Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dodatkowy zamek w domofonie

25 Sie 2008 12:48 1711 7
 • Poziom 9  
  Witam !
  Prosze o podpowiedz jak rozwiazac problem w dołączeniu dodatkowego zamka do drugich drzwi w domofonie.Układ ma działac tak,że po nacisnieciu przycisku otwarcia w unifonie najpierw ma sie uruchomic jeden rygiel w drzwiach wejsciowych , a następnie po ok. 5 sek powinien sie uruchomic drugi rygiel w drugich drzwiach na okres ok 20 sek. Nacisniecie na przycisk otwarcia ma byc tylko jedno.
  KSeweryn
 • Pomocny dla użytkowników
  No to musisz zrobić jakiś układ czasowy, który to załatwi. Robiłem komuś dawno temu układ tego typu, że gdy dzwonił telefon, a nikt nie odbierał, to po kilku sekundach zaczynał dzwonić drugi. Tu sprawa jest podobna.
  Mam nadzieję, że piszesz tu o domofonie w domku jednorodzinnym, bo przecież w bloku nikt nie pozwoli ci robić żadnych przeróbek.

  1. Urządzenie musi mieć zasilanie.
  2. Napięcie otwierające zamek, jednocześnie uruchamia układ czasowy 5 sekundowy, który po upłynięciu tego czasu załącza drugi zamek. Jednocześnie robi start drugiego układu czasowego 20 sekundowego.
  3. Po upłynięciu tego czasu napięcie załączające drugi zamek zostaje odłączone.
  Musisz tylko odpowiednio podłączyć styki przekaźnika(ów).
  To tak w skrócie opis tego co musisz zrobić. Oczywiście te czasy można zmieniać według potrzeb przez dobór odpowiednich elementów RC.

  Ja te układy czasowe robiłem jak najprostsze, tzn. góra dwa tranzystory, kilka elementów RC i przekaźnik. Nie stosowałem układów "555".
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  poszukaj przekaźnika czasowego z funkcją opóźnionego włączenia i wyłączenia. Lub 2 przekaźniki jeden z opóźnionym wyłączeniem a drugi z opóźnionym włączeniem.
 • Poziom 27  
  A czy może być prostrze rozwiązanie? Zastosować 2 opóźniacze czasowe. Dostępne w każdym sklepie z częściami. Opóźnia od 1 do 59 sekund. Ustawić pierwszy opóźniacz na powiedzmy 5 sekund, a drugi na 20. Oba załączą się oczywiście jednocześnie, ale z różnymi czasami otwarcia. Jeżeli odpowiada ci te rozwiązanie to podam ci jutro symbol tego układu opóźniającego.
  Pozdrawiam Lucjan.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  Witam!
  Najprościej problem ten rozwiązać, montując na drugich drzwiach elektrozaczep z pamięcią. Otwarcie pierwszych drzwi otwiera drugie, do czasu ich ponownego zamknięcia. Chcąc uzyskać otwarcie drugich drzwi na określony czas ( pomijamy zwłokę 5s ), należy zastosować przekaźnik czasowy T 50E, który zasilony z transformatora, wyzwolony stykiem układu zamieniającego napięcie zasilania pierwszego elektrozaczepu na styk, poda napięcie na drugi elektrozaczep na określony czas ustawiony na przekaźniku.

  Przekaźnik czasowy http://www.eldomix.com.pl/index.php/sklep/product/view/2/82

  Pozdrawiam
  www.eldomix.com.pl
 • Pomocny dla użytkowników
  Dlaczego odpowiadacie na post z 2008 roku???
 • Poziom 20  
  A bo merk1 nie napisał czy problem rozwiązany :-)