Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofony Maestro, maestro2-różnice

Daniel Pietras 25 Sie 2008 18:09 3944 20
 • #1 25 Sie 2008 18:09
  Daniel Pietras
  Poziom 21  

  Chciałbym wyremontować stary gramofon Maestro 2 ze wzmacniaczem zbudowanym na ECL 86, czy w celu zdobycia części zamiennych warto zakupić gramofon maestro, praktycznie brak zewnętrznych różnic.
  Czy może ktos wie, jak zdobyć schemat do owego sprzętu?

  0 20
 • #2 25 Sie 2008 18:29
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  Daniel Pietras napisał:

  Czy może ktos wie, jak zdobyć schemat do owego sprzętu?

  Myślę, że :arrow: ten schemat będzie się nadawać. W końcu ile mogło powstać wariacji typowego jak gwóźdź układu?

  0
 • #3 30 Sie 2008 15:46
  Daniel Pietras
  Poziom 21  

  Dzięki za linki. Mam jeszcze pytanie. czy srebrzysty osad wewnątrz lampy jest to dzieło fabryki czy efekt jej zużycia?

  0
 • #5 31 Sie 2008 11:25
  Preskaler
  Poziom 37  

  Dodać należy, że jeśli ta substancja jest srebrzysta to nie wystąpiło zjawisko utraty próżni bo nie nastąpiła reakcja utleniania. Jeśli same brzegi tego "getter'a" są obramowane jakby tęczą to oznacza, że częściowo próżnia jest utracona ale jeszcze utrzymać się może sprawność lampy. Gdy jednak cała metaliczna plama zrobi się biała to oznacza całkowitą utratę próżni i "śmierć" lampy. Zwykle wtedy dokładne oglądnięcie bańki przyniesie spostrzeżenie, że istnieje rysa (pęknięcie) szkła lub urwany czubek na wierzchu bańki.

  0
 • #7 31 Sie 2008 12:36
  Daniel Pietras
  Poziom 21  

  W układzie owego "Maestro" mam taki nietypowy (jak dla mnie) problem. Mianowicie transformator wydaje delikatne stukanie, i w jego rytm miga żarówka informująca o włączeniu urządzenia, czyli pewnie spadają wszystkie napięcia. jest to dosyć częste podczas podgrzewania lampy, później częstotliwość tego zjawiska spada. Czy może ktoś już się z tym spotkał?

  1
 • #8 31 Sie 2008 13:03
  aktyp
  Poziom 26  

  Proponuję sprawdzić - prostownik selenowy, ECL-86. kondensator elektrolityczny 2 razy 50 mF.

  0
 • #9 31 Sie 2008 13:32
  kopadam46
  Poziom 16  

  Witam Kolegę. Domyślam się, że stuki wydaje trafo głośnikowe. Jeśli tak, (a głośnik milczy) to jest przerwa w obwodzie uzwojenia wtórnego w/w trafa. Możliwe przyczyny to najczęściej uszkodzone gniazdo głośnika lub sam głośnik. Po za tym należy zlokalizować i usunąć przyczynę stuków. Może jakieś sprzężenia, filtracja...Zakładam, że ECL86 jest sprawna.

  0
 • #10 31 Sie 2008 13:54
  Daniel Pietras
  Poziom 21  

  W jaki sposób wykryć uszkodzenie w takim mostku, i w jaki sposób one funkcjonują? na pierwszy rzut oka chciałem to zakwalifikować jako kondensator ( dwa wyprowadzenia, równoległe blaszki blisko siebie, totalna przerwa między wyprowadzeniami)

  Dodano po 5 [minuty]:

  ECL86 jest sprawna, (sprawdzałem w zk120). sygnału M.cz. nie podłączałem gdyż jeszcze się nie upewniłem co do składowych stałych na wejściu, a w oryginalnym układzie brak jakichkolwiek kondensatorów przy siatce tej lampy, ale po dotknięciu wejścia śrubokrętem pojawia się czasami uspokajające 50Hz

