Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzeszczące potencjometry - czyszczenie

27 Lut 2004 19:22 36717 17
  • Poziom 30  
    Czy wogóle się czyści potencjometry i czy to coś poważnie da?? Czy nie lepiej np. kupić nowe?? Jak czyścić to w jaki sposób - jakieś ostrzeżenia, zalecenia??? Czy po prostu najzwyczajniej czyścić wacikiem ze spirytusem?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 23  
    Witam
    Potencjometry czyści się preparatami KONTAKT 60 i KONTAKT 61, dostępne w sklepach.
  • Poziom 16  
    Witam ..
    Tak jak powiedzial kolega DARIUSZ ..lecz mozna spirytusem... w przeszlosci uzywalem do tego strzykawki ... dzialalo przez ok 1 do 2 miesiecy..
    sposob uzycia: strzykawka z igłą .. nabierasz spirytu i wyciskasz .. pozostaje pusta ale nie zupelnie ... na sciankach zostaje odrobinka spirytusu i te odrobinke szybkim ruchem wciskasz do potencjonometru .. 3 takie operacje powinny pomoc na krotka mete ..
  • Poziom 31  
    uzyj przycisku "szukaj" temat byl wałkowany wiele razy a nawet ostatnio jakies 2 dni temu
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 32  
    Za zwyczaj sie wymienia ... ale sa sytuacje ze potencjometr jest egzotyczny, sprzet warty 100zł a pot w North kosztuje 150zł i co?
    No to robimy, psikamy kontaktami PR no lub rozmontowujemy i mujemy spirytusem. Warto czyms pozniej "pociagnac", namascic zeby sie nie utleniał.
  • Poziom 23  
    Nie polecam spirytusu - po wyschnięciu jest suchy. Preparaty KONTAKT mają właściwości rozpuszczające warstwy korozji (tlenki i siarczki), zabezpieczają i tworzą cienką warstwę ochronną.
  • Poziom 35  
    ja w amatorze 3 pot od głośności suwakowy 2x47komb czyściłem spirytusem wcześniej strasznie trzeszczał aż membramy w kolumnach latały :wink: potem po czyszczeniu było wporzo przez 5miechów aż sprzedałem amatora...
  • Poziom 32  
    Telpod nie jest zły!
    Sa sprzety 15 -20 letnie z telpodami i chodza miodnie i bez trzasków/przerwan.
    A cena jest ok 1,50 a alpsy 150.
  • Poziom 31  
    rysowanie ołówkiem miękim scieżek oporowych i do ginanie blaszek zazwyczaj bardzo pomaga na długo.......żadne wd które tworzą wraz z wytartym materiałem przewodzący syf.........
  • Poziom 29  
    Ja jadę tylko na Telpodach, czasami też tych drutowych :)

Co do manipulacji z ołówkiem to muszę spróbować. Najpierw oczywiście poprzeczyszczam brudne ścieżki :) To może pomoże w regeneracji suwaków które pozakładam w konsolecie.
  • Poziom 18  
    ja tam używam kontakt-a uzdatniłem nim stare alps-y, a chodziły tak, żt co chwila basy lub soprany znikały, a teraz jak nowe

pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Ja tam zawsze czyściłem spirytusem. Ale jak zależy komuś na długim i jak najlepszym działaniu tych potencjometrów to najlepiej bym radził je zmienić.
  • Poziom 13  
    ..to i ja sie dopisze do tego watku. Uszkodzilem w radmorze 5412 przy sciaganiu galki potencjometr balansu Telpod 2x47k M+N z grzechotka. Kupilem inny tez Telpod (r.prod 1986 :-)) ale bez grzechotki i z nieco krotszym gwintem do mocowania. Zastanawiam sie czy montowac ten "nowy" czy jednak przywrocic do lask oryginal. Zastanawiam sie czy rozbierac go poprzez odginanie tych listkow ?? Czy one przy ponownym zaciskaniu sie nie polamia ? Moze lepiej rozwijac od spodu cala obudowe ? A moze da sie jakos wsadzic bebechy z nowego do oryginalnej obudowy ? ..tylko chyba znowu musialbym wyrywac oske.
  • Poziom 21  
    Rozwal stary, jakby co bedziesz mial nowy.
    Ja bym wsadził nowy, bo nowy to nowy(wiesz,ze sprawny)
    Pozatym grzechotka jakos mnie nie ujumje, wole plynne.
  • Poziom 20  
    Mój wujek używał do mikserów telpoda 10-15lat temu. No i chodziło. Były całkiem nieźle spasowane, po pewnym czasie trzeszczy, wiadomo. Ale nie było przypadków ze oska się kołysze. Bo od tego najczęsciej odginają się blaszki suwaka (czyli srodkowej nóżki) i przerywa.
    Naprawiałem kilka miniwież z lat 95-00. Zawsze używali tam pionowych potencjometrów do druku. Bardzo wygodne w zastosowaniu ale nie do uzytku. Plastikowe oski się kołysały. chwila i suwak odgięty. No i przerywa czasem jak wykałaczkę się podłożyło pod gałke to łapały i działało.
    Nigdy jednak nie miałem potencjometrów Alps itp. i tu mam pytanie, czy potencjometr 10 razy droższy jest 10x lepszy. czy do mixera opłaca się dawac coś lepszego niż telpod??
  • Poziom 23  
    Cytat:
    Zastanawiam sie czy montowac ten "nowy" czy jednak przywrocic do lask oryginal.

Jak masz stary i nowy to poprubuj oczywiście ze starym...a jak bedziesz odginał listki, to wpierw odegnij je sobie czymś płaski (np ostrzem noża łamanego) a potem weź szczypce...troszke łątwiej bedzie wtedy je równo odgiąc i trudniej złamać.

Cytat:
    Nigdy jednak nie miałem potencjometrów Alps itp. i tu mam pytanie, czy potencjometr 10 razy droższy jest 10x lepszy. czy do mixera opłaca się dawac coś lepszego niż telpod??

I tu bym sie dołączył do pytania. Bo jednak w mikserze wiecej sie macha potencjometrami...:D
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Dzień dobry.
    Czyściłem kilka potencjometrów i bardzo dobrze się spisywały. Łapki mocujące obudowę nie łamią się po jednorazowym odgięciu i zagięciu z powrotem, o ile są zrobione z blachy (czasem wytrzymują jeszcze jeden remont). Spotkać można czasem odlewane korpusy, to łapki się raczej złamią. Jak nie da się wyciągnąć potencjometru z urządzenia, można napsikać do środka spray do potencjometrów, na jakiś czas pomoże. Ale zawsze lepiej jest rozebrać. Ja przemywam ścieżkę i ślizgacz benzyną ekstrakcyjną (najlepiej apteczną) i smaruję cienko smarem silikonowym, takim do radiatorów, tylko przezroczystym, nie białym! Jak są wżery na ścieżce, to trzeba próbować przesunąć druciki czy blaszki ślizgacza w bok, na nową ścieżkę. Wtedy chodzi tak długo jak nowy. Spirytus słabo rozpuszcza tłuszcze i brudy, ale też można użyć. Do potencjometrów suwakowych nie stosuję nigdy sprayów, bo później się zacinają, nie chodzą płynnie. Słyszałem, że do suwaków są specjalne spraye, ale ich nie używałem, bo na smarze silikonowym działają doskonale. Tak samo robiłem czasem z przełącznikiem obrotowym w magnetowidzie i nigdy nie było problemów.
    To są tylko moje doświadczenia w tej materii. Wszystko trzeba przećwiczyć osobiście.
    Pozdr.
  • Poziom 9  
    Można czyścic potencjometr acetonem (zmywacz do paznokci)? CZy aceton nie uszkodzi ścieżek? Właściwie to już przeczyściłem je acetonem i posmarowałem oliwką dla dzieci. Trzeszczenia znikły ale po kilku dniach zrobiły się jeszcze większe - pewnie oliwka wyschła. Musze jeszcze raz je rozebrać. Mam nadzieje żę nie pękną łapki od obudowy.