Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparat do tworzenia filmów poklatkowych.

reaven22 27 Aug 2008 00:23 28470 33
Optex
 • Aparat do tworzenia filmów poklatkowych.

  Aparat do tworzenia filmów poklatkowych.

  Na pomysł stworzenia urządzenia umożliwiającego robienie filmów poklatkowych wpadłem przy okazji budowy domu. Ponieważ nie często buduje się dom dla siebie, postanowiłem w jakiś sposób uwiecznić etapy budowy. Jednym z pierwszych pomysłów był komputer z dołączoną kamerką internetową ale ze względu na wymagany bardzo długi bezawaryjny czas pracy w trudnych warunkach pomysł nie doczekał się nawet fazy wstępnej.
  Kolejnym pomysłem było wykorzystanie taniej cyfrówki i to był strzał w dziesiątkę. Wystarczyło do niej dobudować odpowiednią automatykę sterującą tak aby zdjęcia robiły się automatycznie w określonych warunkach. Ze względu na brak czasu i potrzebę bezawaryjnej pracy wybór padł na przekaźniki przemysłowe.

  Założenie było takie aby zdjęcia robiły się automatycznie w określonych godzinach z ustawionym czasem pomiędzy kolejnymi fotkami.
  Do realizacji użyłem:

  Aparat do tworzenia filmów poklatkowych.

  - Aparat fotograficzny BENQ
  Wybór odpowiedniego modelu nie był prosty ponieważ aparat musi spełniać pewne kryteria. Jedno z ważniejszych to podtrzymanie ustawień po odłączeniu zasilania! Jest to ważne bo w razie zaniku prądu w sieci, aparatu nie trzeba od nowa konfigurować. Kolejnym ważnym elementem jest obsługa dużych kart (wymagany długi bezobsługowy czas pracy), w przypadku rzeczonego aparatu bez problemu pracuje na karcie SD 4GB. Przy ustawionej rozdzielczości 1MPIX i najwyższej jakości na kartę wchodzi ponad 7tyś zdjęć.
  Aparat musiałem rozebrać i dolutować się do switchy załączania aparatu oraz migawki. Udało się to wykonać nie niszcząc niczego tak więc w przyszłości będzie można odzyskać w pełni sprawny aparat.

  Aparat do tworzenia filmów poklatkowych.
  Aparat do tworzenia filmów poklatkowych.

  - Przekaźnik zegarowy. Odpowiada za załączenie automatyki o określonej porze ( w moim przypadku w godzinach 10-22)
  - Pierwszy przekaźnik czasowy. Generuje impuls w kilka sekund po załączeniu zasilania i odpowiada za uruchomienie aparatu fotograficznego
  Wyłączenie aparatu następuje automatycznie w 5 minut po wykonaniu ostatniego zaplanowanego zdjęcia. (tryb oszczędzania baterii)
  - Drugi przekaźnik czasowy. Generuje impulsy co określony czas i wywołuje wykonanie zdjęcia.

  Aparat do tworzenia filmów poklatkowych.

  - Przód obudowy od kamery przemysłowej (zalety: szczelność i łatwość czyszczenia szybki)

  Aparat do tworzenia filmów poklatkowych.

  - Grzałka od kamery przemysłowej (przyda się przy pracy w warunkach zimowych, ma wbudowany termostat i automatycznie załącza się gdy spadek temperatury mógłby spowodować oszronienie lub zaparowanie obiektywu i szybki.
  - Obudowy elektryczne IP55 (powinny być szczelne, w moim przypadku aparat zamontowany jest na dworze i jest narażony na bezpośrednie działanie deszczu.)

  Aparat do tworzenia filmów poklatkowych.

  - Trochę kabli, złącz, śrubek.... ogólnie tego co było pod ręką i się nadawało :)
  Do pełni szczęścia potrzebowałem jeszcze zasilacz na napięcie 3V do zasilania aparatu oraz zasilacz 12V do zasilania grzałki podgrzewającej obiektyw i szybkę.

  Aparat do tworzenia filmów poklatkowych.

