Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie modeli.

Artur71 26 Sie 2008 19:04 1347 2
  • #1 26 Sie 2008 19:04
    Artur71
    Poziom 10  

Witam.
    Jakiś czas temu kupiłem zdalnie sterowany model samochodu. W zasadzie kupiłem go tylko w celu pozyskania karoserii i kół do innego modelu (do samochodu nie było nadajnika) ale po głębszej analizie okazało się że autko w zasadzie jest w pełni sprawne (znajomi z warsztatu RT) a do pełni szczęścia brakuje mu jedynie wspomnianego nadajnika. To tyle tytułem wstępu.
    Przechodząc zaś do konkretów: na modelu widnieje napis: 27 MHz tape 2 ABC. Posiadam nadajnik na 27 MHz (działający w paśmie 27,145) ale jak na razie nie udało mi się pobudzić auta do życia.
    W odbiorniku modelu nie ma rezonatora kwarcowego a jedynie układ scalony. Na kości widnieją następujące oznaczenia:
    Recev R4241
    Digi-PRO
    0026 XX
    Teraz czas na kilka pytań: W jaki sposób znaleźć częstotliwość rezonatora kwarcowego? Czy tape 2 to jest częstotliwość (kanał drugi czyli 26,975 MHz)? Czy może częstotliwość jest podana na układzie scalonym (0026 XX czyli kanał 26; częstotliwość 27,215MHz)?
    Zdaję sobie sprawę że temat rezonatorów kwarcowych i ich dobór do modeli były już niejednokrotnie wałkowane na forum ale z takim problemem jeszcze się nie spotkałem. Pozdrawiam i czekam.

0 2
  • #2 27 Sie 2008 11:36
    mkpl
    Poziom 37  

W odbiorniku masz taką cewkę to jest część odbiornika superreakcyjnego (najprostsze co może być) i częstotliwość odbiornika zależy tylko od tej cewki aby to poprawnie zestroić potrzebujesz licznik częstotliwości :) druga sprawa to to czy sterowniki się dogadają

0
  • #3 27 Sie 2008 23:05
    Artur71
    Poziom 10  

Dzięki.
    A czy napis Digi (DIGITAL) nie sugeruje że jest to w pewnym sensie cyfrówka? Mam chyba ze 3 nadajniki na 27 MHz (Futaba, Sanwa, Hitec i jeszcze jakieś 2 od zabawek) więc może cos dopasuję.
    Tylko ten licznik częstotliwości...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo