Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dyskoteka z ATmega16. Żarówki wytrzymają?

CreamDealer 27 Sie 2008 00:53 843 3
  • #1 27 Sie 2008 00:53
    CreamDealer
    Poziom 9  

Witam!
    Wymyśliłem sobie, że zrobie sobie światła dyskotekowe za pomocą ATmegi. Znam się na sterowaniu ATmegą, więc z tym problemu nie ma. Prosiłbym o wszelkie rady i sugestie. Chciałbym aby za pomocą przełączników można było włączać/wyłączać światełka, zmieniać programy migania itp.
    Moja wizja jest następująca: podłączyć ok 16-20 światełek migających (białych) tak, aby mogły na dużej rozpiętości migać równomiernie (STROBOSKOP), lub nierównomiernie (taki efekt jakby błyskawic) no i może coś spokojniejszego (stopniowe ściemnianie się i zapalanie się ich). Do tego mam 3 obudowy do dużych lamp (średnica ok 20cm-RGB), które miały by miec podobne programy jak te białe. I działało by to tak, że byłby potencjometr, którym regulowało by się natężenie światła + przełącznik z białych świateł na RGB.
    Myślałem o tym, żeby do tych białych kupić żarówki LED, bo się nie grzeją one, poza tym mniejsze straty energii i wydaje mi się, że przy miganiu nie popalą się.
    Tu pojawia się moje pierwsze pytanie: Czy takie żarówki LED wytrzymają takie stopniowe ściemnianie i rozpalanie się?
    Moim podstawowym problemem jest to, że nie za bardzo wiem, jak podłączyć te lampki do ATmegi, bo dostępne żarówki są tylko 12V i 230V... Wolałbym te 230V, bo mają gwinty. Myślałem o przekaźniku, ale chciałem każdą z lampek podłączyć do oddzielnego PINU w mikrokontrolerze (te 3 duże lampy też). Czy jakiś złoty środek na moją zachciankę? :)

Bardzo serdecznie proszę o rady i z góry dziękuję za pomoc.

0 3
  • Relpol
  • #2 27 Sie 2008 01:40
    paluszasty
    Poziom 23  

Przekaźnik mechaniczny nie jest tu dobrym rozwiązaniem:
    a) zużyje się szybko przy miganiu
    b) ma duza bezwładność czasową
    c)wymaga zasadniczo dużego prądy sterowania.
    Należało by zastosować jak w większości konstrukcji triak najlepiej sterowany dodatkowo przez optotriak w celu galwanicznego odizolowania strefy niskiego napięcia od strefy 220V.
    Pozdrawiam

0
  • Relpol
  • #4 27 Sie 2008 23:55
    CreamDealer
    Poziom 9  

Kurcze, tak sobie pomyślałem, że skoro te 12V żarówki są zasilane stałym prądem, to zastosuję do nich wzmacniacze operacyjne i powinno być git, tylko ładować teraz 20 wzmacniaczy to trochę lipton, znacie może jakieś układy które mogą uprościć mi to zadanie?

P.S. Projekt jest MASAKRA :)

0
  Szukaj w 5mln produktów