  Pierwszy z zasilaczy wykorzystałem od starego aparatu fotograficznego HP. Miał wystarczające parametry 3,3V i 2,5A na wyjściu. Zasilacz został umieszczony w obudowie z aparatem ze względu na duży prąd wymagany do pracy aparatu. Pierwotnie aparat miał być zasilany i sterowany po skrętce ale przy długości skrętki powyżej 1m następował zbyt duży spadek napięcia i aparat pracował niestabilnie.
  Drugi zasilacz to zwykły impulsowy zasilacz wtyczkowy 12V 1A od bliżej nieokreślonego urządzenia.

  Podsumowanie kosztów urządzenia:
  aparat foto + karta 4gb 250PLN
  przekaźniki i zegar czasowy 150PLN
  obudowy 30pln
  Reszta podzespołów z zestawu przydasiów z dolnej szuflady :)

  Przedstawione na zdjęciach urządzenie jest już drugim układem który zrobiłem dla klienta. Układ będzie przez rok robił po 20 zdjęć dziennie przedstawiając zmiany zachodzące w przyrodzie. Jeziorko + trochę mazurskiej przyrody :)

  Na koniec efekty półrocznej pracy urządzenia na mojej budowie :)  Podsumuje tak: BYŁO WARTO!!! Mam ponad 10 tyś zdjęć (aparat działa nadal i liczba rośnie z każdym dniem:) ) z nich złożony film w jakości HD 1080, Pamiątka pierwszorzędna.
  Do złożenia użyłem programu ProShow Gold

  Zapewne można było zrobić układ sterujący na jakimś mikroprocesorze ale ze względu na brak czasu spowodowany budową domku zrobiłem z tego co można było szybko i sprawnie złożyć. Efekty można zobaczyć wyżej :)

  --------------

  Najnowszy filmik wykonany przy pomocy aparatu :) Zbieranie materiałów trwało rok.

  http://youtu.be/eIEiZq6pIC8?hd=1


  Cool? Ranking DIY
  About Author
  reaven22
  Level 30  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika, motoryzacja
  reaven22 wrote 1364 posts with rating 1238, helped 90 times. Live in city Milanówek. Been with us since 2003 year.
 • Optex
 • #2
  DJ MHz
  Level 24  
  No, no. Fajnie Ci to wyszło. Szkoda tylko, że aparat jest umieszczony dość blisko domu, jak by był odrobine dalej, to by ujmował całość domu, a tu tylko od ściany do ściany. Ale podoba mi się łatwość z jaką to poskładałeś.

  PS.
  Ten efekt przy zachodzeniu słońca (ciemna plama...) można by pewnie zmienić poprzez zastosowanie jakiegoś filtru ( podczerwieni ) ? Dokładnie się nie znam.
 • Optex
 • #3
  KJ
  Level 31  
  Efekt jest po prostu .... NIESAMOWITY. Gratuluję pomysłowości. W życiu by mi do głowy nie przyszło że można w tak prosty sposób zrobić coś takiego :) Moja ocena ∞/10 :D
 • #4
  inver76
  Level 11  
  bałbym się robić fotkę pod słońce :) ale widze matryca się trzyma....
  Super to wyszło.
 • #5
  seba_x
  Level 31  
  no nieźle , sam też jestem w podobnej sytuacji tylko że ja to robię bardzo prymitywnie a mianowicie z tego samego punktu zdjęcie raz na 2-3 dni .

  zauważyłem że słońce to taki czarny punkt , to aparat tak zrobił ?
 • #6
  kshaq
  Level 14  
  Bardzo fajny projekt, gratuluje.

  Jak rozwiązałeś kwestię ustawiania ostrości? Aparat ma funkcję ręcznego ustawienia ostrości czy sterownik migawki działa w dwóch krokach (najpierw złap ostrość i po chwili zrób zdjęcie)?
 • #7
  redart
  Level 23  
  Dla mnie bomba! Konstrukcja prosta i skuteczna - filmik jest świetny. Gratuluję pomysłu.

  OT: temu czarnemu psu nawet harmider nie przeszkadza w zasłużonym śnie na środku placu...
 • #9
  lechoo
  Level 39  
  1Mpix to trochę za mało na film w pełnej rozdzielczości HD1080...
 • #10
  kt69
  Level 1  
  Projekt super, sama idea jest dobra większość osób budująca dom dla siebie robi zdjęcia z placu budowy a teraz może to uwiecznić w nietypowy sposób.

  Ciekawi mnie jedno w jaki sposób to urządzenie zostało zamocowane że przez pół roku nie wyparowało :D Każdy wie że takie typu cenne przedmioty lubią znikać.
 • #11
  pabllosee
  Level 15  
  Ode mnie "Złota Elektroda". Takie urządzenie powinni w sklepach sprzedawać, np. w Castoramie ;-)
  Widzę, że dom w technologii szkieletowej. Musisz podać więcej szczegółów: koszty, metraż, i inne rozwiązania. Możesz dać na blogu lub innym forum i dać link.
 • #12
  Tarzan21
  Level 12  
  Podłącze się do większości forumowiczów....EFEKT JEST NIESAMOWITY !!!
  gratuluje pomysłu, chciałem pisać gdzie budujesz dom w takiej technice ale dokładnie się wczytałem i już wiem....moje pytanie jest takie czy sprawdza się on albo czy będzie się sprawdzał jak na polskie warunki pogodowe??

  Z tego co zauważyłem to jest on budowany na płycie betonowej...nie będzie Ci brakowało piwnicy???

  pozdrawiam i gratuluje
 • #13
  kiler129
  Level 27  
  Pomysl bardzo dobry, czytajac opis i patrzac na fotki stwierdzilem ze bedzie to kompletna lipa ... po filmie zmienilem zdanie :D
  Efekt jest cudowny.
  Co ile robisz fotki i w jakich godzinach?
 • #15
  SatServ
  Level 15  
  Ode mnie również "Złota Elektroda". Pomysł genialny w swojej prostocie. Czy jeżeli nie ma zasilania 230VAC, to nie ma zdjęć?? W aparacie są akumulatorki ale czy te przekaźniki przemysłowe mają jakieś podtrzymanie? Chociaż z drugiej strony po co robić zdjęcia na placu budowy na którym nic się nie dzieje - bo nie ma prądu ;). Jeżeli prubowałbym coś udoskonalic to wzbogaciłbym urządzenie o ruchomy kadr (np.15deg/kwartał w poziomie), z tym że nie koniecznie:D.
 • #16
  reaven22
  Level 30  
  Jestem mile zaskoczony sporym odzewem i pozytywnymi komentarzami :) Właśnie wróciłem z budowy, dziś był montaż okien :) Spróbuje odpowiedzieć na kilka kwestii które się pojawiły w wątku.

  DJ MHz wrote:
  ... Szkoda tylko, że aparat jest umieszczony dość blisko domu, jak by był odrobine dalej, to by ujmował całość domu,...
  PS.
  Ten efekt przy zachodzeniu słońca (ciemna plama...) można by pewnie zmienić poprzez zastosowanie jakiegoś filtru ( podczerwieni ) ? Dokładnie się nie znam.


  Przyczyny terenowe :) aparat umieszczony na garażu blaszaku, dało się go w miarę zakamuflować i dlatego tak został na stałe. Fakt że przydał by się nieco szerszy kąt "widzenia" ale braki czasu spowodowały pójście nieco na łatwiznę. Teraz też żałuje ze aparat umieściłem tak późno bo sporo z początków budowy umknęło.

  Efekt przy zachodzi słońca wyszedł przypadkiem, aparat ustawiony wprost na słońce. Początkowo myślałem że matryca pójdzie z dymem po kilku dniach ale odpukać aparat chodzi bez zastrzeżeń od kwietnia.

  kshaq wrote:
  ...Jak rozwiązałeś kwestię ustawiania ostrości? Aparat ma funkcję ręcznego ustawienia ostrości czy sterownik migawki działa w dwóch krokach (najpierw złap ostrość i po chwili zrób zdjęcie)?


  Sterownik działa w jednym kroku, styk od ostrości jest połączony ze stykiem migawki, mimo to aparat po podaniu sygnału najpierw łapie ostrość a następnie wykonuje zdjęcie

  redart wrote:
  ... OT: temu czarnemu psu nawet harmider nie przeszkadza w zasłużonym śnie na środku placu...


