Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kominek z plaszczem wodnym ?

technet123 24 Sie 2008 23:46 9664 17
  • #1 24 Sie 2008 23:46
    technet123
    Poziom 10  

witam
    w nowym domu jednorodzinnym 130m. chcemy zamontowac kominek z plaszczem wodnym jako jedyne zrodlo ciepla do c.o. i cieplej wody uzytkowej, jest wiele schematow podlaczenia ale nie wiem ktory jest najkorzystniejszy, czy to rozwiazanie wogole wypali... jaki kominek wybrac ...dzieki za podpowiedz pozdrawiam[/code]

0 17
  • #2 25 Sie 2008 14:17
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kominek jako jedyne żródło ciepła-odważne i ryzykowne posunięcie.Gdzie go zainstalujesz,pewnie w salonie i zrobisz sobie z niego kotłownię.Kominek grzeje kiedy się pali,a co w nocy i następnego dnia zanim rozpalisz?Chyba że będziesz ładował nim jakiś bufor,z którego zmagazynowane ciepło będzie odbierane przez instalację.
    Mimo wszystko nie wydaje mi się,aby ten pomysł był dobrym rozwiązaniem na ogrzewanie.Ciekaw jestem innych opinii.

0
  • #3 25 Sie 2008 18:19
    technet123
    Poziom 10  

Witam
    proboje wlasnie dowiedziec sie cos na ten temat czy kominek z plaszem wodnym jest uciazliwy jako jedyne zrodlo ciepla??

0
  • #4 25 Sie 2008 18:59
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja na pewno trzymał bym się z dala od takiego rozwiązania.Dużo bałaganu,pyłu i kurzu w jego otoczeniu,ciepło tylko jesli pilnujesz ognia,a poza tym ceny drewna wcale nie są zachęcające.
    Kominek jest super jako dodatkowe żródło ciepła,wpięte w układ co,ale nie jako jedyne.
    Takie jest moje zdanie w tej kwestii.
    Pomyśl o jakimś kociołku np.na ekogroszek lub miał.

0
  • #5 29 Sie 2008 13:16
    pekala68
    Poziom 12  

ja ogrzewałem dom kominkiem i uważam to za bardzo dobre rozwiązanie jedyną uciążliwością jest konieczność czyszczenia szyby ale jak komuś nie przeszkadza troczę przyczerniona szyba nie musi jej tak często czyścić
    co do ogrzewania to mam wkład zwykły z rozprowadzeniem + wymiennik na odprowadzeniu spalin podłączony do C.O głównie ze względu na ogrzewania podłogowe w kuchni i łazience ubiegłej zimy w domu 150 m2 temperatura nie spadała poniżej 22 stopni

Dodano po 5 [minuty]:

co do ogrzewania w nocy to gdy wieczorem ok 22 podłożyłem drewno to o 6 rano temperatura wody w wymienniku była jeszcze około 40 stopni a po dołożeniu drewno rozpalało się od żaru w kominku jeśli chodzi o koszty to w moim przypadku 10 m3 drewna zupełnie wystarcza koszt około 1200 zł
    ( trzeba sobie popracować około 4 dni przy pocięciu i porąbaniu jednak można sobie wtedy odpuścić siłownię)

0
  • #6 29 Sie 2008 19:55
    berlingo
    Poziom 21  

fajne przez tydzień a potem nudy i bałagan obejrzyj sobie kotłownie na drzewo po rocznym użytkowaniu jak wygladają ściany ale to twój wybór pozdrawiam

0
  • #7 31 Sie 2008 18:43
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Kominek i owszem, ale jako miejsce do gapienia się w ogień i zadumy. Natomiast, żeby jedyne źródło ciepła... hm, porażka i nieporozumienie. Musisz mieć miejsce na składowanie drewna na co najmniej 2 lata. Potem to tylko "chlew" z domu robisz. Poza tym nigdzie nie możesz się ruszyć na dłużej.
    Reszta, to Twój wybór.

0
  • #8 02 Wrz 2008 10:14
    pekala68
    Poziom 12  

Dodam jeszcze że ogrzewania kominkiem O.K. ale posiadam również instalację c.o. i piec gazowy dwufunkcyjny który obecnie służy mi jedynie do podgrzewania wody ale może również ogrzewać dom podczas dłuższej nieobecności,
    ado kolegi berlingo mam pytanie.
    Czy kotłownia ze składem węgla powiedzmy tylko 4 tony na zimę wygląda lepiej? mam wątpliwości
    Pozdrawiam

Dodano po 12 [minuty]:

Kominek wygląda bardzo ładnie jak się w nim pali
    bez ognia już nie tak rewelacyjnie
    natomiast budowania kominka żeby palić w nim 2 razy w roku
    uważam za bezsensowne
    sam wcześniej uważałem kominek za nie rewelacyjne rozwiązanie ale po oglądnięciu kilku kominków podczas działania w zimie a nie w lecie zdecydowałem się na budowę kominka i jak na razie nie żałuję

0
  • #9 02 Wrz 2008 21:42
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Serdecznie ODRADZAM takiego rozwiązania. Nikt z moich znajomych i klientów, kto ma dodatkowe źródło ogrzewania, nie pali w kominku częściej niż 2-4 razy w roku.

0
  • #10 16 Wrz 2008 11:39
    _dozer
    Poziom 2  

Sama instalacja kominka z płaszczem wodnym do ogrzewania domu nie jest zachęcająca. Jakie masz rozwiązanie z ciepłą wodą? Długo interesowałem się tym tematem oraz nadal to robię chociaż już wszystko zakupiłem i czekam tylko instalacje. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest piec, zasobnik kominek nie jest to tanie, lecz na pewno zwróci się po jakimś czasie, jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zamiast płaszcza wodnego solar.

