Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontrolery dla początkujących, problem z ćwicz. C020b

VippeR 26 Sie 2008 10:01 1322 9
  • #1 26 Sie 2008 10:01
    VippeR
    Poziom 15  

Hej,
    i znowu mam problem. Robię kurs Mikrokontrolery dla początkujących w Bascomie wg książki autorstwa Piotra Góreckiego. Program jest autorstwa P. Góreckiego i można go pobrać z http://www.btc.pl/pliki/mdp.zip . W sam program nie ingerowałem poza tym, że na początku dopisuję:
    $regfile = "attiny2313.dat"
    $crystal = 4000000
    jako że pracuje z procesorem ATtiny2313. Po sprawdzeniu składni i kompilacji nie ma żadnych błędów. A po zaprogramowaniu procesor jakby w ogóle nie pracował, nic się nie dzieje. Pali się tylko kontrolka zasilania (współpracuję z płytka testową AVT 3500 przeznaczoną specjalnie do kursu).

Sam program ma za zadanie stworzyć regulowany mini-zasilacz ze skokiem co 10mV współpracując z PCF8591 poprzez I2C.

Jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc albo miał problemy proszę o kontakt.

Pozdr

0 9
  • #2 26 Sie 2008 11:56
    Klima
    Poziom 30  

Słuchaj, jak "robisz" ten kurs, to wcześniej już było wyświetlanie na ledach wartości, więc powinieneś wiedzieć co jest nie tak. Poza tym, żeby "coś się działo", to musisz zdaje się zmierzyć napięcie na wyjściu przetwornika (woltomierzem), nie? Nie wiem, czy program ma błąd, ale powinieneś już sam być w stanie zakombinować, co jest nie halo. Działały ci we wcześniejszych ćwiczeniach te wyświetlacze?

0
  • #3 26 Sie 2008 14:34
    VippeR
    Poziom 15  

Tak dzialaly, ale dopiero teraz zaczalem uzywac transmisji i2c, oprocz tego co napisales ze trzeba zmierzyc woltomierzem to na ledach powinna sie wysietlac aktualna wartosc napiecia na wyjscu przetwornika

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

Nie oceniaj mnie tak surowo. Dopiero zacząłem rozdział z i2c i na samym poczatku juz mam problemy. Wiesz jak to zniechęca? Nie wiem co tam jest nie tak. Wydawało mi się, ze skoro listingi sa autora książki to powinno wszystko chodzić.

0
  • Pomocny post
    #4 26 Sie 2008 14:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 26 Sie 2008 14:52
    Klima
    Poziom 30  

Wyświetlacze są chyba niezależne od I2C. Jak nie działają, a działały, to dziwne. Porównaj program w którym coś się na tych wyświetlaczach wyświetlało z obecnym. Ważne - ten obecny używa przerwań do multipleksowania.

Nie zniechęcaj się tak łatwo. Może zatrzymaj się i nie pędź tak z tą książką - na razie skup się na zrozumieniu zasad wyświetlania czegoś na wyświetlaczach LED. I2C zostaw na później. Ty używasz ATTiny2313, a czego używał Autor książki?

0
  • #6 26 Sie 2008 15:35
    VippeR
    Poziom 15  

i2c sprawdzlaem i bylo dobrze ustawione przy poprzednim cwiczeniu a ze wylaczylem program to sie ustawilo domyslnie, w zyciu bym nie pomyslal ze moze samo sie wykasowac (?!)
    w kazdym razie dzieki, temat mozna uznac za zamkniety
    Dodano po 1 [minuty]:

wyświetlenia na ledach to juz dawno się nauczyłem, więc nie na tym juz się skupiać nie muszę. po prostu idę dalej z książką

Dodano po 49 [sekundy]:

0
  • #7 26 Sie 2008 15:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 26 Sie 2008 15:54
    VippeR
    Poziom 15  

autor uzywał at90s2313 ale attiny to jego nastepca i tak jak pisze w samej ksiazce autor mozna go wykorzystywac

Dodano po 17 [minuty]:

a tak na marginesie:
    kros korzystal moze z M41ST95WMX6 ??

0
  • #9 26 Sie 2008 15:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 26 Sie 2008 22:41
    Klima
    Poziom 30  

elektronik101 napisał:
    Jest różnica.
    Włóż na płytkę 90S2313 zaprogramuj go, i dopiero powiedz,czy działa wszystko.

Eee, nie sądzę, żeby były tu jakieś problemy. Jeśli się ustawi kompilatorowi, że jest attiny, to powinien się dopasować. Ale spróbować warto.

0