Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Książka do nauki schematów drabinkowych

King-Kong 26 Sie 2008 15:00 6397 6
 • #1 26 Sie 2008 15:00
  King-Kong
  Poziom 10  

  Jaka jest najlepsza książka do nauki programowania i zasad w języku drabinkowym?

  0 6
 • Relpol
 • Relpol
 • #3 28 Sie 2008 18:10
  gregor50+
  Poziom 19  

  Najlepiej to samemu ćwiczyć różne algorytmy.
  Ale bez matematyki ani rusz.
  Czyli logika matematyczna minimum.
  Nauka programowania algorytmów w różnych językach niskopoziomowych
  Dobrze jest przeanalizować wiele zrealizowanych układów sterowania na przekaźnikach i stycznikach.

  0
 • #4 29 Sie 2008 12:50
  arkady_pl
  Poziom 24  

  Chyba najlepiej jakby kolega połozył na biurku 4 przekaźniki oraz z 10 włączników, zasilacz 12V/10A oraz żarówkę samochodową i połączył je tak aby np. żarówka świeciłą tylko gdy właczniki 1,2 i 3 są zwarte ale nr 4 był rozwarty. Potem schemat drabinkowy będzie mu łatwiej opanować.

  0
 • #5 31 Sie 2008 00:33
  kenion
  Poziom 19  

  Ja bym koledze polecil zdobyć oprogramowanie do programowania sterowników plc z możliwością symulacji programu (np Easy-Soft). Można wtedy popisać własne programy i zobaczyć jak to w rzeczywistości chodzi. W razie problemów wesprzeć się można helpem do programu bądź też google. Tak chyba najszybciej nauczyć się programowania w języku drabinkowym. Pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #6 31 Sie 2008 08:29
  Electromatic
  Poziom 10  

  Polecam naukę programowania przy pomocy lekcji w programie PLC min. linia napełniająca butelki, winda, pralka itp. Można łatwo zasymulowaworzony program oraz zobaczyć "na żywo" jak działa.

  0
 • #7 31 Sie 2008 11:51
  arkady_pl
  Poziom 24  

  Nauka przy pomocy programów z symulatorami jest dobra, ale skoro kolega dopiero zaczyna to według mnie (jak już pisałem) zdrowiej będzie gdy zacznie u podstaw tego języka i zaprojektuje choćby 3 lub 4 obwody elektryczne.

  U podstaw języka LAD (czasami oznaczanego LD - Ladder Diagram) czyli języka drabinkowego znajduje się filozofia myślenia elektryka łączącego przekaźniki i różne moduły czasowe oraz przyciski chwilowe, włączniki, wyłączniki oraz przełączniki.

  Stąd moja propozycja dla początkującego. Łatwiej potem zrozumieć metodologię programowania.

  opis stosowanych elementów w LAD jest poniżej
  www.wsinf.edu.pl/~gsobicz/sterowniki/ProgLD.pdf

  Dodano po 10 [minuty]:

  King-Kong napisał:
  Jaka jest najlepsza książka do nauki programowania i zasad w języku drabinkowym?


  Nie istnieje najlepsza książka. Zapomnij, że istnieje książka, która zrobi z Ciebie speca. To osiągniesz czytając książki i ćwicząc nieustannie rozwiązując realne problemy najlepiej pod presją czasu.

  Podam Ci przykład. Ja pisze sobie w Delphi. Aby ten język opanować musiałem mieć w domu nie jedną książkę. Wcale nie tanią i wcale nie cienką. Co ciekawe, każda miałem od innej wersji. Mam książki do Delphi 4,5,6 - niektóre zagadnienia opisywane były tylko w jednej z nich bo były specyficzne, ale ja Ci powiem, że to samo zagadnienie było w każdej opisane inaczej i co ciekawe, po opis innego zagadnienia sięgałem do innej książki pomimo, że dwie pozostałe też miały ten opis.

  Dlatego jeśli kupisz książkę i wydaje Ci się, że nie rozumiesz tego zagadnienia to idź do księgarni i kup inna książkę innego autora opisująca to samo. Ja mam o tyle wygodniej, że mogę iść do księgarni i najpierw poczytać a potem kupić albo i nie.
  To jest plus, którego nie da mi żadna księgarnia internetowa.

  Aby zaoszczędzić sobie czasu i pieniędzy spróbuj pobawić się przekaźnikami - naprawdę dużo daje samemu zrobić kilka ćwiczeń.

  0