Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thomson 28DG22E typ:413/ICC17 uszkodzony BUH516 trafo WN

RYSIEK RR 28 Sie 2008 14:59 2203 1
  • #1 28 Sie 2008 14:59
    RYSIEK RR
    Poziom 2  

Mam problem z TV Thomson 28DG22E. Uszkodzony jest tranzystor BUH516 zasilający uzwojenie pierwotne 9-10 trafopowielacza (zwarcie kolektora z emiterem). Wymieniłem tranzystor na nowy (typ BUH517, gdyż BUH516 nie było w sklepie). Jednak po chwili i ten został przebity.
    Zanim zorientowałem się , że ten tranzystor jest padnięty, po włączeniu tv do sieci było słychać jakby 2 sekundowe syczenie. W tym czasie zasilacz impulsowy zasilany wyprostowanym napięciem sieci 230V ( zrealizowany też na BUH516 ) krótko próbował pracować , po czym był blokowany. Tranzystor tego zasilacza sprawdziłem , jest dobry.
    Sprawdziłem, też rezystancję uzwojenia 9 - 10 trafopowielacza (po jego wylutowaniu). Jej wartość to ok . 1 Ω ( chyba jednak za mała ). Napięcie zasilające (oznaczone Usys) końcówki 9-10 trafo dla kineskopu w tym TV (tube A66EHJ43X15) wynosi 132 V. Przy 1Ω daje to spory prąd .
    Temat z tym TV był już poruszany na forum. Proszę o info czy, ten trafopowielacz jest do wymiany. RYSIEK RR

0 1
  • Pomocny post
    #2 28 Sie 2008 16:29
    h jaworski
    Specjalista AGD

Trafopowialacze sprawdza się w inny sposób albo mierzy się indukcyjność cewki pierwotnej albo ja mam zrobiony miernik który mierzy prąd trafopowielacza na biegu jałowym (dużo lepsze rozwiązanie bo mierzy prąd w normalnych warunkach pracy trafopowielacza) a to że trafo ma 1 om to nic nie znaczy wystarczy że trafo ma zwarty 1 zwój i już jest do bani a tego zwarcia nie wykaże ci żaden miernik .po 2 co z pozostałymi uzwojeniami jest ich tam jeszcze kilka a niektóre to tyko 2 czy 3 zwoje a diody w wysokim napięciu ??.
    Trafo można czasami sprawdzić w inny sposób tzw. na żarówkę czy też mierzysz napięcie Usys w czasie startu wysokiego napięcia jeżeli spada do 80czy 90v to albo zasilacz nie wydala albo trafopowielacz alob coś w układzie przeciąża

0