0
  • #11 18 Wrz 2008 20:13
    berlingo
    Poziom 21  

kolego nie zrozumiałeś mnie kotłownia to kotłownia w piwnicy lub osobnym pomieszczeniu ale kominek z płaszczem wodnym jako ogrzewanie domu to kotłownia w salonie ale wybó należy do inwestora pozdrawiam komikowiczów

0
  • #12 18 Wrz 2008 21:49
    Zutket
    Poziom 28  

Witam.
    Wtrącę swoje trzy grosze do tematu jako użytkownik kominka z płaszczem wodnym.
    Ta zima będzie trzecim sezonem grzewczym, w którym kominek z płaszczem wodnym odgrywa główną rolę jako system ogrzewczy. Rezerwowy piec gazowy z zasobnikiem. Należy przy projektowaniu systemu pamiętać o podstawowych pojęciach, takich jak.
    • Doprowadzenie powietrza do paleniska z zewnątrz budynku.
    • Doprowadzić bieżącą wodę do kominka.
    • Doprowadzić kanalizację do kominka.
    • Wybrać kominek z płaszczem wodnym, który posiada wężownicę do schładzania.
    • No i mieć oczywiście jakąś szopę na drewno.
    Co do „kotłowni w salonie” jest trochę racji, ale ja mam to rozwiązane przez centralny odkurzacz, więc nie mam problemu z usuwaniem popiołu z paleniska.
    I jeszcze jedno. Przy mrozach sięgających -20C ( a takie były) nie ma najmniejszego problemu z grzaniem. Ostatni wkład 22/23 i rano temperatura na obiegu centralnego 42/43C.
    A czy warto? to zależy co kto lubi.
    Pozdrawiam wszystkich przeciwników kominków. Nie wiecie co tracicie z życia rodzinnego.

0
  • #13 24 Wrz 2008 14:04
    pekala68
    Poziom 12  

Witam ponownie
    W moim przypadku kominek usytuowany jest na parterze dokładnie w środku domu tak że mogłem bez większego problemu rozprowadzić gorące powietrze do wszystkich pokoi w domu (4 rury) jedna pokój na parterze pozostałe pokoje na piętrze
    Dzięki zainstalowaniu wymiennika na rurze spalinowej
    kratka na kominku służy głównie jako dekoracja, a salon
    jest ogrzewany poprzez szybę dzięki czemu nie mam problemu że gdy palę w salonie jest za gorąco
    Jak kolega Zutket pisze już na etapie budowy myślałem o doprowadzeniu do kominka zimnej wody, kanalizacji i powietrza z zewnatrz

Pozdrawiam

0
  • #14 24 Wrz 2008 14:26
    brofran
    Poziom 37  

Transportując i dokladając drewno do kominka zawsze się nabrudzi nieco , zatem trochę syfu jest. Jeżeli pracujemy i na okrąglo ktoś dorosły nie jest ktoś w domu to kominek jest niepraktyczny. Ja optowałbym za kominkiem jako 2 żródło ogrzewania. Po co kanalizacja przy kominku - do czego ma służyć?

0
  • #15 24 Wrz 2008 21:25
    pablo 40
    Poziom 14  

brofran napisał:
    Transportując i dokladając drewno do kominka zawsze się nabrudzi nieco , zatem trochę syfu jest. Jeżeli pracujemy i na okrąglo ktoś dorosły nie jest ktoś w domu to kominek jest niepraktyczny. Ja optowałbym za kominkiem jako 2 żródło ogrzewania. Po co kanalizacja przy kominku - do czego ma służyć?

Kanalizacja potrzebna do odprowadzenia nadmiaru wody z naczynia wzbiorczego kominka, doprowadzona woda potrzebna do stałego uzupełniania jej poziomu w naczyniu. Bardzo potrzebne gdy nie chcemy zbierać wody rozlanej na parkiecie w salonie. Kominek może być głównym źródłem ogrzewania a kocioł gazowy lub inny pomocniczym/ podczas naszej nieobecności w domu podtrzyma chatę w przyzwoitej temperaturze/ zagrzeje wodę. It's up to you.
    ps Wszystkie rozwiązania by było nam cieplej są dobre, jedne są mniej wygodne od drugich.

0
  • #16 25 Wrz 2008 11:56
    Trener
    Poziom 12  

I jeszcze jedno: jako jedyne źródło c.w.u. w lecie przy 30 na dworze, gdy chcemy w domu mieć chłodno musimy jeszcze dogrzewać dom aby mieć ciepłą wodę.
    Kominek - tak, ale jako rekreacja od czasu do czasu, jak goście z bloku przyjdą i jak się po prostu zachce ognia w domu.
    Do ogrzewania domu używam kotła gazowego i mam jeszcze piec na drewno atmos.

0
  • #17 26 Wrz 2008 07:35
    Zutket
    Poziom 28  

brofran napisał:

Po co kanalizacja przy kominku - do czego ma służyć?

Witam.
    Wspomniana kanalizacja jak nadmienił kolega „pablo 40” początkowo służyła do oprowadzenia nadmiaru wody z naczynia wyrównawczego. Obecnie jedynie z wężownicy schładzającej kominek na wypadek niekontrolowanego wzrostu temperatury w kominku. Powyżej 90C.
    Pozdrawiam.

0
  • #18 01 Wrz 2011 21:10
    technet123
    Poziom 10  

Zakupiłem piec na paliwo stałe i bufor 2500 litrów działa ok.
    Dziękuję

0