Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Plik PDF drukowanie dwóch stron na jednej kartce dwustronnie

marcin24007 23 Aug 2008 19:45 42710 9
 • #1
  marcin24007
  Level 12  
  Witam!
  Najprościej mówiąc chodzi o to:
  Mam plik pdf, 600 stron.
  Chcę go wydrukować na 150 kartkach.
  Czyli na pierwszej kartce, na pierwszej stronie mają być strony 1 i 2, a na drugiej stronie tej samej kartki strony 3 i 4.
  Następna kartka to strony 5, 6 i 7, 8.

  Moje pytanie brzmi: jak to zrobić?
  Od razu zaznaczam, że wiem że są opcje w Acrobacie typu drukowanie wielu stron na jednej kartce, ale nijak nie da się zrobić z tego dodatkowo wydruku dwustronnego.
  Gdybym posiadał drukarkę z duplex-em, nie byłoby problemu, ale takowej nie mam.  Może jest jakiś program który potrafi przerobić mojego pdf-a tak żeby złożyć dwie strony na jedną i zapisać to jako plik pdf, wówczas wydruk dwustronny da się zrobić bez problemu.

  Dodam, że testowałem programiki typu "Foxit PDF Editor", "FinePrint", ale one nie dość że nie dają zadowalających mnie efektów to w dodatku na wydruku są dodatkowe napisy "reklamujące dany programik" i nie da się drukować wybranych zakresów stron.

  Można by różnymi metodami "na siłę" przerobić taki plik, jednak 600 stron to zdecydowanie za dużo.
  Zatem jeżeli ktoś z Was da mi namiar na jakiś program który będzie potrafił umieścić dwie strony na jednej i zapisać to jako PDF to będę wdzięczny.
 • #3
  shg
  Level 35  
  CutePDF
  Na pierwszej stronie na samym dole doda informację "o sobie".
  Zapisuje jako PDF.
  Zaleta w stosunku do, na przykład, dostarczanych razem z drukarką sterowników umożliwiających druk kilku stron na jednej jest taka, że nie zostaje zmniejszony obraz po rasteryzacji, więc wydruk jest wyraźny (takie na przykład oprogramowanie z drukarki Canona powodowało, że zamiast czarnego tekstu był szary i postrzępiony).
  Używam CutePDF od dość długiego czasu, drukuję zazwyczaj 8, a czasem 4 strony na jednej. Zapis do PDF, a potem otwieram w GSView i drukuję najpierw strony nieparzyste w odwrotnej kolejności, a potem parzyste w normalnej i przekładam. GSView dlatego, że znacznie lepiej radzi sobie z obsługą mojej drukarki (HP LaserJet 4 Plus) niż Foxit Reader. Ten ostatni próbuje drukować wszystko jako bitmapę TrueColor (chociaż to pewnie wina windowsowego sterownika), przez co druk trwa stosunkowo długo.
 • #4
  marcin24007
  Level 12  
  Jak już pisałem próbowałem programu FinePrint i nie zdaje egzaminu.
  Co do CutePDF owszem robi mi dwie strony na jednej i zapisuje do pliku pdf.
  I tu się pojawia kolejny problem.
  Pliku tego nie da sie otworzyć Acrobatem zatem jak kolega shg napisał zainstalowałem programik GSview (wcześniej także Ghostscript) i tym się otwiera ale za Chiny Ludowe nie daje rady z niego wydrukować. Próbowałem rozmaite kombinacje opcje wydruku tego Gsview-a i nic. Nawiasem mówiąc moja drukarka to HP LaserJet 4100.
  Proszę o dalsze sugestie :-)
 • Helpful post
  #5
  shg
  Level 35  
  Z GSView spróbuj w dialogu drukowania zaznaczyć Ghostscript driver (czy jakoś tak) i w opcjach wybierz sterownik ljet4.
  Według tego, co tu piszą powinien działać z Twoją drukarką:
  http://www.openprinting.org/show_driver.cgi?driver=ljet4

  A że nie da się drukować, to trochę dziwne. Czy na pewno w CutePDF ustawiłeś prawidłowy rozmiar papieru? W zależności od sterownika (i drukarki) drukowany obraz będzie albo zmniejszony, albo obcięty, albo drukarka będzie czekać na papier o odpowiednich rozmiarach (jeżeli w podajniku ma czujnik, najczęściej mechaniczny).

  Dziwne, że Acrobat tego nie otwiera, chociaż nie próbowałem nigdy nim otwierać plików z CutePDF, bo moja przygoda z tym programem zakończyła się na wersji 6.

  Czy z windowsowym sterownikiem (GDI) też nie chce drukować?

