Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak zasilania Centrali Satel CA64

karol123 29 Aug 2008 19:46 4180 15
Optex
    karol123
    Level 16  
    Witam wszystkich na forum piszę w imieniu kolegi ponieważ ma budynek wyposażony w instalacje alarmowej ,teraz nie będzie miał przez tydzień energii elektrycznej z powodu modernizacji instalacji przyłączeniowej. Moje pytanie brzmi czy można centralkę zasilić z akumulatora samochodowego i czy po rozładowaniu akumulatora centrali alarmowej nie załączy się sygnalizator dżwiękowy na zewnątrz budynku?
  • Optex
    bryleczka
    Level 12  
    Nie podałes żadnych istotnych informacji mogących pomóc rozwiązać nadchodzący problem /jaka centrala alarmowa, ilość i typ urządzeń peryferyjnych /czujki, sygnalizator, manipulatory. Znając dane urządzeń i przeznaczenie lokalu sporządza się bilans energetyczny i na tej podstawie dobiera się pojemność akumulatora. Może ten link pomoże ci zrozumieć o co chodzi z bilansem energetycznym: http://www.aval.com.pl/porady.php?p=p26
  • Optex
    pkhenr
    Level 32  
    może być kłopot z przełaczeniem na aku o tak dużej pojemności, dlatego że musisz to zrobić na właczonym zasilaniu 230v a jak to zamienisz to centrala bedzie chciała doładować -niestety tak duzy aku bedzie chciał duzo prądu i możesz upalic bezp.Ewentualnie wyłaczyć centr (oba zasilania )i podł aku samochodowe i potem 230-uruchomić centr po czym odłaczyc 230v.To tyle techniki natomiast obawiam sie że tydzień to za długo nawet dla duzego aku ,centrale odłaczają sie (i wyją )jak napięcie podtrzymania spadnie do jakiegoś progu .
    Ja nie robiłbym tego
    User removed account
    Level 1  
    BENO99
    Level 26  
    Witam.
    Podaj te dane o których pisał SHARP.

Zawsze też istnieje możliwość inna np.
    Jeżeli obiekt może być odwiedzany przez właściciela w tym okresie tygodnia to możesz ""centrale -- akumulator"" doładowywać przez mały agregat prądotwórczy "turystyczny" -- cena ok 200 zł.
    Myślę ,że mieszkając w Poznaniu nie będziesz musiał kupować a tylko wypożyczyć z jakiejś firmy lub od znajomego.

Pozdrawiam
    karol123
    Level 16  
    Witam centrala jest Satela C64 posiada 2 manipulatory 15 czujek PIR 10 czujników wstrząsu 1 sygnalizator optyczno-dżwiękowy z własnym zasilaniem z baterii .Podczas przełączania na akumulator samochodowy wydaje mi się że nic nie powinno się stać napięcia z sieci i tak nie będzie więc problem z ładowaniem i przepaleniem bezpiecznika raczej nie grożi.
    bryleczka
    Level 12  
    Szkoda, że nie podałeś szczegółowych danych urządzeń /poza CA64/. Po sporządzeniu bilansu energetycznego znasz czas pracy centrali na zasilaniu akumulatorowym. Przy końcu pracy na akumulatorze nr 1 musisz podać napięcie 230V z UPS-a na zaciski wejściowe transformatora, po czym podłączasz akumulator nr 2 a pierwszy zanosisz do domu i ładujesz... I tak przez tydzień... Chyba, że wyzwalanie sygnalizatora zewnętrznego skonfigurujesz na podanie napięcia a na zaciski zasilające podasz napięcie 12V /nie pamiętam czy + czy -/. Ale chyba nie o to chodzi...
    pkhenr
    Level 32  
    zakładam że ten system na 17-tce Ah (jeszcze zalezy jakim )wytrzyma bez prądu dobę - chyba wersja optymistyczna -to na tydzień wiadomo ile trzeba.Przeliczenie to jedno a praktyka to drugie .Jak jeszcze zacznie wyć kilka razy .Dużo nie zaoszczędzisz na energii-wyłacz podświetlanie LCD .Aku mozesz podmieniać -teoretycznie spinając je razem i wypinając rozładowany ,nie wiem jak wyglada połaczenie dużej baterii sam. z aku w centrali-nawet na chwilę (mały dostanie dość sporo prądu z dużego )
    Zrób i napisz jak to się sprawdziło .
    bryleczka
    Level 12  
    Nie wiem dlaczego, ale zakładanie, że system alarmowy na akumulatorze 17Ah będzie funkcjonował prawidłowo przez dobę bez wnikania w specyfikację obiektu jest błędem instalatora. Na stronie www.aval.com.pl czytamy: "

Zalecenia wynikające z Polskiej Normy

Jeżeli w systemie alarmowym występuje zasilacz zawierający baterię akumulatorów i urządzenie ładujące, wyżej wymieniona norma definiuje sposób określania minimalnej pojemności akumulatora Qmin (w Ah) jako:

Qmin = 1,25 (I1 * t1 + I2 * t2) (1)

gdzie:
    t1 - czas (wyrażonym w h) trwania obciążenia systemu alarmowego w stanie gotowości,
    t2 - czas trwania obciążenia systemu w stanie alarmu (czasy t1 i t2 powinny być określone w innych arkuszach normy - jednak do tej pory żaden arkusz PN takiej informacji nie zawiera),
    I1 - całkowity prąd (wyrażony w A) obciążenia zasilacza/zasilaczy systemu alarmowego, pobierany przez system alarmowy ze źródła rezerwowego w przypadku uszkodzenia zasilania sieciowego liczony dla warunków, w których system nie jest w stanie alarmu, a jedynym sygnalizowanym uszkodzeniem jest awaria zasilania sieciowego,
    I2 - całkowity prąd obciążenia zasilacza/zasilaczy systemu alarmowego, pobierany przez system alarmowy ze źródła rezerwowego w przypadku uszkodzenia zasilania sieciowego liczony dla warunków, w których system jest w stanie alarmu".