  Lord bo tak wabi się rzeczony pies jest historią związaną z budową. Pojawił się jako wychudzona bida i postanowił objąć kwadrat :) Teraz jest wiernym towarzyszem i stróżem, odpukać nic nie zginęło do tej pory z budowy.


  kiler129 wrote:
  ...Co ile robisz fotki i w jakich godzinach?


  Automat ustawiony jest na godziny 10-22, zdjęcia robione są co około 8-10minut chyba że dzieje się coś godniejszego uwagi to podkręcam sterownik i robi zdjęcia np co 1min.
  W najbliższym czasie aparat przeniosę do wnętrza budynku bo na zewnątrz już niewiele się dzieje. W środku lada chwila zacznę układać podłogówkę, potem przyjedzie firma zrobić betonową posadzkę przemysłową a następnie będziemy montować ścianki działowe i instalacje.. znów będzie co fotografować :)

  lechoo wrote:
  ... 1Mpix to trochę za mało na film w pełnej rozdzielczości HD1080...

  Pełnej nie, program zinterpolował zdjęcia do 1080. Aparat ma możliwość ustawienia 1, 3, 5, 7MPIX, a przy 3MPIX wchodziło nieco za mało zdjęć na kartę, dodatkowo program do obróbki miał problemy z ogarnięciem dużej ilości sporych zdjęć. Kompromis spowodował ustawienie aparatu na 1MPIX.


  kilka odpowiedzi na pytania stricte budowlane :)

  zattara - To się okaże dopiero :) dom cały czas powstaje. Ale przemawia do mnie kilka kwestii. Ocieplenie podłoga 15cm, ściany 30cm, sufit 40cm. Do tego 100% podłogowe ogrzewanie, pompa ciepła, mechaniczna wentylacja z rekuperacją, gruntowy wymiennik ciepła, i inne systemy które mają sprawić ze dom będzie nieuciążliwy w eksploatacji.

  pabllosee - koszy ciężko określić bo wszystkie prace wykonane własnymi siłami a przy cięższych pracach robiłem grilla i spraszałem znajomych :) mogę jedynie określić orientacyjne koszty materiałów na około 120tyś.
  Metraż 120m2 użytkowej + niewielki warsztat/garaż 25m2 z chytrym planem przerobienia go na pokój i postawienia obok większego 6x6m. Ale to dopiero po przeforsowaniu pier.......ch polskich przepisów :/.

  Tarzan21 - na filmie nie ma niestety budowy fundamentów ale są takowe i jest również nie najmniejsza piwnica na winko :)

  fotorelację z budowy można zobaczyć na stronce, na opisy nie ma czasu. 8-16 praca 17-22 budowa... :
  http://trojkat.capri.pl
 • #17
  MacGyver.
  Level 21  
  Cudowne cudowne :D Aż się z żalem patrzy jak pół roku przemija w 5 minut, czas ucieka.
  Bałbym się jedynie podczas burzy gdyby piorun... Warto byłoby dać jakąś siatkę metalową dookoła obudowy czy blachę i pod uziemienie (klatka Faradaya), co prawda nie zabezpieczy przed bezpośrednim piorunem ale zabezpieczy przed polem, mogącym wywołać inne złotwórcze przepięcia.
 • #18
  Pabami
  Level 10  
  Pół roku 8-O ? Postawiłbym ten dom w tradycyjnej technologii w mniej niż miesiąc... i nie miałbym strachu, że przyjdzie huragan i zabierze papierowy domek jak w stanach.
 • #19
  reaven22
  Level 30  
  Pabami wrote:
  Pół roku 8-O ? Postawiłbym ten dom w tradycyjnej technologii w mniej niż miesiąc... i nie miałbym strachu, że przyjdzie huragan i zabierze papierowy domek jak w stanach.


