Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć radio samochodowe pod zasilacz ATX350W

AXELF 24 Sie 2008 13:48 8248 10
  • #1 24 Sie 2008 13:48
    AXELF
    Poziom 20  

Witam,
    Posiadam dosyć stare radio na płyty (bardzo świetnie gra jak na swój wiek) i 2 głośniki, więc postanowiłem je wykorzystać. Czy mogę podłączyć te radio pod zasilacz ATX 350W wymontowany z PC ? Chodzi mi o pracę ciagłą, żeby radyjko służyło jako mini wieża. Szkoda mi je wyrzucić a moja wieża już dawno padła. Czy zasilacz nie ulegnie przeciążeniu gdy np. będę słuchać muzyki przez kilka godzin ?
    Jeszcze chciałem zapytać, jaką mogę zamontować antenę do takiego radia gdyż jest tam standardowy wtyk na antenę samochodową a nie posiadam w domu takiej anteny. Proszę o odpowiedź dziękuję

Moderowany przez Tomek Włodarczyk:

Co to znaczy "połączące"? Zmienilem tytuł z " Radio samochodowe połączące pod zasilacz". Regulamin p. 11

0 10
  • #2 24 Sie 2008 14:26
    Wojtek41
    Poziom 16  

Zasilacz ATX bez problemów wytrzyma obciążenie radiem samochodowym na wyjściu +12V. Może tylko oazać się, że do +5V trzeba bedzie dołączyć sztuczne obciążenie.
    Jako antenę można wykorzystać kawałek zwykłego przewodu elektrycznego. Dobierając jego długość i położenie do najlepszego sygnału radiowego.

0
  • #3 24 Sie 2008 15:26
    DawidG2
    Poziom 13  

A czy takie radyjko można podłączyć pod zasilacz AT bez wentyla w środku? Nie będzie mu za gorąco?...

0
  • #4 24 Sie 2008 20:11
    SlaweK
    Poziom 43  

Ja proponuję od razu do kontaktu 230V, będzie szybciej i pewnie, padnie napewno a na zasilaczu od PC trzeba będzie trochę poczekać. Zasilacz od PC nie dość że sieje zakłóceniami to daje 12V a do poprawnej pracy radia potrzebne jest nieco wyższe zasilanie 12,6-14,4V bo takie napięcie panuje w instalacji auta w poprawnych warunkach pracy. Pomiary serwisowe na schematach są właśnie dla średnich napięć 13,8 lub 14,4V. Stabilizacja w zasilaczu PC jest na gałęzi 5V a nie 12V która to nie reaguje na zmianę obciążenia.
    Poprawne zasilanie poda np zasilacz do CB radia lub zasilacz serwisowy z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym o odpowiedniej wydajności prądowej.

SławeK

0
  • #5 24 Sie 2008 20:39
    macijk85
    Poziom 1  

u mnie bez problemów taki układ hula zasilacz+radio samochodowe i głośniki, 2 lata i nic się nie dzieje

0
  • #6 24 Sie 2008 21:42
    SlaweK
    Poziom 43  

Wiele takich wyjątków potwierdza regułę. To że komuś działa to nie znaczy że nie padnie a tu staramy się edukować początkujących poprawnymi rozwiązaniami a nie partactwa i partyzantkę propagujemy.

SławeK

0
  • #7 24 Sie 2008 22:09
    szapet
    Poziom 21  

Panowie Sławek ma rację lepiej kupić zasilacz do cb radia na allegro lub serwisowy regulowany i bez kombinacji radyjko będzie śmigać pozdrawiam.

0
  • #8 25 Sie 2008 00:34
    Wojtek41
    Poziom 16  

Nowy zasilacz kosztuje. A stary ATX jest za darmo. Warto nauczyć się coś robić z niczego. Radio samochodowe pracuje w dużym zakresie napięć. Nawet przy wyłączonym silniku przy 12V z akumulatora musi poprawnie działać. Napięcia w zasilaczu ATX są stabilizowane wszystkie i bez problemu można wykorzystać +12V. Jedynie w przypadku, kiedy między poszczególnymi napięciami nie ma wymiany mocy, trzeba dołączyć sztuczne obciążenie do +5V ( np. żarówka 5W). Po to, żeby z +12V można było czerpać pełną moc.

0
  • #9 25 Sie 2008 10:00
    AXELF
    Poziom 20  

Wojtek41 powiedz mi czy ma to znaczenie jeśli na kablu +5V nie będzie żadnego obciążenia ? Ja mojego zasilacza ATX używam głównie żeby zasilić wkrętarkę 12V i muszę przyznać, że ma większego kopa niż na akumulatorze(wiertło 10mm w metalu szybciej się przewierciło niż z akumulatorem).

0
  • #10 25 Sie 2008 21:52
    Wojtek41
    Poziom 16  

Owszem ma znaczenie. W starych zasilaczach nie było wymiany mocy między poszczególnymi napięciami. Główna stabilizacja dotyczyła +5V. Reszta napięć była stabilizowana stabilizatorami zewnętrznymi. Typu 7812, albo podobnymi. Bez obciążenia +5V, zasilanie stabilizatorów na +12V było ograniczone mocą pobieraną przez +5V. Nie mogły dawać pełnej mocy bo dla przetwornicy (zasilacza) głównym piorytetem było utrzymanie napięcia +5V. Pozostałe napięcia bazowały na wzbudzeniu pochądzącym od niego. Wszystkie oczywiście napięcia dla równowagi już w zasilaczu posiadały obciążenie sztuczne rzędu 50 ohm, ale to jest za mało do pełnego wysterowania +12V. Dlatego takie obciążenie należało by dopiąć do +5V. Jeśli oczywiście Twój zasilacz jest starego typu i wymiana mocy między poszczególnymi napięciami jest ograniczona.

0
  • #11 25 Sie 2008 23:00
    SlaweK
    Poziom 43  

" wymiana mocy między poszczególnymi napięciami jest ograniczona" Mnie to raczej wygląda że ktoś tu jest nieco ograniczony i wymiana informacji coś mu się ogranicza.

Stabilizacja jest w zasilaczach do PC jest w stosunku do gałęzi najbardziej obciążonej czyli 5V. Reszta napięć poza małowydajną gałęzią napięcia stand-by nie jest stabilizowana. Przetwornica jest tak skonstruowana że lubi być odpowiednio obciążona, nie będę tu tłumaczył dlaczego (lepiej zapytać w dziale Zasilacze, tam mają więcej cierpliwości). Inaczej zasilacz padnie. Źeby to któryś orzeł zmierzył jak mu się zachowuje napięcie na tej niby stabilizowanej gałęzi 12V to by się zdziwił.

SławeK

0