Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki UNIFON 2 zylowy zamiast tego na zdjeciu

27 Sie 2008 20:18 7002 15
  • Poziom 17  
    Czytając kilka.... postów dotyczacych unifonow i problemow z tym zwiazanych postanowilem z Wasza pomocą zapobiec klopotom zwiazanym z wymiana unifonu. Stad moja prosba: co to za typ domofonu ,w jakim systemie pracuje i jaki szukac w celu wymiany.
    / na obudowie brak jakiegokolwiek oznaczenia/ Dzieki

fotki
    https://obrazki.elektroda.pl/84_1219860687.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/26_1219860733.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/78_1219860764.jpg
  • Poziom 17  
    Na cyfral.pl takiego wynalazku nie ma. Moja wiedza na temat domofonow to glownie przeczytane posty na elektrodzie z ktorych wynika ze systemy 2 przewodowe to analogowe /ponoc wiecej czesci w srodku/ i cyfrowe proste w budowie. I tu mi sie cos nie zgadza bo ten przeciez jest super prosty co by swiadczylo o systemie cyfrowym ,z drugiej stronu wiek urzadzenia i chociazby brak jump-erow swiadczy ze to analog. I co wy o tym sadzicie?
  • Poziom 18  
    Jest to domofon do bloków mieszkalnych ( tak się nazywał) firmy Cyfral prod. ja mam rok 1990.
    Składa się on z centrali wraz z zasilaczem, tablicy przyzywowej umieszczonej przy drzwiach wejściowych oraz odbiorników w mieszkaniach lokatorów.(to właśnie ten odbiornik) Zastosowano transmisję sygnalu akustycznego typu sinplex. Rozmową steruje lokator,on też uruchamia zamek otwierający drzwi klatki schodowej. W urządzeniu tym zastosowano nowe rozwiązanie polegające na połączeniu abonenta z centralą tylko dwoma przewodami, za pomocą których przesylane są nastepujące sygnały:
    - wywołanie
    -akustyczny mowy
    -sterujacy rozmową
    -sterujacy zamkiem elektromagnetycznym
    -informujący lokatora o otwarciu drzwi klatki schodowej.

Dodano po 19 [minuty]:

Proponuję zrobić taki. Użyłem obudowy z dzwonka elektronicznego DNS-902.

Dodano po 6 [minuty]:

dodaję
  • Pomocny dla użytkowników
    Nie spotkałem się w swojej praktyce z tego typu unifonem, ani nawet podobnym. Wszystkie z jakimi miałem do czynienia były 4 lub 6 żyłowe. Oczywiście mówimy tu cały czas o instalacjach domofonowych starego typu (nie nowoczesnych cyfrowych). Wszystkie też mają słuchawkę (mikrotelefon) umożliwiającą prowadzenie rozmowy w obie strony jednocześnie.
    Na zdjęciach w pierwszym poście widać, że to zupełnie coś innego. Tego typu domofony są od lat stosowane np. w Niemczech czy nawet USA (na filmach widać). Chodzi tu głównie o sposób prowadzenia rozmowy, czyli lokator z danego mieszkania gdy che odpowiedzieć naciska przycisk. Jest to zdecydowanie wygodniejsza forma prowadzenia rozmowy, bo nic nie trzymamy przy uchu. Słychać głośno i wyraźnie.
    Na marginesie dodam, że sam dla siebie właśnie taki zrobiłem.

Wracając do pytania, to nie znam sklepu który by takie domofony (unifony) sprzedawał.
  • Poziom 17  
    Dzieki za informacje ,urzadzonko "hand made" spoko.A czy wiecie w jakim systemie pracowaly te "domofony do bloków mieszkalnych" bo zastaniawiam sie czy zagada urmetowski 1131/CY-U ?
    Jeżeli cała centralka jest tego typu co "unifon" na twoich zdjęciach, to niestety nie będzie to działało. Ten o którym piszesz (1131/CY-U) jak wiesz ma normalną słuchawkę z mikrofonem i innymi drobiazgami. Co prawda jest dwużyłowa, ale nie będzie to współpracować.
    Nie napisałeś czy to jest w jakimś bloku, gdzie jest więcej lokatorów, czy też jest to indywidualna instalacja.
  • Poziom 17  
    Dzieki ZYBEX za wlaczenie sie do tematu.No faktycznie zamiast mikrotelefonu trzymamy guzik, ale widze tez pewna wade urzadzenia,chcac nie chcac wszyscy slysza rozmowe ,z czego szczegolnie nie ciesza sie moje nastoletnie dzieciaki :-)
    Sprobuje dogadac sie w sklepie, wezme urmetka na probe, o efektach dam znac.
    Nie wiem jaki jest sens prowadzenia rozmów przez takie urządzenie? To ma służyć jedynie do sprawdzenia kto sie chce do nas dostać i ewentualnie wpuszczamy go do domu lub nie.
  • Poziom 27  
    Proponował bym sprawdzić jaka centralka została zainstalowana. Skoro to jest Cyfral z początku lat 90, to najprawdopodobniej zastosowana jest centralka TD1, lub TD2 czyli t.zw. Bartar. Unifony do tych centralek różniły się znacznie od późniejszych TD 3 i TD 4. Jeśli będziesz wiedział jaka centralka to w sklepie polecą ci właściwy unifon. A o zastosowaniu Urmetu zapomnij. Pozdrawiam Lucjan.

