Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

załączenie zasilania z opóźnieniem

26 Sie 2008 15:51 5436 20
  • Poziom 10  
    Witam , jeśli ktoś mógł by doradzić w jaki sposób najprościej zrealizować opóźniacz zasilania chodzi o taką kwestie:

Np pojawia sie napięcie z zasilacza 24V i żeby zostało ono przekazane na urządzenie dopiero po upływie np 2 sekund , nie musi to być jakoś dokładnie byle nie było krócej niż 2s a dłużej niż 5-7s,

Jeżeli to by znacznie nie komplikowało sprawy nieźle by było jak by można było sterować to napięciem różnym z zakresu 12-24V choć to juz nie jest tak bardzo wymagane docelowo 24V

Prąd pobierany to max 1,5A.

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Przełącznik czasowy tzw. "czasówka", do montażu np. na szynie DIN.
  • Poziom 10  
    Wlasnie interesuje mnie cos jak najmiejszych rozmiarow
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Metoda praktyczna: do cewki przekaźnika podającego napięcie na odbiornik podłącz szeregowo kondensator elektrolityczny np. 220mikroF (ewn kondensator + rezystor np.1k). Zachowaj biegunowość i nie przekrocz napięcia max. kondensatora. Kiedyś coś takiego robiłem. Czas załączania nie jest zawsze dokładnie taki sam ale daje się prosto osiągnąć opóźnienie rzędu kilku sekund. Jak coś niejasne pytaj, namaluję schemat.
  • Poziom 36  
    Witam.
    Taki bardziej precyzyjny przekaźnik czasowy możesz zrobić na układzie CMOS 4541.

• Poziom 10  
    a jak wyglada kwestia 24V ? bo na schemacie widze 12V
  • Poziom 36  
    24V to dla tego układu to za dużo (max 15V). Trzeba to zmniejszyć dając diodę Zenera albo stabilizator 78L12. etc.
    A przekaźnik na jakie masz napięcie? A swoją drogą to nie musi być przekaźnik elektromagnetyczny tylko nie wiem jakie Ty chcesz załączać napięcie, czy to właśnie będzie to 24V i czy stałego ?
  • Poziom 10  
    Przekaźnik moge miec dowolny,itp generalnie napiecie jakie chce załaczać z opuźnieniem to domyślnie 24V DC 1A .

Testowałem sposob z przekaźnikiem i kondensatorem szeregowo ale jakos niebardzo mi to działa sprawdzałem na przekaźniku 12V i napieciu 12 jako ze taki mam aktualnie , na testy i przy takim układzie tzn elektrolit szeregowo z rezystorem układ załacza przekaźnik po chwili go wyłącza i pozostaje wyłaczony , dopiero odłaczenie napiecia i zwarcie elektrolitu z przekaznikiem powoduje załaczenie przekaznika do czasu rozładowania kondensatora i ponownie mozna przylozyc napiecie ale niebardzo oto chodziło ?

Układ ma służyć jako lekarstwo na zawieszanie sie urzadzeń które przy szybkich skokach napięcia wieszają sie takze chodzi mi tylko o lekki opuźnienie podania napięcia na urządzenie żeby nie dostało go pare razy z góry szybko przy skokach takze dokładność nie jest wymagana zadna , jedynie opuźnienie minimum okolo 2s wystarczy
  • Poziom 36  
    Ja tam wszelkie układy czasowe przeważnie robiłem na tym właśnie układzie 4541. Za tymi kondensatorowymi nie przepadam. Na nim można uzyskiwać czasy od bardzo krótkich do bardzo długich, przy czym kondensator jaki trzeba będzie zastosować w oscylatorze w twoim przypadku będzie nie duży, trzeba go będzie wyliczyć, szacuje że 100nF może być odpowiedni.
    Układ jest prosty ale ma spore możliwości, (chodzi o funkcje czasowe).
    Tu jest pdf. z opisem jego po polsku.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5277501#5277501
    Oczywiście wcale się nie upieram że to trzeba robić tylko na nim.
  • Poziom 36  
    To rozwiązanie na układzie 555 jakie przedstawiłeś, całkiem fajne, ale niestety ma wadę.
    Owszem opóźnia załączenie zasilania o interesujący Ciebie czas, jednak nie reaguje (nie resetuje się) przy krótkich zanikach napięcia. Czas niezbędny do jego zresetowania się wynosi mniej więcej tyle na jaki czas jest ustalone jego opóźnianie, (czyli ok. 3s).
    Tak dla pocieszenia podam że układ 4541 posiada funkcję resetowania po załączeniu zasilania. (patrz pdf.)
  • Poziom 10  
    A mógł byś przedstawić schemat wspierający zasilanie od 12 do 24V, resetujący się przy zanikach , w oparciu o tranzystor, nie przekaźnik (potrzebuje zachować małe rozmiary)
    Najlepiej jak by schemat był od razu w formie jak ten ostatni z powyższego linku a wiec:

+ o-------|--------|--------o+
    12-24V | |
    - o------- |______|--------o-

24V DC 1,5A MAX
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    To chyba by tak było.