  0
 • #11 31 Sie 2008 17:10
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  Mostek selenowy tam zastosowany powinien mieć formę aluminiowej kostki z pięcioma wyprowadzeniami, odsuniętymi od siebie co ok. 10mm. Może on być zwarty albo się zestarzeć (duża rezystancja wewnętrzna = duży spadek napięcia = wadliwe działanie [małe wzmocnienie, charczenie]) Rada na to: podmienić. Kondensator 2x50uF ma wygląd aluminiowego walca z dwoma wyprowadzeniami. Można mu zmierzyć pojemność.
  Sprawdź kondensator sprzęgający anodę triody z siatką pentody, najlepiej go od razu podmienić.
  Pomierz, czy napięcia na schemacie są +/- 15% zgodne z rzeczywistością.
  Po wykonaniu w/w czynności, wzmacniacz można przetestować. Podajesz sygnał np. z empetrójki w miejscu, gdzie wchodzi sygnał z wkładki. Przewody prowadzące do wkładki na ten czas odlutowujesz. Uwaga, ECL86 potrafi narobić hałasu ;)

  0
 • #12 31 Sie 2008 17:22
  Daniel Pietras
  Poziom 21  

  tam mostek ma formę dwóch prostopadłościennych puszek blaszanych z dwoma wyprowadzeniami każda. jedna oznaczona +. Skręcone razem, jedna na drugiej i zwarte ze sobą nóżki + z jednego i - drugiego i w tym punkcie podłączone do transformatora, drugie wyprowadzenie z transformatora prosto do blachy. jaką rezystancję powinien mieć sprawny mostek tego typu i dlaczego w obu kierunkach ma taką samą? Nie ma tam niczego do zabezpieczenia grzejnika lampy w momencie podłączenia zasilania, kiedy rezystancja jeszcze nie zdąży wzrosnąć. Widzi mi się tam jakiś termistor, nie wiem jedynie jaką wartość powinien mieć?

  0
 • #13 31 Sie 2008 17:26
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  Czy przed pomiarem tej rezystancji odlutowałeś tenże mostek od pozostałych elementów układu?
  Termistor jest absolutnie zbędny, udary prądowe są tu stosunkowo nieduże.

  0
 • #14 31 Sie 2008 17:47
  Preskaler
  Poziom 37  

  Prostownika selenowego (stosu) nie da się pomierzyć omomierzem bo zwykle składa on się z 10 do 12 ułożonych na sobie płytek. Daje to w kierunku przewodzenia ponad 2 V napięcia kolanowego. Tak więc w obu kierunkach będzie wykazywał zaporę przy zasilaniu z omomierza 1,5 czy nawet 3 V! Z opisu wynika, że jest to dwupołówkowy prostownik wykonany z transformatorem sieciowym z dzielonym uzwojeniem. Ja bym poizostawił w spokoju ten prostownik bo wystarczy pomierzyć napięcie na elektrolitach i jeśli jest ono zbliżone do 200V to wszystko z zasilaczem jest OK.

  0
 • #15 31 Sie 2008 18:05
  Daniel Pietras
  Poziom 21  

  Może ktoś naprawiał w takim gramofonie układ napędowy? jest tam kółko, którego bieżnia była wykonana z gumy, która całkowicie sparciała, jest możliwie wykonanie kopi takiego kółka? I nie pasuje mi liczba pozycji wysokości położenia tego kółka względem koła z silnika. Mianowicie do wyboru jest 0,16,33,45,78 obrotów co daje 5 pozycji a krzywka daje tylko 3 wysokości. Z tym mostkiem to chodzi głównie o zrozumienie zasady działania.

  1
 • #16 31 Sie 2008 22:03
  Preskaler
  Poziom 37  

  Jak pamiętam ten napęd składa się z trzech rolek. Dwie z nich (33 i 45 obr. bo 16 i czasami 78 występowały nie we wszystkich modelach) i trzecia tzw. pośrednia przenosząca napęd na koło (wielkie) gramofonu. To pośrednie było tylko z gumy (no oczywiście piasta była metalowa lub plastykowa) a te pozostałe to były gumowo-metalowe. Dżwignią zmiany obrotów zasprzęglało się metalową oś silnika z częścią gumową rolki a jej metalowa część zasprzęglona była z rolką pośrednią, która to przenosiła napęd na duże koło gramofonu. Oczywiście trzeba dorobić takie gumowe rolki poprzez wyszlifowanie na tokarce odpowiednich krążków z (i tutaj trudność z dobraniem) odpowiedniego gatunku gumy. Nie można użyć noża tokarskiego do jej obróbki tylko szlifierki o odpowiednio dużych obrotach.
  Acha! Były jeszcze systemy z trzema rolkami - 33, 45 i 78 obr. a "0" było pomiędzy nimi. Były też sustemy z jedną rolką pośrednią a zmiana obrotów następowała przez zasprzęglenie osi silnika zakończonej 3 lub 4-ro stopniową rolką, która dawała efekt zmiany średnicy osi. W tym systemie zmiana obrotów odbywała się przez zmianę wysokości zasprzęglenia i tak najniżej były obroty 78, trochę wyżej 45 i koplejno 33 i 16 . W tym 3 - pozycyjnym systemie nie było już 16 obr,/min.