  Może i tak mając ekipę 10 osób i więcej czasu.. Jak się buduje samemu po 4h dziennie + weekendy to terminy się nieco wydłużają. Ale powodzenia w murowaniu życzę ja zostanę przy czystym drewienku. Pozdrawiam.
 • #20
  dzu
  Level 12  
  Przyłączam się z pozytywną opinią. Film robi niesamowite wrażenie.
  Ciekawi mnie czarne słońce, czy możesz w wolnej chwili spróbować
  zrobić zdjęcie zachodzącego słońca aparatem wyjętym z obudowy,
  może szybka od kamery przemysłowej ma jakiś polaryzator.

  Pozdrawiam.
 • #22
  reaven22
  Level 30  
  dzu wrote:
  ...Ciekawi mnie czarne słońce, czy możesz w wolnej chwili spróbować
  zrobić zdjęcie zachodzącego słońca aparatem wyjętym z obudowy,
  może szybka od kamery przemysłowej ma jakiś polaryzator..


  Szybka jest "zwykła" a "czarne" słońce można by wyeliminować stosując filtr podczerwieni. Pierwsze próby były robione bez obudowy i efekt był dokładnie ten sam.
 • #23
  Brzozza93
  Level 15  
  Respekt... :spoko:
  Ja niedawno bawiłem się w robienie zdjęć poklatkowych u babci w aparacie Canon PowerShot S3 IS. Tyle że max można zrobić 100 zdjęć z opóźnieniem 1-100 min...
 • #24
  Meeshell
  Level 11  
  Ja bym na Twoim miejscu robil zdjecia nieco rzadziej (mozna oczywiscie z tego materialu powybierac te zdjecia, proponuje sprobowac, moze bedzie fajny efekt), tak co 24h i 5 min :). Bylby efekt poruszania sie slonca tylko ze w kolejnych dniach, domek znacznie szybciej by sie zbudowal jesli wiesz co mam na mysli ;).
 • #25
  gruszka
  Level 13  
  Dla mnie rewelacja!!! Sam zaczynam budowanie domku, ale nawet nie wpadłem na taki pomysł!!!! Dzięki za to!!
 • #26
  morph13
  Level 25  
  Ciekawy pomysł, a realizacja w prosty ale jakże skuteczny sposób (dobór aparatu i jego funkcji do ceny + timer).
  Gratuluję.

  No i ten "pies z filmu" zawsze kładzie się tam gdzie najczęściej przechodzą ludzie. Psy chyba tak mają w naturze, a tu idealnie to widać :-).
 • #27
  michalk2
  Level 18  
  Pomysłowość 10+. Efekt fajny. Fakt, ze mógłby stać troszkę dalej od domu i obejmować większy kadr, jednak problem jest też z umieszczeniem tego urządzenia tak, żeby nikt tego "nie pożyczył" na wieczne oddanie. Umieściłeś w budynku gospodarczym czy tzw. "szopce".
  Druga funkcja jaką pełni ten rejestrator - mobilizacja pracowników na budowie. I w razie W może stanowić dowód np. zaginięcia czegoś, spieprzenia pracy itp.
  Gratuluję.
 • #28
  FoxTech
  Level 20  
  Gratuluję pomysłu i solidnej jego realizacji, film będzie wspaniałą pamiątką za 20 lat.

  Tak się zastanawiam nad sposobem magazynowania danych. Karta SD to niezbyt pojemny nośnik, w urządzeniu zasilanym z sieci o wiele lepszym pomysłem było by zaprzęgnięcie do pracy dysku twardego. Na eBay'u można kupić przejściówki SD -> IDE - co prawda zostały stworzone do emulacji kartą dysku twardego, ale myślę że mogły by działać w drugą stronę czyli dyskiem twardym emulować kartę pamięci w aparacie. Pytaniem otwartym pozostaje kwestia obsługi przez aparat tak wielkiej "karty pamięci", myslę że będzie to w głównej mierze zależeć od modelu aparatu i softu.
 • #29
  nom
  Level 23  
  Fajna sprawa!
  Ja poszedłbym na łatwiznę i zakupił aparat canona z procesorem Digit II i wgrał alternatywny soft, wtedy nie potrzebne byłyby przekaźniki, bo wszystko można byłoby zaprogramować w sofcie. :-)

  http://chdk.wikia.com/wiki/FAQ