Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak posługiwać się miernikiem

28 Sie 2008 16:44 31393 23
 • Poziom 10  
  Mam 12 lat i zaczynam moją przygodę z elektroniką. Kupiłem sobie miernik lecz w instrukcji nie ma napisane. Mam pytanie czemu załóżmy w pomiarach oporności jest tyle funkcji i po co : 2000k, 200k, 20k, 2000, 200 i na każdym wyświetla co innego. jak posługiwać się miernikiem
 • HelukabelHelukabel
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  2000k, 200k, 20k, 2000, 200 to jest zakres pomiarowy rezystancji. Litera k oznacza "kilo", czyli tysiąc omów. Pomiar ogranicza się do ustawienia pokrętłem odpowiedniego zakresu dla danego rezystora i przyłożenia końcówek rezystora do końcówek przewodów. Np. dla rezystora 1kΩ (1000Ω) ustaw zakres 2000. Nie znając przypuszczalnej wartości rezystora zacznij ustawianie zakresu od najwyższej wartości. To samo tyczy się pomiaru napięć. Napięcia stałe mierzy się z zachowaniem polaryzacji. Czarny przewód na minus badanego żródła napięcia. Na razie tyle.
 • HelukabelHelukabel
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  To o czym piszesz to zakresy pomiarowe. Jeśli mierzysz daną wielkość elektryczną i nie wiesz czego się spodziewać ,zaczynaj od najwyższego zakresu i po odczycie możesz ewentualnie przełączyć na niższy w celu uzyskania w miarę dokładnego wyniku(pomiaru).
  Co do obsługi tego miernika to jest ona stosunkowo prosta. Zapoznaj się z informacjami na temat pomiaru napięcia, rezystancji ,prądu itp. Poszukaj na elektrodzie a napewno coś na początek znajdziesz.

  Widze ,że ktosik był szybszy.
  Pozdrawiam!.
 • Poziom 22  
  Jeszcze jedna uwaga. Przy pomiarach małych rezystancji, np. kilku Ω ustawiasz zakres 200 i zwierasz końcówki przewodów ze soba, w celu określenia błędu miernika. Otrzymaną wartość zapamiętujesz, potem dołączasz rezystor, wykonujesz pomiar i od odczytanej wartości odejmujesz wartość błędu zapamiętaną wcześniej, np. Wartość błędu, 0,3Ω, wskazania miernika 1,3Ω, wyliczasz 1,3-0,3=1. Rezystor ma wartość 1Ω.
  Następna uwaga. Wartości rezystorów rzadko posiadają razystancję nominalną. Dla przykładu mierzę teraz dwa rezystory każdy po 1kΩ. wartość pierwszego 998Ω, a drugiego 1003Ω. Dzieje się tak dlatego, że rezystancja każdego z nich mieści się w granicach tolerancji ±5% (±50Ω).
 • Poziom 21  
  ciekawy link porusza inne rzeczy

  http://felektr.katalogi.pl/&%239658%3B_Pomiary,_Przyrządy,_Błędy_pomiarów._Tani_Multimetr_Cyfrowy._Podstawy_metrologii.-t7362.html


  zawsze przed pomiarem upewnij się na jakim zakresie jest miernik aby go nie uszkodzić i nie zrobić sobie krzywdy poproś tate aby ci pomagał

  najlepiej zacznij od mierzenia bateri i ukladów zasilanych bateryjnie
 • Poziom 12  
  Mierząc prąd wpinasz miernik szeregowo, mierząc napięcie - równolegle.
 • Poziom 24  
  I nie popełnij tego samego błędu co pan elektrit... nie mierz omów w gniazdkach =) noo moze z wyjątkiem gniazd sokołów skalnych, ale na nie raczej sie nie natkniesz bo owe w Polsce nie wystepują.. ;D;D
 • Poziom 10  
  Drugie Pytanie ile to 1mΩ? I trzecie mam problem z mierzeniem amperów. Podłączam do baterii na wszystkich możliwościach a wyświetlacz pokazuje mi jakąś jedynkę po lewej stronie

