Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy taki materiał jest odpowiedni na wykonanie anteny?

27 Sie 2008 17:04 2259 2
  • Poziom 11  
    Witam
    Zamierzam wykonać antenę typu Yagi-Uda, z miedzianej rurki o średnicy 8 mm. Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy tego typu materiał nadaje się na antenę. Z tego, co przeglądałem na forum to wychodzi na to, że miedź, aluminium i mosiądz najlepiej się do tego nadają.
    Mieszkam ok. 100 km od stolicy na północ. Najbliższe nadajniki mam chyba w Ciechanowie i Mławie.
    Dawno temu korzystałem z anteny Yagi (potocznie nazywaną Sierpecką i obraz był piękny) zamontowanej na strychu. Później, gdy sąsiedzi założyli satelity obraz znikł prawie całkiem. Kolega wykonał mi antenę Yagę bodajże 24 elementową i podobną do tej, co miałem tylko dłuższą i z tyłu zamiast drutów miała ekran z płytki miedziowej albo z mosiądzu. Miała ona długość ok. 314 cm (3 m 14 cm) i była wystawiona na zewnątrz domu, bardzo wysoko. Zbierała nawet rozmowy telefoniczne i regionalną TV3 Gdańsk. Ale obraz był kiepski ostatecznie.
    Podaję link do mojej pierwszej anteny z której obraz dawno temu ;( był elegancki. Obrazek i opis poszczególnych długości sam robiłem w programie Paint, więc wybaczcie słaby ze mnie grafik :)
    Code:

http://img207.imageshack.us/my.php?image=antena3en5.jpg

Chciałbym wykonać podobną teraz, bo ponad 3 metry na strychu to jednak za dużo. Ta mała antena miała dipol długości 26 cm i ok. 6 cm odległości między równoległymi drucikami, ta 3 metrowa z kolei 25 cm (nie wiem czemu) i 5 cm odległości między równoległymi drucikami.
    Gdyby ktoś się znał prosiłbym o podpowiedź, jaką grubość powinny mieć odpowiednie elementy na takiej antenie oraz jakie odległości dobrać na „przelotki” (nie wiem czy dobrze nazywam słabo się znam na antenach) i czy ten mój wynalazek zadziała. A jeżeli nie to, co kupić w sklepie np.: www.dipol.com.pl/ lub innym, ale chodzi mi o cały komplet płytka czy symetryzator, antena, kabel (długości 25 metrów itd. i dlaczego taką antenę a nie inną. Dodam że antenę chciałbym zamontować na strychu.

Przepraszam za takie pytania, ale naprawdę jestem już zdesperowany i chciałbym porządnie wszystko wykonać. Do tej pory dręczyłem e-mailami naszego kolegę z forum Pana Piotra=lacrimatora, któremu dziękuję za podpowiedzi i ebooki na temat anten. Jednak nie doczytałem się w nich czy mój materiał na antenę będzie dobry, ale pewnie dlatego że zapomniałem już rosyjski a niestety te najlepsze ebooki były właśnie w tym języku. Dlatego pytam na forum.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

AndB napisał:
    Zamierzam wykonać antenę typu Yagi-Uda, z miedzianej rurki o średnicy 8 mm. Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy tego typu materiał nadaje się na antenę. Z tego, co przeglądałem na forum to wychodzi na to, że miedź, aluminium i mosiądz najlepiej się do tego nadają.

Kiepski materiał na antenę, nie ze względów elektrycznych tylko mechaniczno-konstrukcyjnych.
    Miedź jest ciężka i po za tym szybko ulega korozji w przeciwieństwie do aluminium (ochraniające działanie tlenku glinu).
    Do anten jako materiał konstrukcyjny zalecane jest aluminium.
    Ogólnie z miedzi lub mosiądzu wykonuje się anteny (na przykład Diamond X-xxx).

AndB napisał:
    Kolega wykonał mi antenę Yagę bodajże 24 elementową i podobną do tej, co miałem tylko dłuższą i z tyłu zamiast drutów miała ekran z płytki miedziowej albo z mosiądzu. Miała ona długość ok. 314 cm (3 m 14 cm) i była wystawiona na zewnątrz domu, bardzo wysoko. Zbierała nawet rozmowy telefoniczne i regionalną TV3 Gdańsk. Ale obraz był kiepski ostatecznie.

To kiepska antena.
    Antena ma za zadanie odebrać tylko użyteczny sygnał, a nie wszystko co popadnie.
    Fakt, antenę chcesz umieścić na strychu.
    Jednak polecam do jej wykonania profile aluminiowe (okrągłe lub o przekroju prostokątnym).

Mała rada na przyszłość. Obrazki ładujemy w ten sposób: https://obrazki.elektroda.pl/
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Mała rada na przyszłość. Obrazki ładujemy w ten sposób: https://obrazki.elektroda.pl/

Dzięki za radę. W przyszłości będę pamiętał.
    A może masz jakieś gotowe schematy anten do wykonania, prócz tego co obecnie jest dostępne na forum.

Chwilowo jeszcze nie zacząłem robienia mojego wynalazku.
    Jednak mam jeszcze dodatkowe pytanie, czy w odległości ok 100 km (na północny-zachód) od Raszyna, gdzie podobno jest nowy nadajnik, jest szansa że będę mógł odbierać w miarę przyzwoicie TVN? jaką antenę byście mogli mi w tym wypadku doradzić?
    Dane o programach nadawanych z Raszyna przedstawiają się następująco:
    Code:

Kanał===Offset=====MHZ====Program=======Moc ERP kW==== Wys.n.p.m. [m]

11        0=======215,25=====TVP 1=====250kW==========297
    27        8P======519,25=====TVP2======800kW=========319
    33        8M=====567,25=====4=========20kW==========319
    35        8P======583,25=====TVN=======100kW=========319
    41        8M=====631,25=====TV PULS====20kW===========319
    44        8P======655,25=====POLSAT====316kW=========319
    51       8M=====711,25=====TVP INFO===100kW==========319

Tabelka była podawana na tym forum jednak nie mogę odszukać do tego tematu linka :(
    Mam jeszcze pytanie co oznacza Offset i jak obliczyć na podstawie tych danych (w/w) zasięg nadawania tych stacji.
    Przepraszam za tak trywialne pytania dla fachowców ale anteny to niestety nie moja działka.
    Jaką antenę radzilibyście kupić na tą odległość?

Wiem że podobnych pytań było już na forum milion, ale każdy przypadek jest inny :(, dlatego proszę o wyrozumiałość :|.