Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie krótkofalówki?

jacobs242 29 Sie 2008 13:58 8089 20
  • #1 29 Sie 2008 13:58
    jacobs242
    Poziom 18  

Witam,
    potrzebuję krótkofalówki do rozmowy między dwoma blokami oddalonymi o jakieś 100m, ale przedzielonymi blokiem :P

Dodatkowo muszą mieć funkcję taką jak elektroniczne opiekunki do dzieci, albo możliwość rozmowy bez naciskania żadnego przycisku, albo stały monitoring pomieszczeń. Będzie to dla osoby starszej, która musi mieć możliwość zawołania kogoś w razie potrzeby.

Myślałem na początku o komórce, ale to nie jest dobre rozwiązanie, jeśli się przewróci i spanikuje nie będzie wiedziała co zrobić, a pomocy krzyknie ;)

Doradzcie jakiego sprzętu mam szukać.

• #3 29 Sie 2008 14:11
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Nie wiem, czy dobrym pomysłem jest blokowanie kanału PMR na stałe.
    To nie są prywatne częstotliwości i nie można na stałe włączyć nadajnika by był podsłuch u innej osoby.
    Jedyne rozwiązanie to funkcja VOX i wyłączony głośnik w czasie odbioru.

Jednak zaznaczam, że PMR jest dla wszystkich. Wszyscy mogą słuchać i nadawać. Zero prywatności.

• #4 29 Sie 2008 14:22
    konrad940
    Poziom 22  

Zainwestuj w maxcom wt108 ma funkcje ktorych potrzebujesz.

• #5 29 Sie 2008 14:58
    jacobs242
    Poziom 18  

Czyli w tym trybie niania krótkofalówka cały czas nadaje, czy gdy "usłyszy" jakiś dźwięk? Co to jest funkcja VOX?

Myślałem o tym maxcomie lub motorola XTR446 lub PMR TLKR T5. Tylko muszę być pewien czy to się do tego nadaje, czy szukać innego rozwiązania. Muszę mieć 24h "podsłuch" :P

Te radiotelefony mają szyfrowanie, czyli wiadomości nie będą jawne?
    Zapytam jeszcze na tym drugim forum.

• #6 29 Sie 2008 19:04
    ElekTrick
    Poziom 18  

jacobs242 napisał:
    Co to jest funkcja VOX?
    Uruchamianie nadajnika głosem.
    jacobs242 napisał:
    Niestety, to jest zwykły FM - każdy w zasięgu nadajnika będzie mógł to odebrać. Istnieją jakieś skramblery, ale nie wiem na ile skuteczne i czy legalne. Właściwie nie wiem komu normalnemu mogłoby zależeć żeby przełamywać takie zabezpieczenia, niestety różne zboczenia się zdarzają. Musisz mieć świadomość, że to są częstotliwości publicznie dostępne i każdy może na nich słuchać i nadawać - a Ty nie masz gwarancji że np. ktoś nie zacznie rozmawiać na kanale na którym pracujesz i nie zakłóci Twojej łączności. Każdy ma takie samo prawo do używania tych kanałów.

• #7 29 Sie 2008 19:50
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

jacobs242 napisał:
    Czyli w tym trybie niania krótkofalówka cały czas nadaje, ...

Nie nie musi.
    Cytat:
    czy gdy "usłyszy" jakiś dźwięk?

Tak.
    Cytat:
    Co to jest funkcja VOX?

VOX to takie urządzenie dodatkowe lub zainstalowane juz w radiotelefonie.
    VOX to innaczej układ elektroniczny, który jakby "szuka" / "słucha" jakiegokolwiek dźwięku ( o pewnym ustalonym poziomie). Jeżeli taki dźwięk ( z pomieszczenia lub korytarza ) zostanie uchwycony przez VOX-a to elektronika w nim załaczy nadajnik na ustalony czas.

Innaczej kiedy się mówi, to bez używania przycisku Nadawanie/Odbiór a tylko głosem , można sterować pracę radiotelefonu.
    Cytat:
    Myślałem o tym maxcomie lub motorola XTR446 lub PMR TLKR T5. Tylko muszę być pewien czy to się do tego nadaje, czy szukać innego rozwiązania. Muszę mieć 24h "podsłuch"

I tu jest problem. Bo pasmo PMR - jak kolwiek zdało by egzamin - jest pasmem ogólno dostępnym. A więc takim , że każdy może na nim pracować , używając do tego celu zakupiony radiotelefon. Może zaistnieć problem w Specjalnym zagłuszaniu "babci".
    Cytat:

NIE

Pozdrawiam.

• #8 29 Sie 2008 19:55
    konrad940
    Poziom 22  

Tylko VOX do niani się nie nadaje bo w przypadku gdy dziecko śpi ktoś by mógł nadawać i by obudził dziecko.
    A funkcja niania blokuje odbiór.
    Co do scramblera to można to odkodować w bardzo prosty sposób.
    Ustawić u siebie taki sam poziom szyfrowania.
    Po prostu podczas odbioru zmieniać poziom szyfracji.
    Aż do uzyskania zrozumiałości słów.

• #9 29 Sie 2008 21:13
    jacobs242
    Poziom 18  

Hmm, a jakie są jeszcze inne możliwości podsłuchiwania na taką odległość?

• #10 29 Sie 2008 21:17
    konrad940
    Poziom 22  

Może jeszcze pluskwa ukf tania i dobrze zbiera dźwięk tylko z zasięgiem kiepsko.

• #12 30 Sie 2008 11:21
    jacobs242
    Poziom 18  

Kostek, ale czy ten TOPCOM działa tak jak podane przeze mnie krótkofalówki i każdy może słyszeć? Czy one komunikują się tylko między sobą?"

• #14 30 Sie 2008 12:04
    robi667
    Poziom 17  

jacobs242 napisał:
    Hmm, a jakie są jeszcze inne możliwości podsłuchiwania na taką odległość?

Jeśli w obu mieszkaniach są komputery, to może przez Internet? Chociażby przez Skype. W przeciwieństwie do radiotelefonów masz tryb full duplex.

• #15 30 Sie 2008 12:45
    jacobs242
    Poziom 18  

Niestety nie ma internetu i komputera ;)

Cytat:
    Oj kolego kolego, niema takich radyjek które są tylko 2 sztuk i tylko dla Ciebie...mogą słyszec wszystko.

Nie wiem, pisałem że się nie znam ;) Elektroniczne nianie działają na takiej samej zasadzie?

• #16 30 Sie 2008 12:59
    mlody91
    Poziom 20  

To musi być koniecznie rozwiązanie legalne?

• #18 30 Sie 2008 16:05
    jacobs242
    Poziom 18  

mlody91 napisał:

nie :P
    Cytat:
    Rozciągnij 100 metrów kabla 2 żyłowego między blokami i masz co chcesz. Pozdrawiam

Problem w tym jak długo kabelek poleży :)

• #19 30 Sie 2008 19:49
    robi667
    Poziom 17  

jacobs242 napisał:
    mlody91 napisał:

nie :P

Zdecydowanie mniej popularne w Polsce są krótkofalówki GMRS - mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś podsłucha czy przestraszy dziecko. Tyle, że nie działają na legalnym pasmie. Co nie oznacza, że nie można ich kupić w Polsce (i nie tylko na Allegro, ale i w normalnych sklepach). ;)

• #20 30 Sie 2008 20:01
    c2h5oh
    Moderator

Jeżeli rozmowa zejdzie na rozwiązania łamiące prawo, temat zamknę.

• #21 30 Sie 2008 21:36
    konrad940
    Poziom 22  

Ale nie rozumiem dlaczego pmr wykluczasz?
    Przecież kto będzie słuchał cały czas co starsza osoba robi?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME