Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odpalanie stroboskopu! HELP!

Beens 27 Lut 2004 19:35 1161 9
  • #1 27 Lut 2004 19:35
    Beens
    Poziom 16  

Witam! Zrobilem stroboskop z4e schematu przedstawionego ponizej. Chcialem koniecznie stroboskop wyzwalac z transoptora a nie przez jakis generator z diakami, lub przekaznik. Niestety w takim polaczeniu transoptor odpala mi raz lampe a pozniej pozostaje w pozycji zwartej (mowie o samym triaku w transoptorze) zwarcie tego triaka odpala lampe i powoduje odblokowanie triaka, po podlaczneiu napiecia do diody LED sytuacja sie powtarza tzn lampa raz bylsnie i triak sie blokuje (pozostaje w stanie zwarcia). Jak moge podlaczyc transoptor zeby odpalac lampe za jego pomoca?? Dodam ze jak podlacze odwrotnie sam triak to on non stop przpeuszcza prad, nie zaley juz od zapalenia sie diody LED.

0 9
  • #3 27 Lut 2004 21:04
    Beens
    Poziom 16  

Przepraszam najmocniej ale robilem do w paint-cie (bo mialem tylko to do dyspozycji wtedy) i jak kliknalem na jpg przy zpaisywaniu to nie wiem dlaczego baran zapisal mi to w bmp. Juz zmienilem. Dzieki wielkie za odpowiedz!! Czy moge zastosowac triak np z kitu JABELa ktory jest wykorzystywany czy dowolny?

0
  • #4 27 Lut 2004 21:12
    oj
    Poziom 42  

Dowolny tyrystor lub triak; prąd 2 do 5A/600V, lepiej na 600V bo zdarzają się przebicia przy 400V

0
  • #5 28 Lut 2004 00:30
    Beens
    Poziom 16  

Niestety transoptor nadal mi sie blokuje :( Wrzucilem triak bt136/500

0
  • #6 03 Mar 2004 23:06
    Beens
    Poziom 16  

Czy jest ktos w stanie mi pomoc z tym schematem??

0
  • #7 03 Mar 2004 23:27
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Proponuje abyś zmniejszył rezystor 220k do 82k.
    Poza tym jak proponuje Oj zastosuj dodatkowy tyrystor.
    Triak zawarty w tym transoptorze ma zbyt mały prąd aby mógł bezspośrednio zwierać kondensator z uzw. pierwotnym trafa.

0
  • #8 03 Mar 2004 23:36
    Beens
    Poziom 16  

ok wstawilem triak jak kazal ale transoptor nadal sie blokuje tzn po podlaczeniu napiecia i odlaczeniu jest non stop zwarty. Myslalem ze uszkodzilem go moim ukladme po wymianie nadal to samo

0
  • #9 03 Mar 2004 23:40
    fred01
    Poziom 10  

Beens:
    Mialem podobny problem, ale w innym układzie..
    tu znajdziesz prawidlowy schemat wlaczenia optotriaka do sterowania "wiekszym" triakiem.
    https://www.elektroda.pl/dla_kompa/discolitez.html
    temat :8 bit triak

Nie pomyl nóżek w triaku bo wtedy moga sie dziac takie cuda... :)

0
  • #10 04 Mar 2004 00:18
    Beens
    Poziom 16  

Niestety ten schemat juz tez zastosowalem i nadal to samo. Co prawda nie zastosowalem moca3040 ale 3020 40 rozni sie tym ze ma wykrywacz przejscia przez zero wiec chyba to nie jest tego wina.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo