Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buggy do landkitingu

wujek1986 25 Sie 2008 19:13 13451 13
  • #1 25 Sie 2008 19:13
    wujek1986
    Poziom 14  

Witam serdecznie.
    Zacznijmy od tego co to jest " landkiting ".
    Jest to dosyć nowy sport polegający na jeżdzeniu w wózku a jako napęd służy latawiec komorowy o powierzchni od 3 do 12 m2.

Chcę przedstawić moją konstrukcję wózka:
    Buggy do landkitingu

System amortyzacji zaprojektowany został w AutoCadzie:

Buggy do landkitingu

Elementy zostały wycięte laserowo z stali czarnej 5 mm.
    Tuleje wykonałem z poliamidu.

Buggy do landkitingu

Rury gięte na giętarce Home Made z paru kawałków stali i podnosika hydraulicznego.
    Całośc prezentuje się tak:
    Buggy do landkitingu

Buggy do landkitingu

Buggy do landkitingu

Buggy do landkitingu

I w akcji:
    Buggy do landkitingu

Czemu w "niedokończone" ? A temu iż jeszcze parę elementów jest do poprawy. W tym "pegi" tam gdzie sie trzyma stopy itp itd. Amortyzator muszę wstawić 500 lbs (w tej chwili 750 lbs i jest za twardy)

Kosztorys:
    Koła: 700 zł
    Siedzenie: 100 zl
    Materiał na całość: 200 zł
    Cięcie amortyzacji: 170 zł
    Laska poliamidu: 30 zł
    Inne: ?? (cen śrubek itp już nie pamiętam)

Całość: 'ok' 1400 zł

Jeżeli macie pytania? Smialo pytajcie. Na każdę odpowiem.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 25 Sie 2008 22:48
    stanley019
    Poziom 15  

ładna konstrukcja choć pewnie zaraz odezwą się głosy że nie ma w tym elektroniki, ale uważam że takie konstrukcje tez mają miejsce w tym dziale, a teraz pytania:
    1 skąd pochodzi zawieszenie (a przynajmniej to z rysunku 3d) chodzi mi o sprężynę czy była nawijana samodzielnie, zlecona komuś a może kupiona, jeśli tak to gdzie i za ile jeśli wolno zapytać, oraz czy jest to sama sprężyna czy jest tez mały amortyzator?
    2 jak wykonane są elementy poliamidowe, czy to tylko same tulejki docięte na wymiar, czy może coś jak silent block w samochodzie? gdzie można zakupić taką laskę poliamidu i czy występują inne rozmiary?

• #3 25 Sie 2008 23:53
    wujek1986
    Poziom 14  

DIY to nie tylko elektronika. Ale odpowiadając na pytania:

1. Jeżeli chodzi o samą sprężyne. Jest to prosty amortyzator rowerowy za cenę 35 zł do kupienia w każdym sklepie rowerowym.
    2. Co do poliamidu, kupiłem całośc jako laskę (1m) 16 mm z pustym środkiem o średnicy 8 mm. Cięta była w wiertarce przystosowanej jako prostą tokarke. Kładlem wielki nacisk na to aby cięcia były jak najlepsze.
    Kupiona byla w jednym z sklepów w Białymstoku. Ale jak widzę to na google można spokojnie znaleśc coś wysyłkowo. Rozmiary inne oczywiście również można znaleść.

Z ciekawości zapytam ci to silent block ? Z takim określeniem się jeszcze nie spotkalem :)
    Pozdrawiam

• #4 26 Sie 2008 01:54
    yellow_
    Poziom 11  

a jak sie czyms takim hamuje?

• #5 26 Sie 2008 02:01
    DJ MHz
    Poziom 24  

Kierując latawcem można też wyhamować (opadnięcie go na ziemię ? )

• #6 26 Sie 2008 08:04
    wujek1986
    Poziom 14  

Haha :) Hamuje się na dwa sposoby.
    Pierwszy sposób mało efektywny, znaczy się przerzucamy latawiec za siebie i silą latawca hamujemy.
    Drugi sposób na szybkie hamowanie to po prostu drift :) Zarzuca się wózkiem aby jechał bokiem.

• #7 26 Sie 2008 08:12
    stanley019
    Poziom 15  

silent block to tulejka gumowa w której znajduje się druga stalowa, one są razem sklejone całość wprasowuje się w podłużnice i przykręca wahacz do tego u mnie tak na to mówią i dlatego ja tak to nazywam być może fachowa nazwa jest inna:)

• #8 26 Sie 2008 15:49
    lord_blaha
    Poziom 33  

Jaki masz latawiec? Wyrwał Cię już kiedyś na tym buggy? Widze na fotkach tylko cienkie paski, ja po pierwszym "wyskoku" zamieniłem je na czeskie pasy rajdowe :)
    Chyba najbardziej "profesjonalnie wyglądające" buggy jakie widziałem. Może jakaś mała produkcja seryjna? :) Chętnie bym sie przesiadł na takie cudo :)

• #9 26 Sie 2008 17:35
    wujek1986
    Poziom 14  

Mam Ozonika Frenzy 12 m2...
    Co do najbardziej profesjonalnego wyglądu to obejrzyj sobie dzieła użytkownika Jafuzz z znanego forum landkitingowego ;)
    Produkcji seryjnej nie przewiduje lecz przewiduje sprzedaż tego egzemplarza. Ale to nie teraz jeszcze. Muszę dopracować konstrukcje.

stanley019 niestety nie mam tego patentu u siebie. Stwierdziłem ,że poliamid po prostu się wybije po paru jazdach. Ale w następnej konstrukcji coś wykombinuje.

• #10 26 Sie 2008 18:48
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  

Musze przyznac ze fajny wynalazek,moze kiedys zrobie sobie takie cudo,ilesz mozna wozic tylek w aucie ;)

• #11 28 Sie 2008 10:42
    wujek1986
    Poziom 14  

Naprawdę polecam. Fajny fun, troszkę adrenalinki do krwi zawsze wejdzie. Za 1 tyś zł można zacząć zabawę w landkiting ;). Potem zabawa się rozkręca. Kupujesz snowboard i latasz w zime.

http://pl.youtube.com/watch?v=QdUBnO6kqCQ

• #12 30 Wrz 2008 21:46
    wujek1986
    Poziom 14  

Nowy wózek już w produkcji.
    Stary idzie na sprzedaż.

Uchylam rąbka tajemnicy:
    Buggy do landkitingu
    Buggy do landkitingu
    Buggy do landkitingu
    Buggy do landkitingu

• #13 01 Paź 2008 13:15
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  

Witam.Widzę że konstrukcja już troszkę bardziej zaawansowana.Czekamy na fotki nowego buggy:)
    Pozdro

• #14 27 Paź 2008 22:20
    JaFuzz
    Poziom 1  

hihihi... ciekawostka gdzie to można przeczytać swoją Xywkę ;) gdzie jak gdzie ale na Elektrodzie bym nie przypuszczał ... baggus fajoski... w nowym trochę znajome rozwiązania ;) ... jeśli byłby ktoś zainteresowany baggusami to zawsze zapraszam na http://JaFuzzBuggy.com

Buggy do landkitingu