Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy taka spawarka ma sens???

30 Sie 2008 11:52 1689 8
  • Poziom 12  
    Witam. Przeglądałem ostatnio aukcje i natknąłem sie na "dokumentacja techniczna wykonania spawarki inwerterowej" : http://www.allegro.pl/item424882442_sam_wykonaj_spawarke_inwertor_owa_dokumentacja.html.
    Czy to się opłaca kupic?? Dodam że tego typu konstrukcje to dla mnie całkowita nowośc, ale chciałbym spróbowac czegoś nowego. Krok po kroku może coś z tego wyjdzie?? Doradźcie
  • Moderator Samochody
    Było na forum kilkakrotnie poruszane. Nie chcę nikomu robić antyreklamy, ale daj sobie z nią spokój. Konstrukcja prymitywna i mało wydajna.
  • Poziom 12  
    Aha czyli szkoda czasu, nerwów i pieniedzy
  • Poziom 39  
    Problem nie jest w tym, że mało wydajna i prymitywna... po prostu zawiera zbyt wiele błędów. Jest to raczej nieudolna próba "ulepszenia" spawarki z "Elektroniki Praktycznej".
    Ten projekt jest gdzieś zeskanowany i zamieszczony na Elektrodzie, poszukaj go sobie.
    Jeśli nie masz odpowiedniego zaplecza pomiarowego oraz doświadczenia z układami impulsowymi, to sobie odpuść budowę takiej spawarki, gdyż wyjdzie znacznie drożej niż kupiona gotowa w markecie.
    W każdym razie gotowych projektów szukaj w dziale "Konstrukcje DIY" - jest tam kilka projektów dobrze wykonanych spawarek inwerterowych.
  • Moderator Samochody
    Projektu z tego co się orientuję nie ma już na forum, właściciel rości sobie prawa autorskie do niego.
    -> Lechoo: to jednak jest konstrukcja prymitywna, kilkudziesięcio centymetrowe odcinki przewodu jako rezystory wyrównawcze?
  • Poziom 39  
    Te "rezystory" to jeszcze nic, błędów jest znacznie więcej, ale nie czas i miejsce na ich wymienianie - po prostu najlepiej zapomnieć, że taki projekt wogóle istnieje :)
  • Poziom 12  
    Pisząc "zaplecze pomiarowe" co masz na myśli lechoo??
  • Poziom 39  
    wIpErEk napisał:
    Pisząc "zaplecze pomiarowe" co masz na myśli lechoo??

Przede wszystkim oscyloskop, autotransformator, transformator separujący 230/230V, amperomierz >100A najlepiej cęgowy DC, sztuczne obciążenie >100A, o mierniku uniwersalnym chyba nie trzeba wspominać...
    Dużo cierpliwości trzeba wykazać przy nawijaniu elementów indukcyjnych, nie można tego zrobić byle jak.
    Poczytaj sobie koniecznie ten wątek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic740626.html
  • Poziom 12  
    Ja bardziej dysponuje tym ostatnim czyli miernikiem uniwersalnym. Cierpliwośc to ja mam, ale chyba sobie odpuszcze jednak