Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Laguna 1.8 RT pasek rozrządu

Chajos 26 Aug 2008 21:07 37220 17
 • #1
  Chajos
  Level 10  
  Witam kupiłem lagune 1.8 RT 1995 r. silnik chodził na wolnych obrotach i nagle przestał nie odpalałem bo pomyślałem że może pasek i zdiołem osłone i widać że zęby na pasku się starły około 5 cm. kupiłem nowy pasek i rolke, napinacz. Niewiem jak ustawić teraz żeby wał i rozrząd był ustawiony , wiem że trzeba na znaki ustawić wał w GMP . Może ktoś podpowie jak ustawić bo przeskoczyło na pasku ,ustawiłem wał w GMP ale wałek rozrządu nie jest na znaku jak to teraz ustawić ?
 • #3
  Chajos
  Level 10  
  Dziękuje za odpowiedż na noje pytanie problem mam z ustawieniem żeby to zgrać to czym kręcić wałem czy waałkiem rozrządu żeby te znaki były na swoich miejscach zablokowałem wał w GMP , wykręciłem świece czy jak zgasł silnik i jak przeskoczył na pasku to mogło uszkodzić zawory ?
 • #5
  Chajos
  Level 10  
  Mam silnik 1.8 benzyna 8v i to nie jest chyba niekolizyjny
 • #6
  AdamWro
  Level 18  
  To silnik kolizyjny. Zdejm osłone klawiatury. Pokręć lekko kołem na wałku i zobacz czy wszystkie zawory chodzą i nie zawieszają się. Jeśli tak to powinno być ok, jeśli nie to trzeba zdjąć głowicę. Załóż pasek zgodnie z oznaczeniami i kierunkiem. Zrób 2 obroty wałem. Sprawdź czy podczas kręcenia nic nie blokuje wału (pamiętaj ze wał korbowy wykonuje 2 obroty na jeden obrót wałka rozrządu). Jak wszystko idzie ok to możesz odpalić silnik
 • #7
  Chajos
  Level 10  
  Założyłem dziś pasek rozrządu na znaki i jak przekręciłem wałem kilka obrotów to nie blokuje, tylko kolega napisał że wał korbowy wykonuje 2 obroty na jeden obrót wałka rozrządu czyli jak wykona dwa obroty to znaki na pasku powinny się pokryć z tymi na wale i rozrządzie, bo jak kręciłem dwa razy to nie pokrywały się tylko trzeba więcej przekręcić żeby się pokryły jeszcze nie odpalałem silnika.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Mam jeszcze pytanie jak napiąć pasek rozrządu żeby nie był za słabo napięty.
 • #8
  goldwinger
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Składasz na znaki, robisz dwa obroty wałem i ma stać na znakach - choćby w tłokach były dziury a zawory leżały na stole znaki mają trafić na siebie nie ma innej możliwości, chyba że pasek przeskoczy podczas kręcenia
 • #10
  goldwinger
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Aaaa, na pasku znaki mu nie pasują :)
 • #11
  mczapski
  Level 39  
  Jeśli to prawda to należy sprawdzić stan kół. Na początku była mowa o braku zębów na pasku ok 5 cm. Może na kołach jest podobnie. Strach myśleć o stanie silnika.
 • #12
  Chajos
  Level 10  
  Stan kół jset bardzo dobry wina paska zęby sie starły na pasku stan silnika 170 tyś przebiegu, znaki są na kołach i na pasku i po ustawieniu po obrocie dwa razy nie pokrywają . Czyli te znaki nie pokryją się po 2 obrotach ? Jak napiąć pasek rozrządu żeby nie był za słabo napięty?
 • #13
  Krick1987
  Level 24  
  Znaki na kołach ze znakami na bloku po 2 obrotach muszą się pokryć, natomiast znaki kół ze znakami na pasku nie pokryją się po 2 obrotach :)

  Co do naciągu paska to w VW podają że powinien się dać pasek obrócić o 90 stopni w najdłuższym miejscu, w oplu na napinaczy jest taka strzałeczka na którą sie patrzy, a reni niestety nie wiem
 • #14
  pablo11z
  Level 17  
  W reni nie ma wskaźnika napięcia paska. Jest do tego specjalny przyrząd, ale nie wiem czy nawet wszystkie serwisy go posiadają :). Ja w swojej pasek napiąłem tak żeby w najdłuższym miejscu ( na środku tego miejsca ) dał się skręcić o 90 stopni. Dodatkowo po odpaleniu silnika ( bez zakładania pasków klinowych i montowania osłony rozrządu ) nie powinno byś słychać świstu paska. Jest to dość charakterystyczny odgłos.
  Pozdrawiam
 • #15
  Chajos
  Level 10  
  Dziękuje za odpowiedzi na moje pytania nie wiem jeszcze czy ustawiłem dobrze wał bo chodzi o 2 obroty względem wałka rozrządu czy nie przestawiony jest o ten jeden obrót . Czy kolejność cylindrów jest taka sama jak na przewodach do świec czyli pierwszy od prawej od koła zamachowego?
 • #16
  kumar1
  Level 12  
  znaki kół ze znakami na pasku nie pokryją się


  na pasku nie ma znaków
 • #17
  AdamWro
  Level 18  
  Chyba nie widziałeś paska od lagi. Są na nim znaki.
 • #18
  kumar1
  Level 12  
  ok. wygłupiłem się. Faktycznie w lagunie są znaki na pasku ale prawdą jest też to, że one nie mają szans pokryć się co drugi obrót wału. U mnie jest jeszcze znak na obudowie rozrządu.