Musisz jeszcze posprawdzać, czy czegoś tu nie pomyliłem, dobrać tranzystor Q1 do prądu jaki chcesz załączać i dobrać R C w oscylatorze, aby uzyskać właściwy czas opóźnienia.
  • Poziom 10  
    Jak by mozna bylo jeszcze jakis model tranzystora Q1 , ktory bez problemu przełaczy 24V 1,5A DC

R2 z tego co widze to 1M ohm

Natomiast jak bys mogl jeszcze podac jakis przyklad czasu jaki uzyskujemy po podaniu konkretnego C i R (ze np 100k i 100n to 10s czy cos takiego) . zebym mial porownanie bo w sumie niemam na czym testowac takze kupie troche C i R odrazu razem z resztą.
  • Poziom 36  
    Ale przejrzałeś ten pdf. który zaproponowałem o tym układzie. R2 może być 1M a obliczyć trzeba R1 i C1. Przynajmniej spróbuj. Ja tak z głowy to też Ci nie powiem.
    A tranzystor to też trzeba pomyśleć (posprawdzać), chodzi o to żeby on przy tym prądzie się nie grzał.

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

A ewentualnie jeżeli jest Tobie bez różnicy czy rozłączenie będzie po stronie plusa czy minusa, to można zrobić to z tranzystorem MOSFET, właśnie po stronie minusa.

A tak w ogóle to co ma być przy pomocy tego zasilane ?
  • Poziom 12  
    Układ z rezystorem i kondensatorem.
    Troche źle zapamietałem i tak też napisałem.
    Kondensator powinien być 1000mikroF i dołączony równolegle do uzwojenia cewki,a cewka (i kondensator) powinny być zasilane przez rezystor 220om. Więc trochę inaczej jak napisałem. Przepraszam.
    Natchnienie czerpałem z opisu kitu AVT 1226. Dostepny jest na stronie avt, można zobaczyć. U mnie ten opóźniacz działa ładnie więc sam układ z rezystorem i kondensatorem jest dobry.
  • Poziom 10  
    opuźnienie fakt faktem działa aczkolwiek po odcieciu zasilania przekażnik trzyma jeszcze jakies 3s, a nie moze tzn po zaniku zasilania układ musi momentalnie puścić i w przypadku np pojawienia sie zasilania za sekunde ponownie odliczyć np 2 sekundy
  • Poziom 36  
    Tak dokładnie, podobnie jak w rozwiązaniach z układami 555. :wink:
  • Poziom 10  
    Złożyłem układzik w/g schematu elkarda i działać działa dokladnie tak jak powinien a wiec po utracie zasilania odczekuje czas i zalacza

Aczkolwiek pojawił sie nowy problem i pytanie czy ktos niewie jak to rozwiązać mianowicie układz działać działa jak odepne go od zasilania tak szybko jak potrafie to nie zalacza odrazu tylko czeka tak jak powinien
    problem polega na tym ze urzadzenie ktore jest podpiete pod to oczywiscie potrzebuje wiecej prądu niż sam układ przez co po zaniku zasilania szybciej sie wylacza niż sam opuźniacz przez co jak wystąpi zanik na 1 sekunde i powrót zasilania po 1s to zwalniacz nie zdązy jeszcze sie wyalczyc takze puszcza odrazu zasilanie na urządzenie

Z ciekawosci zlikwidowałem z układu kondensatory ale nic to nie zmieniło

Pomogło oczywiście dołożenie obciązenia w postaci 100R na wyjściu układu aczkolwiek układ z takim rezystorem ciągnie jakies 7W także odpada nieźle wypadł rezystor 1K około 1W i w miare spełnia swoja funkcje aczkolwiek szybki impuls poniżej 0,5s nadal jest w stanie zaszybko załaczyć układ

Hm
    Ewentualnie obciązenie innego typu?, ma ktoś jakiś pomysl ?
  • Poziom 9  
    Witam,

Chciałbym odświeżyć temat, a mianowicie poszukuję układ opóźniający załączenie zasilania na 24VDC czas opóźnienia 1-2sek.

Potrzebuje układ na tranzystorach z wykorzystaniem zależności Td=R*C oraz co ważne nie może rozłączać minus, a załączać/przyłączać z opóźnieniem 24VDC. Wszędzie znajduję układy na 12VDC. Przykładowy schemat w dobranymi komponentami poniżej ale na 12VDC.

Czy jest ktoś w stanie pomóc mi dobrać komponenty dla układu 24VDC. Najepiej aby komponenty były SMD, a tranzystory w obudowach: SOT23-3 lub SOT23-5.

Liczę na jakieś podpowiedź.

Lista dobranych komponentów:
    R1 = 1o0K (Rezystor do rozładowania C2, kiedy zasilanie jest wyłączone OFF)
    R2 = 330K (Rezystor odpowiedzialny za opóźnienie)
    R3= 10K
    R4 = 10KR4 10K
    D1 = 3V zener diode (* opcja można go zastąpić normalnym połączeniem)
    D2 = 1N4007
    D3 = 1N4148
    T1 = BC547
    T2 = BC557
    C2 = 33uF/25V (Kondensator odpowiedzialny za opóźnienie)

Relay = SPDT, 12V/400 Ohms