  Czy dokument nie jest "zabezpieczony" przed wydrukiem? Chociaż w tym wypadku powinno pojawić się okno z odpowiednią informacją.
 • #6
  kj1
  Electrician specialist
  Myślę, że jest jeszcze prostszy sposób wydruku z samego acrobata. I tak najprawdopodobniej będziesz stał przy drukarce i czekał aż Ci się te 150 stron wydrukuje, więc po prostu podawaj po jednej stronie. Tzn wsuwasz czystą kartkę (pojedyńczą) drukujesz strony 1-2 odwracasz ją drukujesz strony 3-4, wsuwasz następną czystą kartkę drukujesz strony 5-6, odwracasz ją itd, itd.
  Sposób z pewnością trochę uciążliwy, ale nawet przy tej ilości znacznie szybszy niż szukanie i konfiguracja odpowiedniego programu drukującego :)

  Pozdrawiam
  KJ
 • #7
  granacik
  Level 22  
  Ja to robię inaczej - najpierw drukuje strony nieparzyste od 1 do 600 (nie trzeba wpisywać każdej ze stron) wystarczy zaznaczyć opcje przy drukowaniu następnie wyjmuje kartki obracam i wsadzam w podajnik. Ustawiam druk od 1 do 600 ale tym razem parzystych stron i po sprawie nic nie trzeba kombinować, działa na każdym programie, czekam tylko na skończenie pierwszej tury druku nie muszę przekładać co stronę. (w zależności od drukarki czasem lepiej zacząć od parzystej kończąc na nieparzystych-kwestia ułożenia papieru aby sam się złożył do bindowania)
 • #8
  marcin24007
  Level 12  
  Kolega granacik chyba nie zrozumiał mojego postu. Piszesz dobrze ale tak to ja sobie moge wygrukować zwyczajnie dwustronnie, a mi chodzi o to żeby były 4 strony na jednej kartce A4.

  Kolega kj1 też w sumie ma rację, takie drukowanie może jest i dobre przy jednym dokumencie, ale mnie czeka więcej takich opasłych tomów :)

  Jednak najbardziej skłaniam się do metody shg.
  Wiec co do Twoich pytań.
  W GSView zaznaczałem Ghostscriptdriver i wybierałem już kilka sterowników (w tym ljet4) i nic, pokazuje siętaki oto komunikat jak na załączonym obrazku.

  Plik PDF drukowanie dwóch stron na jednej kartce dwustronnie

  Rozmiar papieru także jest ustawiony poprawnie. A z GDI także niechce drukować. No i dokument nie jest zabezpieczony przed wydrukiem bo wyrywkowo już z niego drukowałem.
 • #9
  kj1
  Electrician specialist
  Można jeszcze inaczej:
  Papier A4 przeciąć na pół (nie jest to wielki problem, wystarczy linijka i ostry nożyk) i ustawić drukowanie na A5 (najlepiej kartki poziomo). Nie jest to co prawda dokładnie to o co Ci chodziło, ale może pomoże :)

  Czy w tych pdf masz sam tekst czy również obrazki?
  Jeżeli jest tylko tekst to można spróbować skopiować przez schowek do np worda, a tam to już ustawisz wszystko tak jak chcesz. Jeżeli są również obrazki może być znacznie gorzej, ale przydałoby się spróbować

  Pozdrawiam
  KJ
 • #10
  marcin24007
  Level 12  
  Ojjj kj1 ten komentarz z przecinaniem stron, nożykiem i linijką mogłeś sobie darować :) Poza tym może sam spróbuj kopiować 600 stron dokumentu do worda i to ręcznie ustawiać wszystko (tekst + obrazki).

  Ale mniejsza o to. Problem juz rozwiązany.
  Po prostu nie za bardzo dogadaliśmy się z shg. Bo owszem zassałem programik CutePDF, ale "CutePDF Writer" i on się instaluje jako drukarka wirtualna i owszem drukuje mój plik do pliku pdf ale potem pojawiają się problemy o których już pisałem.
  POszperałem więc jeszcze w tych CutePDF-ach i znalazłem cośco się nazywa "CutePdf Pro" (Professional). To coś nie instaluje się jako drukarka wirtualna, ale jako zwykły programik który elegancko przerabia pliki pdf tak jak chciałem. Tak przerobiony plik da się także otworzyć w Acrobacie co z poprzednim CutePDF było niemożliwe, no i da sie oczywiście wydrukować bez potrzeby używania GSView.

  Zatem bardzo Ci dziekuje za pomoc shg, porada sie jak najbardziej przydała.
  Temat zamykam, a gdyby kogos cośjeszcze interesowało to w każdej chwili możemy go wznowić.