  Dodano po 2 [minuty]:

  Przepraszam 1MΩ

  Dodano po 23 [minuty]:

  Przeczytałem na stronie podanej przez moddyy że warto zrobić sobie samemu kabelki do miernika. Tylko że nie wiem co to są owe "banany" , które autor tekstu poleca.
 • Poziom 28  
  Szeregowy Maliniak napisał:
  Drugie Pytanie ile to 1mΩ? I trzecie mam problem z mierzeniem amperów. Podłączam do baterii na wszystkich możliwościach a wyświetlacz pokazuje mi jakąś jedynkę po lewej stronie

  Dodano po 2 [minuty]:

  Przepraszam 1MΩ

  Dodano po 23 [minuty]:

  Przeczytałem na stronie podanej przez moddyy że warto zrobić sobie samemu kabelki do miernika. Tylko że nie wiem co to są owe "banany" , które autor tekstu poleca.


  1MΩ to 1000000Ω po prostu przedrostek M (Mega). Za M wstawiasz 1000000 i masz wynik w Ω. Po pierwsze jeśli nie do końca wiesz jak posługiwać się miernikiem to poczytaj trochę o nim a nie mierz wielkości na wszystkich ustawianiach bo możesz uszkodzić miernik (jeśli już tego nie zrobiłeś). Jeśli podłączyłeś wprost do baterii na zakresie mA to spaliłeś wewnętrzny bezpiecznik. Musisz także uważać gdzie są podłączone przewody w mierniku. Czarny zawsze do wejścia COM. Jak mierzysz napięcie, prąd na zakresie mA lub rezystancje to czerwony przewód do wejścia środkowego. Jak chcesz mierzyć prąd na zakresie 10A to czerwony przewód do górnego wejścia.

  "Banany" to potoczna nazwa wtyków bananowych wyglądają np. tak:

  jak posługiwać się miernikiem

  przewody od miernika też są zakończone bananami ale są to izolowane i krótkie banany. Ale radzę Ci jeśli jesteś początkujący to nie wykonuj sam przewodów bo takim miernikiem możesz np. mierzyć dość wysokie napięcia i jeśli przewody będą źle wykonane to możesz ulec porażeniu prądem. Puki co używaj "fabrycznych" przewodów. Aha i zanim coś zmierzysz to zastanów się dwa razy czy wybrałeś odpowiednią opcje i przewody są odpowiednio podłączone do miernika. Powodzenia
 • Poziom 32  
  Przed każdym pomiarem upewnij się dwa razy , czy masz ustawiony dobry zakres miernika .
  1MΩ=1000000Ω
  Banany to takie pojedyncze wtyczki .
  Pozdrawiam :D:D:D
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Szeregowy Maliniak napisał:
  I trzecie mam problem z mierzeniem amperów. Podłączam do baterii na wszystkich możliwościach a wyświetlacz pokazuje mi jakąś jedynkę po lewej stronie .


  TAKI miernik nie mierzy ile amper ma zasilacz/bateria, tylko mierzy ile amper pobiera dany ukłąd....... nie podlaczasz go bezposrednio do bateri/zasilacza, podlaczasz go pomiedzy jednym wyjsciem zasilacza a ukladem którego pobór amper mierzysz.....
  np
  zasilacz->miernik->żarówka->zasilacz

  Jesli podlaczysz(a zdaje sie podłączyłeś) miernik amper bezpośrednio to źródła prądu, spalisz go.....
 • Poziom 22  
  Kolego Szeregowy Maliniak. Po Twoich operacjach z użyciem tego multimetru jest on prawdopodobnie "zabity". :cry:. Żeby sprawdzić, czy jeszcze "żyje" należy wykonać kilka testów, do których będą potrzebne następujące przedmioty:
  - rezystory o różnych wartościach rezystancji,
  - źródła napięć stałych: ogniwo 1,5V (paluszek), beteria 4,5V, 9V lub prostownik najlepiej z regulowanym zakresem napięć wyjściowych.
  Jeśli jesteś zainteresowany odpisz.
 • Poziom 10  
  W pełni

