wirowaniu głośno pracować.Pojechałem żeby to posłuchać-nie stuka,nie trzęsie się,nie piszczy,ale właśnie huczy.
    Zanim to rozkręce prosiłbym o wskazówki na co zwócić uwagę.
    Pralka ta ma wirowanie 1000obr,przy mniejszych też głośno pracuje.
    Dzięki z góry za porady !
  • Poziom 16  
    Witam przyczyną tego huczenia z pewnościa są wyeksploatowane łożyska(najprościej sprawdzisz ,jeżeli obrócisz na luzie bemben pralki)Pozdrawiam.Grzegorz.
  • Poziom 13  
    A jeżeli to jest wina łożysk to:
    -czy można używać pralki do chwili wymiany łożysk ?
    -czy takie łożyska są osiągalne ?
  • Specjalista AGD
    Jeżeli słychać łożyska to radzę nie prać. W Twojej pralce jeżeli dojdzie do zatarcia łożyska lewego (po drógiej stronie koła pasowego) to może ulec wytarciu otwór w plastykowym zbiorniku, w którym osadzona jest też plastykowa piasta z łożyskiem (łożysko zacznie się obracać razem z piastą). Takie uszkodzenie zbiornika, jeżeli jest znaczne może postawić pod znakiem zapytania opłacalność naprawy.
    Wymiana łożysk jest tylko pozornie prosta i na dodatek na rynku
    pokazaly się chamskie podróby kompletnych piast i V-rigów.
  • Poziom 14  
    pokrec recznie czy slychac chrobotanie
  • Poziom 13  
    Witam !
    Chyba sprawdziły się przewidywania kolegi zayzayer-a. :cry:
    Pralka wprawdzie po pojawieniu się huku,była eksploatowana z wirowaniem 120 obr,huk się nie nasilał,po zdjęciu paska ręcznie obracałem bęben i wydawało się,że obraca się luźno(z niewielkim szmerem po lewej stronie-no właśnie!),no i stało się !
    Przy kolejnym wirowaniu,zaczęła mocno zgrzytać,bęben się już bardzo ciężko obraca.Z tego co od góry zauważyłem z lewej zewnętrznej strony strony zbiornika (zdjęcie 1),wraz z obracającym się bębnem,obraca się krążek z czymś w rodzaju dużej drucianej zawleczki w kształcie „U”(to chyba jest ta piasta)-a chyba nie powinien się obracać !
    I teraz pytanie-jak dostać się do łożysk,czy:
    a) wymontować zbiornik na zewnątrz z demontażem elektryki,hydrauliki,sprężyn podtrzymujących ?
    b) odkręcić ściankę zbiornika ?( a jak zdjąć koło pasowe ?-odkręcenie śruby nie wystarcza) ,na zdjęciu 2 -zbiornik od strony paska.
    Bardzo proszę o radę !!!
  • Poziom 13  
    Witam !
    Chyba sprawdziły się przewidywania kolegi zayzayer-a. :cry:
    Pralka wprawdzie po pojawieniu się huku,była eksploatowana z wirowaniem 120 obr,huk się nie nasilał,po zdjęciu paska ręcznie obracałem bęben i wydawało się,że obraca się luźno(z niewielkim szmerem po lewej stronie-no właśnie!),no i stało się !
    Przy kolejnym wirowaniu,zaczęła mocno zgrzytać,bęben się już bardzo ciężko obraca.Z tego co od góry zauważyłem z lewej zewnętrznej strony strony zbiornika (zdjęcie 1),wraz z obracającym się bębnem,obraca się krążek z czymś w rodzaju dużej drucianej zawleczki w kształcie „U”(to chyba jest ta piasta)-a chyba nie powinien się obracać !
    I teraz pytanie-jak dostać się do łożysk,czy:
    a) wymontować zbiornik na zewnątrz z demontażem elektryki,hydrauliki,sprężyn podtrzymujących ?
    b) odkręcić ściankę zbiornika ?( a jak zdjąć koło pasowe ?-odkręcenie śruby nie wystarcza) ,na zdjęciu 2 -zbiornik od strony paska.
    Bardzo proszę o radę !!!
  • Specjalista AGD
    Odkręć śrubę M8 silnika i termostaty (torx 15). Wykręć cztery śrubki (torx 10 i 15) i zdejm widoczne na obrazku klamry. Wyjmij grzałkę.
    Wyciągnij tą zawleczkę o której piszesz (strzałka) i wyciągnij bęben razem z plastikową przykrywą zbiornika. Obejrzyj otwór. Zmierz wytarcie.
  • Poziom 13  
    Dzięki za szybką odpowiedź.
    Wyjąłem piastę,otwór w zbiorniku wydaje się sporo wytarty-na piaście są warstwy tworzywa ze zbiornika.Nowa piasta nie będzie raczej szczelnie przylegać do zbiornika.I co dalej ? Zawiozłem piastę do sklepu,nowa jest za 52 zł.Zbiornik na zamówienie ponad 200 zł.
    Czy nie można by wykorzystać np. tubki Distalu,zakleić na stałe nową piastę ?
    Łożysko od strony koła wydaje się w dobrym stanie,obracałem kołem-luźno i żadnego szmeru,ale czy w przypadku kontynuacji naprawy nie trzeba go wymienić ?
    Ech,pluję sobie w brodę,że wcześniej nie wymieniłem piasty...
    Proszę o dalsze sugestie.
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Spróbuj szarym Poxipolem. Wklej samą piastę, a dopiero potem
    przykręć bęben. Z drugie strony też bym wymienił. Do koła potrzebny jest ściągacz.

PS. Zbiornik 200,-? Jakoś dziwnie tanio. Whirlpool prawie tyle życzy
    sobie za samą przykrywkę.