Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie modeli.

26 Sie 2008 19:04 1488 2
 • Poziom 10  
  Witam.
  Jakiś czas temu kupiłem zdalnie sterowany model samochodu. W zasadzie kupiłem go tylko w celu pozyskania karoserii i kół do innego modelu (do samochodu nie było nadajnika) ale po głębszej analizie okazało się że autko w zasadzie jest w pełni sprawne (znajomi z warsztatu RT) a do pełni szczęścia brakuje mu jedynie wspomnianego nadajnika. To tyle tytułem wstępu.
  Przechodząc zaś do konkretów: na modelu widnieje napis: 27 MHz tape 2 ABC. Posiadam nadajnik na 27 MHz (działający w paśmie 27,145) ale jak na razie nie udało mi się pobudzić auta do życia.
  W odbiorniku modelu nie ma rezonatora kwarcowego a jedynie układ scalony. Na kości widnieją następujące oznaczenia:
  Recev R4241
  Digi-PRO
  0026 XX
  Teraz czas na kilka pytań: W jaki sposób znaleźć częstotliwość rezonatora kwarcowego? Czy tape 2 to jest częstotliwość (kanał drugi czyli 26,975 MHz)? Czy może częstotliwość jest podana na układzie scalonym (0026 XX czyli kanał 26; częstotliwość 27,215MHz)?
  Zdaję sobie sprawę że temat rezonatorów kwarcowych i ich dobór do modeli były już niejednokrotnie wałkowane na forum ale z takim problemem jeszcze się nie spotkałem. Pozdrawiam i czekam.
 • Poziom 37  
  W odbiorniku masz taką cewkę to jest część odbiornika superreakcyjnego (najprostsze co może być) i częstotliwość odbiornika zależy tylko od tej cewki aby to poprawnie zestroić potrzebujesz licznik częstotliwości :) druga sprawa to to czy sterowniki się dogadają
 • Poziom 10  
  Dzięki.
  A czy napis Digi (DIGITAL) nie sugeruje że jest to w pewnym sensie cyfrówka? Mam chyba ze 3 nadajniki na 27 MHz (Futaba, Sanwa, Hitec i jeszcze jakieś 2 od zabawek) więc może cos dopasuję.
  Tylko ten licznik częstotliwości...