  Dodano po 2 [godziny] 13 [minuty]:

  Raczej mi się zepsuł, ponieważ ram gdzie kiedyś pokazywał mi ampery teraz jest tam ta nieszczęsna 1

  Dodano po 28 [sekundy]:

  tam*
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Wszystkie czynności wykonuj pod nadzorem osoby dorosłej!
  Pomiar napięcia stałego V-:
  1. Wsuń wtyki bananowe do portów: COM (czarny) i VΩmA°C (czerwony)
  2. Ustaw miernik na zakres 2000m (to jest zakres do 2000mV czyli do 2V).
  3. Przyłącz czarną końcówkę probierczą do bieguna ujemnego, a czerwoną do bieguna dodatniego ogniwa 1,5V ( popularna bateria paluszek).
  4. Odczytaj wynik pomiaru. Powinien się mieścić w granicach 1.10V÷1,50V.
  Pomiar wyższych napięć wykonuje się przez przestawienie pokrętła na wyższy zakres. Np. napięcie 9V baterii zmierzysz na zakresie 20. Nie wolno mierzyć na zakresie niższym od nominalnego (9V), bo spalisz miernik. Na większym można, ale pomiar jest mniej dokładny.

  Pomiar napięć przemiennych V~:
  Nie wykonuj ze względu na Twój młody wiek i niebezpieczeństwo porażenia prądem o napięciu niebezpiecznym.


  Pomiar rezystancji Ω.
  Wymagana umiejętność rozpoznawania wartości rezystorów, a także przeliczanie wielokrotności wyrażanych przedrostkami kilo-k, mega-M
  Kilo- oznacza tysiąc, mega- oznacza milion, oczywiście omów Ω.
  1. Rozpoznaj wartość rezystora.
  2. Ustaw pokrętło na odpowiedni zakres. Przykładowo dla rezystora 120Ω zakres wynosi 200, dla 1200Ω-2000, itd.
  3. Przyłóż końcówki probiercze do wyprowadzeń (drucików) rezystora.
  4 Odczytaj wynik. Na wyświetlaczu powinna się pokazać liczba 120,0 przy pomiarze przykładowego rezystora, ale niekoniecznie równa 120. Może być trochę mniej albo więcej.
  Jeśli nie jesteś w stanie odczytać wartości rezystora, po przyłączeniu rezystora do końcówek, zaczynaj pomiar od zakresu MΩ. kolejno zmniejszając dojdź do zakresu gdy na wyświetlaczu pokaże się liczba całkowita z jednym miejscem po przecinku. Trudność może Ci sprawić odczytywanie rezystancji na zakresie kΩ i MΩ. Musisz sie nauczyć przeliczania tych wielokrotności na Ω.
  Następne funkcje multimetru przetestujemy jak opanujesz powyższe.
 • Poziom 10  
  Już to mam za sobą. Wielkie dzięki. Mam pytanie czy moge wymienić sobie ten bezpiecznik sam?
 • Poziom 32  
  Zdejmij delikatnie tylną obudowę i wymień bezpiecznik na inny o takich samych wartościach .
  Pozdrawiam. :D :D :D
 • Poziom 22  
  Bezpiecznik wymienisz zdejmując pokrywę baterii. Trzeba odkręcić wkręt mocujący pokrywę, wysunąć ją, wyjąć baterię i za pomoca haczyka z drutu wyjąć bezpiecznik.
  Sprawdź bezpiecznik, czy drut nie ma widocznej przerwy. Jeśli nie ma należy sprawdzić np, włączając go szeregowo w obwód bateryjki i żarówki z latarki. Żarówka powinna świecić. Drugi sposób przy użyciu innego miernika, z użyciem testera diody. W tym przypadku miernik sygnalizuje dźwiękiem sprawność bezpiecznika. W tym mierniku prawdopodobnie powinien być zastosowany bezpiecznik F250mA/250V. Z tyłu obudowy jest opisane jaki bezpiecznik zastosowano.
  W przypadku uszkodzenia bezpiecznika pomiar napięć jest również niemożliwy. Najprawdopodobniej będzie on sprawny.
  Przy montażu baterii zwróć uwagę jej polaryzację (+,-).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 22  
  elektrit napisał:
  Tak się zastanawiam czy ten temat nie jest bardziej dyletancki jak moje ( rzekome uczciwie przyznam) problemy z J35, lub też z naprawą multimetru, który podpiąłem pod sieć na zakresie omomierza.

  Bierz pod uwagę, że założyciel tematu ma 12 lat i próbuje nauczyć się obsługi miernika. Przy okazji najprawdopodobniej uszkodził go. Próba naprawienia przez wymianę uszkodzonego bezpiecznika jest do wykonania przez 12-latka. Bez względu na efekt tej naprawy. Przy okazji nauczy się czegoś. Jak multimetr zadziała to wielki sukces. Jak nie to też będzie lekcja pod tytułem: "Zanim zaczniesz mierzyć dowiedz się jak to zrobić bezpiecznie dla Ciebie i miernika".
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  hos7433 napisał:
  Wszystkie czynności wykonuj pod nadzorem osoby dorosłej!

  Bo go prąd z opornika porazi ;) Ja tam nigdy nic nie robiłem z elektronikom po nadzorem dorosłego. Nawet gdy robiłem urządząka na 1000V i je uruchamiałem.


  hos7433 napisał:
  elektrit napisał:
  Tak się zastanawiam czy ten temat nie jest bardziej dyletancki jak moje ( rzekome uczciwie przyznam) problemy z J35, lub też z naprawą multimetru, który podpiąłem pod sieć na zakresie omomierza.

  Bierz pod uwagę, że założyciel tematu ma 12 lat i próbuje nauczyć się obsługi miernika. Przy okazji najprawdopodobniej uszkodził go. Próba naprawienia przez wymianę uszkodzonego bezpiecznika jest do wykonania przez 12-latka. Bez względu na efekt tej naprawy. Przy okazji nauczy się czegoś. Jak multimetr zadziała to wielki sukces. Jak nie to też będzie lekcja pod tytułem: "Zanim zaczniesz mierzyć dowiedz się jak to zrobić bezpiecznie dla Ciebie i miernika".


  No kurde tyle mi tematów skasowali na elektrodzie ("zaniżasz poziom!"), a tu wystarczyło podać wiek ;(


  Ja byłem młodszy ( o wiele ;) )jak zaczynałem zabawe z elektronikom. Jeżeli będziesz coś chciał wiedzieć to postaram Ci wytłumaczyć tak "po polsku" (jak ja to rozumiem).
  Pozdrawiam i życzę sukcesów :)
 • Poziom 22  
  konradr25 napisał:
  hos7433 napisał:
  Wszystkie czynności wykonuj pod nadzorem osoby dorosłej!

  Bo go prąd z opornika porazi ;) Ja tam nigdy nic nie robiłem z elektronikom po nadzorem dorosłego. Nawet gdy robiłem urządząka na 1000V i je uruchamiałem.


  hos7433 napisał:
  elektrit napisał:
  Tak się zastanawiam czy ten temat nie jest bardziej dyletancki jak moje ( rzekome uczciwie przyznam) problemy z J35, lub też z naprawą multimetru, który podpiąłem pod sieć na zakresie omomierza.

  Bierz pod uwagę, że założyciel tematu ma 12 lat i próbuje nauczyć się obsługi miernika. Przy okazji najprawdopodobniej uszkodził go. Próba naprawienia przez wymianę uszkodzonego bezpiecznika jest do wykonania przez 12-latka. Bez względu na efekt tej naprawy. Przy okazji nauczy się czegoś. Jak multimetr zadziała to wielki sukces. Jak nie to też będzie lekcja pod tytułem: "Zanim zaczniesz mierzyć dowiedz się jak to zrobić bezpiecznie dla Ciebie i miernika".


