Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica do skrzyni basowej

wojtox 24 Sie 2008 20:27 3667 7
  • #1 24 Sie 2008 20:27
    wojtox
    Poziom 12  

Witam !!!!!
    Mam skrzynię basową firmy dibeisi model p1007 i mam taki problem nie posiada ona żadnej zwrotnicy proszę o pomoc w jej wykonaniu ponieważ bass nie jest rewelacyjny.

0 7
  • #2 24 Sie 2008 20:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 25 Sie 2008 12:43
    20michael20
    Poziom 2  

Ja mam głośnik dibeisi bez zwrotnicy i gra basem doskonale. Dałem do niego kiedyś zwrotnice i gral gorzej.

0
  • #4 25 Sie 2008 12:46
    Lisnot
    Poziom 11  

20michael20 napisał:
    Dałem do niego kiedyś zwrotnice i gral gorzej.

Zależy tez jakiej jakości dasz zwrotnice. Zwrotnica zwrotnicy nierówna.

0
  • #5 25 Sie 2008 13:02
    20michael20
    Poziom 2  

No tak masz racje. To wszystko zalezy takze do czego podlacza sie glosnik. Masz dobry wzmacniacz to i glosnik pokazuje swoja moc nawet z dolnej polki. A co do zwrotnicy; w kolumnach zawsze duzo mi dawala,w subach zwykle lepiej jest mi bez niej. Mam wiocznie male doswiadczenie co do subwooferow.

0
  • #6 25 Sie 2008 13:28
    kurzy_2
    Poziom 17  

Zależy to wszystko pod jaki wzmacniacz chcesz podłączyć suba? Jeśli to jest pod domowy wzmacniacz pod zwykłe wyjście głośnikowe to filtr dolnoprzepustowy by się jakiś na pewno przydał...Jeśli natomiast jest podpięty pod wzmacniacz przystosowany do subwooferów z całą możliwością ich regulacji w całym zakresie czy to w domu czy w aucie to nie jest wymagana zwrotnica w takim przypadku bo sam wzmacniacz już posiada wszystko i nie ma sensu jej zakładać...

0
  • #7 27 Sie 2008 08:22
    Arkadyo
    Poziom 29  

Jeden filtr to jeszcze nie zwrotnica nawet jak jest aktywny :P

0
  • #8 03 Wrz 2008 10:42
    minigunmen
    Poziom 10  

W zasadzie zbudowanie filtra dolnoprzepustowego to coś, co ja mogę zrobić nie znając się kompletnie na elektronice. Oto czarodziejska metoda, która bardzo się przyda wszystkim, którzy są zieloni w elektronice a bardzo skuteczna, o czym sam się przekonałem budując swój pierwszy filtr, lepszy niż filtr, który wcześniej kupiłem.
    Mówi się, że cewka i kondensator powinny być dobrane według obliczeń ale jeśli będą drobne różnice niż w schematach to nikt nie zginie ani nie straci kończyny.
    Zaczynamy tak:
    - zdobywamy kondensatorek powyżej 30V, między 100uF a 470uF (przy 100uF bas będzie miał szeroki zakres, do
    około 500Hz, przy 470uF będzie nisko, koło 100Hz) dobrze by było żeby był taki średnicy około 1cm bądź
    większy, nie będzie się grzał.
    - zdobywamy trochę drutu 1mm miedzianego z tym takim jakimś lakierem, nie wiem co to jest. W każdym razie
    ten lakier jest po to żeby drut nie stykał dopuki tego lakieru nie zdrapiemy (ja użyłem takiego i działało).
    Jeśli chcemy zrobić filtr do zastosowania z mocniejszym wzmacniaczem drut musi być grubszy i grubość cewki z niego proporcjonalnie większa.
    - kradniemy młodszemu rodzeństwu kredkę czerwoną, różową bądź niebieską (w sumie to obojętne jaki kolor xD)
    - pożyczamy od sąsiada taśmę klejącą (jak ktoś nie ma)

Budowa:
    - nawijamy drut na kredkę, na szerokość około 5-6 centymetrów, aż powstanie cylinderek grubości troszkę w okolicach kiełbasy (3cm).
    - resztę kredki bestialsko odcinamy siekierą w odległości 1cm od cewki.
    - oklejamy to taśmą pożyczoną od sąsiada, żeby się nie rozwinęło.
    - na końcówkach wystających z cewki drucika zdrapujemy siekierą (lub nożem) ten lakier, żeby tam stykało
    - jeden kabelek głośnika podłączamy przez cewkę a (+) i (-) głośnika łączymy kondensatorkiem.

UWAGA! Jeżeli elementy, które dobieracie będą się znacznie różnić od podanych mogą być problemy, za które nie odpowiadam.

Co do tego typu filtra - zmontowałem taki z kondensatora 200V 470uF, cewki takiej jak opisałem, tyle że nawinięta była na metalowy, zaizolowany cylinderek grubości kredki, który znalazłem w silniku kosiarki do trawy co potem zamieniłem na kredkę, bo się grzało. Gra na tym filtrze tuba o pojemności 30 litrów z głośnikiem tesla 70/140W o impedancji 8ohm i to bardzo ładnie. Filtr wykazał się ładnym tłumieniem i ładnie zmiękczył się bas przez odcięcie niepotrzebnych tonów.

Pozdrawiam.

0