Dlatego niech karol123 poda konkretne dane urządzeń wchodzących w skład obiektu.
    pkhenr
    Level 32  
    1.przeczytaj moje drugie zdanie .
    2.wiem bo sprawdzałem (dlatego uzywam ty;lko aku CSB)
    3.centrala nie rozładowuje do zera tylko do określonego progu np.11v
    4.jaką masz pewność co do faktycznej pojemności aku (oprócz nadruku na obudowie )-nie ma w Twoim wzorze takiego wskaźnika.
    5.przecież napisał ile czujek i manipul. i kogutów
    6. czy masz doświadczenie w montażu czy tylko w obliczaniu.
    7. niech kolega sobie zrobi próbę i odłaczy prąd -zobaczy kiedy umrze alarm(może uzyc zegarka)

Pozdrawiam
    karol123
    Level 16  
    Witam Centrala jest integra 128 to jest chyba największa z centralek obsługuje 3 ekspandery z których podłączone są czujki 18 Pir i 10 czujek wstrząsu do tego 2 manipulatory KLCD kontraktrony ale te zwykłe. Układ mas pracować przez tydzień ale beż ciągłego zazbrajania i rozbrajania po prostu za zbrojony i nikogo nie ma w domu przez tydzień. Według sugestii instalatorów których znam powinien wytrzymać 3 doby.
    pkhenr
    Level 32  
    przykład z doświadczenia Ca10 ,12 pirów ,LCD ,LED,sygn-aritech,aku 17Ah(no name -nowy )po 16-tu godz odłączył centralę .
    Konkurs trwa
    bryleczka
    Level 12  
    Do Karola: aby rozwiązać problem powinieneś napisać coś takiego -przykład/: posiadam centralę alarmową Integra 128, 2 manipulatory INT-KLCDL-BL, 3 ekspandery wejść CA-64 E, 18 czujników PIR / 15 DSC EC-301 i 3 Crow SRX2000A/, 10 czujek VIBRO, 1 sygnalizator zewnętrzny SD-3001. Na podstawie tych danych można obliczyć minimalną pojemności akumulatora zgodnie ze wzorem: Qmin = 1,25 (I1 * t1 + I2 * t2) (1), gdzie t1 - czas (wyrażonym w h) trwania obciążenia systemu alarmowego w stanie gotowości i w tym przypadku wynosi on 7 dni*24 h=168 h. Jeśli ta wartość wyjdzie bardzo duża /np. 65 Ah/ trzeba zrobić podmianę akumulatorów.

Do pkhenr: ja posiadam centralę Integrę 64 i akumulator Pansonic UP RW 1245P1, gdzie czas życia akumulatora wynosi 9 lat dla 20 ºC i 6 lat dla 25 ºC.

Kiedyś pracowałem w Semico-m przy dokumentacjach technicznych i w każdej domumentacji musiał być sporządzony bilans energetyczny /na pytanie dlaczego zastosowano akumulator o pojemności 7 Ah - odpowiedź brzmi: powinien wytrzymać, tak kumple mówią...

Teraz pracuję prywatnie w elektryce i systemach alarmowych, i jeśli klient chce, aby centrala na zasilaniu rezerwowym pracowała 48 h biorę kalkulator i liczę... I wszystko jest jasne.

A co się tyczy sprawdzenia teorii z praktyką, to biorę amperomierz, woltomierz, zegarek, linijkę, kartkę papieru i robię próbę rozładowania akumulatora. Co 10 minut na wykresie: napięcie w funkcji czasu rozładowania sporządzam charakterystykę rozładowania. I na tej podstawie wiem, że dla akumulatora o pojemności 7Ah, prądzie rozładowania 2.25 A i napięciu końcowym wynoszącym 11V czas pracy centrali wyniesie 40 minut.
    pkhenr
    Level 32  
    ok .gość zadał dwa pytania --czy będzie wył i umierał -myślę że tak (uważane jest to za sabotaz ) ale nie musi .
    Odnośnie stosowania aku samochodowego (o niewiadomej pojemności (czyli od 40-90 Ah )zakładam że nie z cięzarówki -co na ten temat myślę ,napisałem .
    Doktoratów z prawa ohma nie zamierzam robić(da się to przewidzieć ) .Nie porównuj Panasonica do jakiegoś Europowera lub innego (one nawet 10Ah nie mają)
    Ale nic nie stoi na przeszkodzie dowiedzieć sie jak jest .
    No to ile przewidujesz że Karolowi 123 wytrzyma o ile bedzie chciał zrobić doswiadczenie i powie jaki jest aku i ile ma lat(akumulator)
    Pozdrawiam
    kris1966
    Level 18  
    Quote:
    przykład z doświadczenia Ca10 ,12 pirów ,LCD ,LED,sygn-aritech,aku 17Ah(no name -nowy )po 16-tu godz odłączył centralę .
    Konkurs trwa

Też się kiedyś zdziwiłem żę podobny system tylko 2 x lcd po trzech dniach jeszcze żył.
    Ja do odpalania systemu bez zasilania sieciowego używam żarówki 12v 21w podłączając przez nią aku do wejścia 18v
    CENTURION_ALARMY
    Level 22  
    Tak czy inaczej na tym co ma tygodnia nie wytrzyma, tak wychodzi z bilansu.
    Można spróbować jeszcze bawić się z upsami, i podmieniać aku samochodowy w nim. Jeden dzień idzie z upesem drugi nie