  No kurde tyle mi tematów skasowali na elektrodzie ("zaniżasz poziom!"), a tu wystarczyło podać wiek ;(


  Ja byłem młodszy ( o wiele ;) )jak zaczynałem zabawe z elektronikom. Jeżeli będziesz coś chciał wiedzieć to postaram Ci wytłumaczyć tak "po polsku" (jak ja to rozumiem).
  Pozdrawiam i życzę sukcesów :)

  Kolego konradr25. Twoje tematy zostały skasowane na pewno przez skandaliczne błędy ortograficzne, które popełniasz. Powinieneś przeczytać i zrozumieć regulamin forum, a ponadto "Zasady pisania w tym dziale".
  1000V mając mniej jak 12 lat. Rodzice pewnie Ci pozwoli wiedząc czym grozi porażenie. Czy masz pojęcie co zrobić w przypadku porażenia prądem elektrycznym o napięciu niebezpiecznym? Czy słyszałeś coś o przepisach BHP? Nadzór osoby dorosłej, a najlepiej elektryka znającego zasady i przepisy ma nauczyć młodego człowieka rozwagi i nawyków potrzebnych do pracy z multimetrem. Chodzi o to chociażby, żeby nie wykonywać pomiarów napięć omomierzem.
  Na temat błędów popełnianych w treści postów też coś Ci napiszę. Karierę czytelnika rozpocząłem w wieku czterech lat. Sztukę pisania opanowałem troszeczkę później. Przy pisaniu postów nie używam funkcji "pisownia". Jeśli jesteś zainteresowany receptą na poprawne pisanie, to czekam na prywatną wiadomość. Jak poznasz zasady poprawnej pisowni i zastosujesz przy pisaniu postów, żaden Twój post nie trafi do kosza.
  Wiek odgrywa dużą rolę. Przecież i w życiu codziennym inaczej się traktuje ludzi w różnym wieku. Dla młodego 12-letniego człowieka trzeba mieć trochę więcej wyrozumiałości. Podejrzewam, że to jest jego pierwszy kontakt z elektroniką. Na samym początku mamy go zniechecić? Jestem innego zdania.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 12  
  hos7433 napisał:
  konradr25 napisał:
  hos7433 napisał:
  Wszystkie czynności wykonuj pod nadzorem osoby dorosłej!

  Bo go prąd z opornika porazi ;) Ja tam nigdy nic nie robiłem z elektronikom po nadzorem dorosłego. Nawet gdy robiłem urządząka na 1000V i je uruchamiałem.


  hos7433 napisał:
  elektrit napisał:
  Tak się zastanawiam czy ten temat nie jest bardziej dyletancki jak moje ( rzekome uczciwie przyznam) problemy z J35, lub też z naprawą multimetru, który podpiąłem pod sieć na zakresie omomierza.

  Bierz pod uwagę, że założyciel tematu ma 12 lat i próbuje nauczyć się obsługi miernika. Przy okazji najprawdopodobniej uszkodził go. Próba naprawienia przez wymianę uszkodzonego bezpiecznika jest do wykonania przez 12-latka. Bez względu na efekt tej naprawy. Przy okazji nauczy się czegoś. Jak multimetr zadziała to wielki sukces. Jak nie to też będzie lekcja pod tytułem: "Zanim zaczniesz mierzyć dowiedz się jak to zrobić bezpiecznie dla Ciebie i miernika".


