Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Herbert brak nadawania

26 Sie 2008 11:04 2222 8
 • Poziom 15  
  Witam szanownych kolegów i koleżanki
  Mam radio tak jak w temacie President Herbert (stara wersja) który choruje na brak nadawania.Zapala się TX lecznic poza tym.
  Zlokalizowałem 1 usterkę uszkodzeniu uległ tranzystor 2SC2166, Zastąpiłem go tranzystorem 2SC2078 (czy on będzie dobrze pasował?) Po wymianie i próbach nadal brak nadawania, sprawdziłem driver lecz nadal brak nadawania.
  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam

  Dodano po 55 [minuty]:

  Koledzy dodam iż wymieniłem także diode D21 była tam 1N4003 a ja wstawiłem 1N4007 czy ta może być ??

  Dodano po 10 [minuty]:

  Stabilizator 8V jest sprawny
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Czytałem o tym, wrócę do domu i podstawię inny tranzystor ewentualnie włożę go do innego radia i spr. i dam znać.
 • Poziom 15  
  Drogi kolego brałem to pod uwagę i podstawiłem nowy 2SC2078 w zamian za 2SC2166 i efekt taki sam na środkową nogę idzie 12,5V p. Cóż mógłbym jeszcze posprawdzać? Jak dotąd pomierzyłem wszystkie tranzystory dookoła 2SC2078.

 • Poziom 31  
  Cóż mógłbyś jeszcze posprawdzać... hmm.. proponuję sprawdzić gdzie ginie sygnał w.cz. .. no a może na początek czy VCO pracuje ...

  marcin
 • Poziom 15  
  Radio zaczęło już konkretnie szaleć. zaczyna samoistnie załączać się w tryb TX widać jak dioda tx zapala się sama delikatnie i odłącza się sam odsłuch RX
 • Poziom 27  
  Przewód mikrofonu sprawdziłeś? Przełącznik w mikrofonie? Brak nadawania to zbyt ogólne określenie. Postawić drugie radio obok i stwierdzić czy w ogóle nośna się pojawia czy po prostu brak jakichkolwiek oscylacji w.cz.
  Jeżeli nośna jest zmierzyć na sztucznej antenie jaki mocowo sygnał się pojawią na gnieździe antenowym.
 • Poziom 15  
  Całkowity brak TX (brak nośnej), zapala siętylko TX na radiu po załączeniu PTT.Mikrofon sprawny.
 • Poziom 27  
  Z opisu wydedukowałem, że odbiór działa tam prawidłowo? Zakładając, że odbiór działa to heterodyna też. Jeżeli twierdzisz, że nie ma nośnej to by znaczyło, że heterodyna przestaje w ogóle oscylować przy nadawaniu (?)
  Warto by to było jednoznacznie sprawdzić co się dzieje z heterodyną w momencie nadawania czy w ogóle oscyluje coś w okolicy 16,7-17,1MHz.
  Spotkałem się też z przypadkiem, że ktoś przestrajał w zera ciągnąć kwarc 10,24MHz w dół za pomocą równolegle dołączonej do niego pojemności. Dobroć obwodu tak spadła, że kwarc coś tam oscylował przez pierwsze kilka minut od włączenia zasilania. A potem następowało zerwanie drgań, mieszacz nie dostawał sygnału 10,24MHz do mieszania i zero sygnału nośnej 27MHz na wyjściu, a heterodyna w takim wypadku stała gdzieś w burakach, bo nie było częstotliwości odniesienia dla syntezy żeby ją zsynchronizować dla zadanego kanału.