Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Udostępnienie Internetu z sieci WLAN do sieci LAN

26 Aug 2008 17:16 7897 5
  • Level 26  
    Witam,

mam stacjonarny komputer do którego jest podpięta karta WiFi wraz z anteną Uda-Yagi i tym sposobem mam stały dostęp do Internetu udostępnanego przez firmę, która się tym trudni. Problem polega na tym, że chciałbym dodatkowo podłączyć mojego laptopa kablem z przeplotem do komputera stacjonarnego i udostępnić Internet laptopowi (nie mam WiFi w laptopie) i niestety w momencie gdy w Ustawienia -> Połączenia sieciowe i telefoniczne -> Kliknę na ikonkę od połączenia LAN (PC-Laptop) i zaznaczę Włącz udostępnianie połączenia internetowego dla tego połączenia, to wówczas nie mam Internetu ani na komputerze stacjonarnym, ani na laptopie, gdy tylko odznacze tę opcję, wszystko wraca do stanu wcześniejszego. Na obu komputerach jest system Windows 2000 SP4.

Czy mogę coś zrobić aby móc udostępnić połączenie internetowe do laptopa?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 35  
    Zapewne twój dostawca przydziela Ci IP z zakresu 192.168.0.x co kłóci się z zakresem udostępniania internetu przez Windows XP.
    Można to obejść na dwa sposoby:
    -Można zainstalować proxy na swoim komputerze. Nie wszystkie usługi będą jednak działać na komputerze dodatkowym.
    -Drugi sposób to w przypadku posiadania Windows XP Pro włączenie usługi NAT zamiast zwykłego udostępniania internetu. Ten sposób można zastosować na dowolnej klasie adresów wymaga jednak wyłączenia zapory wbudowanej w system.
    By to zadziałało trzeba ustawić IP swojej drugiej sieci np 192.168.1.1 dla komp serwera i 192.168.1.2 na komputerze dodatkowym. Dodatkowo na dodatkowym trzeba ustawić bramę 192.168.1.1 i adresy DNS np 194.204.159.1 i 194.204.152.34 (adresy DNS'ów TPSA). Ostatnia czynność to uruchomienie krótkiego skryptu na serwerze:
    Udost.cmd
    Code:
    rem wpierw sprawdzic czy dane uslugi chodza/sa wylaczone

rem net stop "Zapora systemu Windows/Udostępnianie połączenia internetowego"
    rem net start "Routing i Dostęp zdalny"
    rem net start "Rejestr Zdalny"

netsh routing ip nat uninstall
    netsh routing ip nat install
    netsh routing ip nat add interface "Połączenie lokalne" full
    netsh routing ip nat add interface "Połączenie lokalne 2" private

Wymienione na początku usługi należy włączyć/wyłączyć w managerze usług i ustawić odpowiednie by startowały (przełączyć z tryby automatycznego na wyłączony dla "Zapora systemu Windows/Udostępnianie połączenia internetowego" i wyłączyć usługę oraz z wyłączony na automatyczny i uruchomić dla "Routing i Dostęp zdalny" i "Rejestr Zdalny")
    Po tych zabiegach przy zgodnych nazwach połączeń powinno zadziałać udostępnienie. W twoim wypadku nazwy mogą być odwrotne WiFi może być "połączenie lokalne 2" a LAN "połączenie lokalne", zamień odpowiednio skrypt.
  • Level 35  
    Np zainstalować Proxy+ (http://www.proxyplus.net/files/pplus_us.exe ).
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Po co proxy i te inne manewry. Wystarczy zmienic adres od strony dostawcy na inny niz 192.168.0.x wlaczyc ICS a pozniej zmienic od strony lan na inny niz 192.168.0.x a od dostawcy przywrocic jak bylo. Automatyczna adresacja strony lan na 192.168.0.x odbywa sie tylko w momencie wlaczenia ICS przy adresacji na Auto. Bylo o tym opisywane sporo na forum.