  No kurde tyle mi tematów skasowali na elektrodzie ("zaniżasz poziom!"), a tu wystarczyło podać wiek ;(


  Ja byłem młodszy ( o wiele ;) )jak zaczynałem zabawe z elektronikom. Jeżeli będziesz coś chciał wiedzieć to postaram Ci wytłumaczyć tak "po polsku" (jak ja to rozumiem).
  Pozdrawiam i życzę sukcesów :)

  Kolego konradr25. Twoje tematy zostały skasowane na pewno przez skandaliczne błędy ortograficzne, które popełniasz. Powinieneś przeczytać i zrozumieć regulamin forum, a ponadto "Zasady pisania w tym dziale".
  1000V mając mniej jak 12 lat. Rodzice pewnie Ci pozwoli wiedząc czym grozi porażenie. Czy masz pojęcie co zrobić w przypadku porażenia prądem elektrycznym o napięciu niebezpiecznym? Czy słyszałeś coś o przepisach BHP? Nadzór osoby dorosłej, a najlepiej elektryka znającego zasady i przepisy ma nauczyć młodego człowieka rozwagi i nawyków potrzebnych do pracy z multimetrem. Chodzi o to chociażby, żeby nie wykonywać pomiarów napięć omomierzem.
  A co do błędów popełnianych w treści postów to też coś Ci napiszę. Karierę czytelnika rozpocząłem w wieku czterech lat. Sztukę pisania opanowałem troszeczkę później. Przy pisaniu postów nie używam funkcji "pisownia". Jeśli jesteś zainteresowany receptą na poprawne pisanie, to czekam na prywatną wiadomość.


  Wiem co to BHP. To 1000V to źle zrozumiałeś :) . Chodziło mi, że coś takiego robiłem ale nie w takim wieku :) Co do rodziców czy mi pozwolili ? Powiedziałem im że robię urządzenie, które zapala świetlówki bez podgrzania elektrod (no i przy starcie idzie te 1200V, ale to zataiłem).

  Sam wiesz jak ludzie przestrzegają jakiś zasad (chociażby BHP)...

  No ale przecież jak wiem, że urządzenie wytwarza wysokie napięcie to nie będę go dotykał... I wiem to że na dzieci coś ok. 25V wystarczy do porażenia (chyba?).

  konradr25 napisał:
  hos7433 napisał:
  Wszystkie czynności wykonuj pod nadzorem osoby dorosłej!

  Bo go prąd z opornika porazi ;)

  Chodziło mi oto, że jeżeli będzie wykonywał pomiar oporu opornika to będzie musiał być pod nadzorem osoby (bo go prąd porazi), tak przynajmniej odebrałem to z tamtego Twojego postu.

  hos7433 napisał:
  Dla młodego 12-letniego człowieka trzeba mieć trochę więcej wyrozumiałości. Podejrzewam, że to jest jego pierwszy kontakt z elektroniką. Na samym początku mamy go zniechecić? Jestem innego zdania.

  A czy ja coś takiego powiedziałem? Czy gdzieś napisałem coś takiego?
  konradr25 napisał:
  No kurde tyle mi tematów skasowali na elektrodzie ("zaniżasz poziom!"), a tu wystarczyło podać wiek ;(

  Ja mam niecałe 15 lat...

  Coś mnie nie za bardzo zrozumiałeś o co mi chodzi.

  PS: Interesuje mnie ta recepta na "dysortografię".
  Pozdrawiam :)
 • Poziom 22  
  Recepta:
  Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. I nie jakieś dyrdymały z internetu, gdzie aż roi się od błędów, tylko, np. H. Sienkiewicza. Zacznij od powieści "Krzyżacy", potem przeczytaj trylogię, następnie "W pustyni i w puszczy". Tylko czytaj uważnie, w myślach analizując poszczególne wyrazy. Nie należy czytać śledząc tylko tekst oczami. Nie wierzę w żadne dys... To jest moda ostatnich lat i wytłumaczenie lenistwa.
  Całkowicie odbiegliśmy od tematu, a to jest nizgodne z regulaminem. Koniec.
  Przy badaniu rezystora prąd nie porazi. Ale przy tego typu badaniu i przejściu do pomiaru napięcia bez uprzedniego przestawienia pokrętła na pomiar napięcia, wiadomo czym to grozi.