Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuje schemat przełacznika (przekaźnika)

28 Sie 2008 12:00 4682 8
  • Poziom 14  
    Witam

Ojciec zlecił mi wykonanie przełącznika (przekaźnika), który miałby mieć zadanie przełączać źródło zasilania miedzy siecią a przetwornica. Przełączania miało by sie odbywać przy określonym napięciu na akumulatorze, np.
    14V-załączenie zasilania z przetwornicy (odłączenia zasilania z sieci)
    11V-załączenie zasilania z sieci (odłączenia zasilania z przetwornicy)
    Chciałbym aby układ był w miarę prosty do złożenia
    proszę o pomoc!
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 39  
    A jeszcze pewnie synchronicznie i bezprzerwowo ?
    A jaki to cel do osiągnięcia ?
    Z czego ma być ładowany ten akumulator;zasilacza sieciowego, wiatraka czy fotoogniw ?
    Pozdr.J.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    1. raczej z przewodami:D
    2. cel jest taki żeby mój ojciec ułatwił sobie życie i nie biegał z przewodem i ich podłanczał ja mu sie akumulator naładuje
    3. akumulator jest ładowany z generatora wiatrowego i 2 fotoogniw
  • Poziom 39  
    Żeby cos takiego zorganizować i by działało bezprzerwowo trzeba poważnych rozwiązań.
    Trzeba by zadoptować i odpowiednio przerobić UPS-a on-lineowego, ale i tu przeróbki byłyby poważne.
    Jakiej mocy spodziewasz się uzyskiwać z tego ukladu i co maona zasilać?
    Pozdr.J.
  • Poziom 14  
    1. układ może sterować np. (najlepiej) przekaźnikiem
    2. czemu bezprzewodowo?? bardziej automatycznie niż bezprzewodowo
    3. mam przetwornice 1000w zasilać tym będę miedzy innymi oświetlenie mieszkania
  • Poziom 39  
    Czytaj uważnie - nie bezprzewodowo tylko bezprzerwowo. T zna że odbiory nie zauważają momentu przełączenia i po to jest potrzebna też synchronizacja.
    Przekaźnik zrobi to z przerwą, która wygeneruje przy okazji sporo zakłóceń typu przepięcia łączeniowe, czego nie lubi nowoczesny sprzęt elektroniczny( nawet żarówki energooszczędne mają elektronikę)
    Chcesz tanim kosztem i prostym rozwiązaniem pokonać poważne problemy w automatyce alternatywnych źródeł zasilania. W takich układach sterowanie to bardzo poważny koszt całosci z racji swego skomplikowania.
    JA raczej poszedłbym w stronę rozwiązania onlineowego - czyli źródła zasilają akumulator, on cały czas przetwornicę, w chwili gdy brakuje energii ze źródeł,idzie z akumulatora,a gdy ten już opada z sił, przełącza się na zasilanie sieciowe. Ale w prostym układzie będzie przerwa- czas przełączenia przekaźnika. W profesjonalnych UPS-ach jestto realizowane przez system elektroniczny- przez chwilę oba napięcia są równolegle,a różnica jest niwelowana przez elektroenergetykę UPS-a. Po to niezbędna jest synchronizacja czestotliwościowa układów, a czas przejścia to milisekundy.
    Jezeli godzimy się na przerwę to i tak trzeba zastosować układy komparacji napieć, przerzutniki,elementy wykonawcze.
    czyli trzebaby połaczyć koncepcje buforowego zasilnia z nadzorem naładownia akumulatora i logiką która by realizowała funkcję przełączania wyjść.
    Temat na pracę dyplomowa na politechnice.....
    Pozdr.J.
  • Poziom 14  
    a co byś powiedział na ten schemat Link -sterownik-zatrzask???
    (wzór płytki odbiega trochę od schematu ideowego czy to będzie dobrze działać??)
    nie zależy mi na tej przerwie zasilania:D
    dziekuję za zainteresowanie
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Nie zależy Ci chyba na braku przerwy w zasilaniu czyli nie musi byc bezprzerwowo.....
    Co do linku - ktoś już to rozwiązał....
    No myślę że czegoś takiego szukasz , jak widać nie jest to jeden przekaźnik i kilka drucików.....
    Pozdr.J.
    ps nie obedzie się bez drogi przez mękę konstruktora- nowatora...
  • Poziom 14  
    dziękuję za pomoc wezmę sie w najbliższym czasie za budowę. zobaczymy co z tego wyjdzie:D