Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi 100 2.4D, olej roślinny, czym załączanie podgrzewacza?

28 Sie 2008 18:47 1503 2
  • Poziom 20  
    Witam. Posiadam Audi 100 C3 1990r. 2.4D. Usiłuje przerobić układ zasilania silnika na olej posmażalniczy, mieszkam niedaleko jeziora gdzie jest dużo barów i olejku mam pod dostatkiem. Mam już wszystko:
    -butla lpg z króćcami na przewody
    -przewody paliwowe
    -dodatkowy filtr paliwa
    -świece żarowe
    -elektrozawory
    Utknąłem na etapie testów z grzaniem OR w filtrze. Mam filtr Lucas CAV, jak cała reszta ze złomu:) Filtr ma w obudowie pompkę, pod górną obudową mieści się wkład filtrujący i jest ściskany dolnym dekielkiem. W dolnym dekielku jest sporo miejsca więc znajomy ślusarz wywiercił mi dwie dziury i nagwintował na świece żarowe. Wszędzie widziałem że właśnie nimi jest grzane paliwo. Problem w tym że nie wiem czym zrealizować wyłączanie i włączanie tych świec. Robiłem testy z włącznikami z bębnów pralek jednak prąd był za duży i się przedymiały:) Widząc co się dzieje zastosowałem przekaźnik od świec żarowych ale wyszło na to że nawet jeśli działają już prawidłowo nie przeciążone mają straszną "bezwładność" temperaturową. Próbowałem nawet z zanurzonym włącznikiem w samym dekielku. Wyjęty po rozłączeniu już świec, nagrzany załącza znowu dopiero po pół minuty:/ Co można wykorzystać do sterowania przekaźnika świec żarowych tak żeby temperatura oleju była na poziomie ~90'?
  • Poziom 13  
    hmm

ja bym podszedł do tematu inaczej... jakiś czujnik temperatury i regulator sterujący przy użyciu pwm tranzystorami mocy załączającymi świeczki.

Moim zdaniem sterowanie włącz/wyłącz się tu nie sprawdzi.
  • Poziom 20  
    W sumie bardzo ciekawy pomysł, dzięki za odpowiedź. Mógłbyś podsunąć jakiś pobieżny schemat? Gołe tranzystory czy może bardziej coś z przetwornicy? Dwie świece pobierają spory prąd bo około 10A...