Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator 12V/230V lub 9V/230

bandzior2 29 Sie 2008 21:37 13074 9
  • #1 29 Sie 2008 21:37
    bandzior2
    Poziom 26  

Chodzi mi o pytanie czysto teoretyczne. Jak podłącze trafo 12V/230V to mi z 230V zrobi 12V. A jakby tak podłączyć odwrotnie? Czy z 12V zrobi 230V?

Dodam, że chodzi mi o prąd zmienny (gniazdo) jak i stały (akumulator).

0 9
  • Pomocny post
    #2 29 Sie 2008 21:49
    slu_1982
    Poziom 26  

na prądzie stałem spalisz trafo... tak jeżeli podasz 12V 50hz wyindukuje się 230V tak działają przetwornice że z 12V z akumulatora jest zmieniana częstotliwość do 50hz i to podaje się na transformator.

2
  • #3 29 Sie 2008 21:50
    bandzior2
    Poziom 26  

Czyli aku nie ma żadnej częstotliwości? A co z prądem zmiennym?

2
  • Pomocny post
    #4 29 Sie 2008 21:58
    Quarz
    Poziom 43  

bandzior2 napisał:
    Chodzi mi o pytanie czysto teoretyczne. Jak podłącze trafo 12V/230V to mi z 230V zrobi 12V. A jakby tak podłączyć odwrotnie? Czy z 12V zrobi 230V?

Dodam, że chodzi mi o prąd zmienny (gniazdo) jak i stały (akumulator).
    Jak podłączysz 12 woltowe uzwojenie transformatora bezpośrednio do akumulatora, to zrobisz tego transformatora wytwornicę - po niedługiej chwili - gryząco-śmierdzącego dymu... :!: :cry:
    Kłania się Prawo Indukcji Elektromagnetycznej Imć Michaela Farady'a ZOBACZ i TU, oraz; Michael Faraday.

0
  • #5 29 Sie 2008 21:59
    bandzior2
    Poziom 26  

A można coś na "chłopski rozum" :D

0
  • Pomocny post
    #6 29 Sie 2008 22:31
    osnapus
    Poziom 18  

Transformator jest urządzeniem wykorzystywanym w obwodach prądu zmiennego. Poprzez zastosowanie odpowiedniej przekładni - czyli stosunku ilości zwojów z jednego uzwojenia do ilości z drugiego można uzyskiwać podnoszenie - obniżanie napięcia czy też prądu(ale wtedy mamy do czynienia z przekładnikiem prądowym). Jest tak tylko w przypadku napięcia i prądu przemiennego - wspomniane prawo Faradaya.
    Dla napięcia stałego stanowi zwarcie gdyż opór uzwojenia jest wtedy znikomy - rzędu omów - w końcu jest to kilkaset zwojów najzwyklejszego drutu miedzianego. Stąd podłączenie transformatora bezpośrednio do akumulatora spowoduje powstanie ładnego zwarcia :) (albo jak to mawiał mój nauczyciel na warsztatach - mówicie że to zwarcie... hmm... ja tu widzę niezłe San Francisco... :) czyli na chłopski rozum to tak jakbyś plus z akumulatora podłączył do minusa poprzez powiedzmy 20 metrowy kawałek drutu. :)
    Dla prądu przemiennego tak nie jest gdyż Uzwojenie transformatora stanowi wtedy pełnoprawne ;) obciążenie (posiada indukcyjność a przy określonej częstotliwości wyliczyć można jaką posiada dla danego napięcia impedancję - a impedancja to najprościej mówiąc opór w obwodach prądu przemiennego)

Wiem, zamotałem, ale może coś skumasz :)

0
  • #7 29 Sie 2008 22:39
    bandzior2
    Poziom 26  

Nie chce zakładać nowego tematu to co jest w przetwornicy czego nie ma w transformatorze, że zmienia stały 12V na zmienny 230v?

1
  • #8 29 Sie 2008 22:45
    osnapus
    Poziom 18  

W przetwornicy jest generator - ten generator steruje tranzystorami z odpowiednią częstotliwością. Tranzystory z kolei działają na zasadzie kluczy - załączają i wyłączają napięcie podawane na transformator - w ten sposób generuje się napięcie zmienne. A transformator z kolei podnosi napięcie z np. 12 woltów które zasilają przetwornicę do 230 woltów które powstają na wyjściu i które zasilają dane urządzenie podłączone do przetwornicy. To też tak w dużym uproszczeniu bo w przetwornicy stosuje się transformator z dzielonym uzwojeniem, tranzystorów jest odpowiednia ilość zależna od obciążenia, na wyjściu transformatora 230V też jest filtr który wygładza to napięcie które się indukuje (na wyjściu oczekuje się napięcia jak najbardziej zbliżonego do sinusoidy a przy pracy tranzystorów jako klucze uzyskuje się prostokąt który to trzeba wygładzić przez ten właśnie układ)

0
  • Pomocny post
    #9 29 Sie 2008 22:46
    Lutek49
    Poziom 36  

Układ elektroniczny, który powoduje "szybkie" włączanie i wyłączanie prądu stałego i dlatego może transformator działać.
    Aby transformator działał nie musi być zasilany napięciem zmiennym (zmiana wartości i kierunku płynięcia prądu) wystarczy, że będzie się zmieniała tylko wartość.
    To tak trochę ogólnie.

0
  • #10 29 Sie 2008 22:47
    osnapus
    Poziom 18  

Miałem na myśli że głównie się w takich obwodach wykorzystuje - ale wspomniana przetwornica jest najlepszym przykładem że zasila się też transformator napięciem stałym... Tyle że w specyficzny sposób :)

0