  0
 • #17 03 Paź 2008 20:42
  Daniel Pietras
  Poziom 21  

  Niestety układ różni się od bambino 3. Chociaż by tym że trafo sieciowe podaje 144V bez obciążenia. Oraz takimi szczegółami jak brak kondensatora przy rezystorze katodowym, oraz rezystora między siatką triody a masą. Oraz wartościami niektórych elementów.
  Na ECL86 trafia jedyne 65V.Układ ma nietypowe zasilanie. Czy ktoś może wie co to są za elementy ( te dwa obok siebie podłużne wyglądające jak kondensatory. Mają jednak metalowe obudowy bez opisów i napięcie z trafa sieciowego trafia prosto do nich ( dwa połączone razem przeciwnymi biegunami, i jeden z drugiej strony do masy a drugi do +VCC). Do prostownika selenowego SPS trafia jedynie jeden koniec cewki trafa sieciowego.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Acha i zdjęcie niezidentyfikowanych elementów. Prostujących??????????. Ten bordowy jest to zapewne to samo co biały lecz w izolacji.

  0
 • #18 03 Paź 2008 21:56
  Bobekmaster
  Poziom 24  

  mostek to ta metalowa skrzynka pod czerwonym opornikiem. Te 2 walce metalowe to kondensatory elektrolityczne. też wyższy jest pokryty papierem , czy co to za rodzaj brudu? ja bym je podmienił przy pierwszym uruchomieniu. po uruchomieniu mozna do nich powrucić jak będą sprawne. Najlepeiej jakbyś je pomierzył.

  0
 • #19 03 Paź 2008 22:45
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Daniel Pietras napisał:
  Niestety układ różni się od bambino 3. Chociaż by tym że trafo sieciowe podaje 144V bez obciążenia. Oraz takimi szczegółami jak brak kondensatora przy rezystorze katodowym, oraz rezystora między siatką triody a masą. Oraz wartościami niektórych elementów.
  Acha i zdjęcie niezidentyfikowanych elementów. Prostujących??????????. Ten bordowy jest to zapewne to samo co biały lecz w izolacji.


  Wygląda że to układa a'la gramofon Luxton, gdzie był podwajacz napięcia - dwie płaskie kostki w blaszanej obudowie to selenowe dwukońcówkowe stosy prostownicze, a dwa walcowe elementy (jeden izolowany) to kondensatory elektrolityczne).
  Czyli coś takiego:
  http://ourworld.compuserve.com/homepages/g_knott/dubler.gif


  Daniel Pietras napisał:
  Na ECL86 trafia jedyne 65V.


  Coś skopane - albo uszkodzony jeden ze stosów, elektrolit, albo po prostu lampa "ssie" za dużo prądu - upływ w kondensatorze sprzęgającym, zwarcie gdzieś lub tp...

  0
 • #20 04 Paź 2008 01:22
  Daniel Pietras
  Poziom 21  

  Tam są dwie nazwy. Maestro na jednej części obudowy, Lukston na drugiej. Popatrzę na ten podwajacz.Gdyż tego bym nie wziął pod uwagę.

  Jakich wartości i na jakie napięcia te kondensatory mogły być tam użyte?

  0
 • #21 04 Paź 2008 16:41
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Daniel Pietras napisał:
  Jakich wartości i na jakie napięcia te kondensatory mogły być tam użyte?


  Odkręć je od chassis i zobacz, pewnie będzie to coś koło 20mikroF.
  Co do napięcia to 144*sqrt(2)=204V, więc wystarczą elektrolity na 250V.

  A na początek radzę wyjąć lampę i pomierzyć napięcie dawane przez zasilacz, problem jak pisałem może tkwić nie w zasilaczu a w zbyt dużym poborze prądu.

  0