Dodano po 6 [minuty]:

Proponował bym sprawdzić, jaki rodzaj centralki zastosowano., Skoro to jest Cyfral z początku lat 90 to zapewne będzie TD1,m lub TD2 czyli t.zw.., Bartar. Unifony do tych centralek znacznie różniły się od tych późniejszych czyli TD3 i TD 4. Jeśli będziesz wiedział jaka centralka, to w sklepie zaproponują ci właściwy unifon. A o zastosowaniu Urmetu możesz zapomnieć.
    Pozdrawiam Lucjan.
    Sory. Komputer trochę zbzikował i zamieścił 2 razy.
  • Poziom 18  
    Centralka zestawia połączenie miedzy lokatorem a osobą przy aparacie przyzywowym. tak, że inni lokatorzy nie słyszą rozmowy co też jest zaletą. W aparacie lokatora i tablicy przyzywowej jest tylko głośnik, który spełnia rolę mikrofonu.
    Dlatego rozmowa jest prowadzona w simplexie. Aparat lokatora jest wyposażony w dwa klawisze. Jeden służy do otwierania zamka elektrom., drugi do sterowania rozmową.Dioda świecąca informuje o otwarciu drzwi wejściowych.Dioda zapala się, gdy zostanie wciśnięty przycisk otwierający zamek i świeci aż do momentu otwarcia drzwi ( czujnik kontaktronowy). Tego aparatu nieda się zastąpić innym unifonem to jest pewnik.
    xxpiotrek napisał:
    inni lokatorzy nie słyszą rozmowy co też jest zaletą

To zapewne duża zaleta, jednak daro wspomniał o wadzie tego domofonu, która objawia się tym, że rozmowę słyszą współdomownicy.
  • Poziom 24  
    Witam!
    Żaden unifon Cyfrala nie będzie współpracował z tą centralą. Nie jest to system TCL ani Bartar. Pozostaje wymiana na nowe centrale i unifony.
    pozdrawiam
    Piotrek
  • Poziom 18  
    Zamieszczam zdjęcie tej centralki dla potwierdzenia wypowiedzi Piotrka
  • Poziom 17  
    Pewnikiem jest ,ze urmetowski 1131/CY-U nie pasuje , wystepuje lacznosc jednostronna glosowa i po podniesieniu sluchawki caly czas pracuje elektrozaczep. Jest to centralka blokowa nie ma jak podejrzec co w trawie piszczy z racji jej zabezpieczenia.
    Postanowilem na bazie obudowy dodatkowego glosniczka do CB (maly zgrabny elegancki, do wymiany 2 wylaczniki na chwilowe) zbudowac cos samemu.
    Albo wykorzystam obudowe unifonu ,zamiast wlkadki mikrofonowej wstawie jakis maly glosniczek scrossuje, wyrownam impedancje plytka ze starego dwa chwilowe troche pajeczynki i mysle ,ze zahula.

A mialo byc :do sklepu i dwa kabelki skrecic i po sprawie.

Dziekuję wszystkim za udział w dyskusji, pozdrawiam -daro
  • Poziom 17  
    Na zakonczenie odpowiedz jaką po kilku dniach(!) otrzymałem z serwisu cyfrala która wyjaśnia sprawę do konca - może komus sie przyda:

Niestety, ten aparat nie posiada zamiennika.
    Na istniejącym okablowaniu można założyć produkowane przez nas aktualnie systemy domofonowe.
    Trzeba wymienić wszystkie urządzenia. W przypadku tego typu wymian oferujemy rabaty na nowy sprzęt.
    W przypadku dalszych wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny.

Pozdrawiam
    Piotr Gołębiewski
    serwis(malpa)cyfral.pl
    tel.042-63-99-870