Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips VW Beta 2 - FM trzeszczy i milknie

djlj24 24 Sie 2008 14:51 1026 1
  • #1 24 Sie 2008 14:51
    djlj24
    Spec od car audio

Radio VW Beta 2 produkcji Philipsa (DC584/71 A5) mam problem w nim z odbiorem FM. Dźwięk jest przerywany w taki sposób jakby trzeszczał potencjometr od głośności - czasem milknie zupełnie i jest jedynie cichy szum. Nie jest to sprawa zimnych lutów (przelut też robiłem profilaktycznie i nic nie pomogło), nie ma wpływu temperatura (grzanie nic nie zmienia). Wygląda na to, że źródło problemu jest w głowicy zbudowanej w oparciu o układ U4062B. Ponieważ w niej są także filtry p.cz. więc odpada podstawienie czegoś innego. Stwierdziłem, że heterodyna pracuje prawidłowo - pętla PLL zamyka się dobrze, syntezer trzyma napięcie. Trzeszczenie więc musi się pojawiać gdzieś w obwodach wyjściowych - tylko gdzie jak tam prawie nic nie ma. Usterka wygląda na typową - już trafiłem Philipsa z podobnym objawem. Może ktoś kiedyś walczył z takim dziadostwem i zwalczył (może któryś z ceramików SMD popuszcza - tylko który).
    Wiem, że radio jest stare i może nie warto nad nim siedzieć - ale są czasem takie sztuki, że nie wypada nie zrobić.

0 1
  • #2 25 Sie 2008 11:51
    djlj24
    Spec od car audio

Rozebrałem głowicę - przylutowałem bez ekranów tak aby mieć dostęp do elektroniki i walczylem znowu. Chłodzenie nie zmienia nic, grzanie też nic, przeginanie - bez wpływu, lutowanie po elemencie - także nic, ruszenie rdzeni - nic. Normalnie już taka zagadka, że pomysłów mi brak.
    Niestety podłożenie czegoś innego nie wchodzi w grę, w głowicy jest pierwszy wzmacniacz pośredniej więc sama głowica typu GLORIA nie załatwia sprawy (chociaż podłożona będzie stroić i synteza chodzi poprawnie).

0
  Szukaj w 5mln produktów