Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerywacz czasowy - problem

wujcio24 27 Aug 2008 18:16 1355 1
 • #1
  wujcio24
  Level 13  
  Obecnie skończyłem przerabianie zasilacza od komputera na elektrolizer (do celów chemicznych). Wszystko jest dobrze wykonane tylko pojawia się problem zasilacz nie będzie pracował w moim domu lecz poza nim . To wiąże się z ewentualnym nie doglądaniem zasilacza przez pare dni . Jeżeli zasilacz będzie pracował przez kilka dni bez przerwy może sie to skończyć spaleniem bezpiecznika. Pomyślałem że najlepszym pomysłem byłoby zrobienie urządzenia które przerwie prąd po upływie wyznaczonego czasu . Zastanawiałem się nad urządzeniami mechanicznymi jednak po zastanowieniu się wziąłem pod uwagę dużą zawodność takiej konstrukcji i postanowiłem poszukać jakiegoś rozwiązania związanego z elektroniką . Niestety używając wyszukiwarki w forum nie znalazłem niczego co by mnie satysfakcjonowało skutkiem czego jest ten temat .
  Teraz sprecyzuje dokładniej czego szukam .
  Potrzebny mi jest wzór płytki lub schemat układu który będzie zatrzymywał przepływ prądu ( max 9A i około od 3V do 5V) . Czas po jakim będzie to robił to około max 30h (+/- 10h) Zatrzymanie przepływu prądu nastąpi po wyznaczonym czasie i nie będzie wznawiane (zatrzymanie na stałe). Informuje z góry nie znam się na mikro kontrolerach więc proszę o schematy bez nich. Jeżeli będzie konieczne użycie mikro kontrolera i nie będzie wyboru proszę o zamieszczanie takich schematów. Jeśli zostanie tylko opcja z mikro kontrolerem proszę podać także link z poradnikiem dla początkującego .

  Informuje z góry słabo się znam na elektronice mam za sobą dwie udane płytki wiem że to bardzo mały dorobek . Problem starałem się opisać dokładnie i rzeczowo więc mam nadzieje że każdy kto to przeczyta wie o co mi chodzi . Jeżeli zamieszczam temat w złym dziale z góry przepraszam ale jestem nowy :) .
 • #2
  elkard
  Level 36  
  Witam.
  A może wykorzystasz jakiś gotowy programator czasowy ?
  Coś w tym rodzaju:
  http://www.e-system.com.pl/o2,programatory,czasowe.php
  http://www.ceneo.pl/282663

  Gdybyś jednak chciał coś sam zbudować to polecił bym przekaźnik czasowy na układzie CMOS 4541.
  Tu jest pdf. z informacjami na temat tego układu.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5277501#5277501
  I przykładowe rozwiązanie takiego wyłącznika czasowego:
  http://www.elportal.pl/pdf/k07/81_56.pdf