Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

łożysko oporowe(astra f C14SE)

sledzik1102 30 Sie 2008 22:12 23741 26
  • #1 30 Sie 2008 22:12
    sledzik1102
    Poziom 11  

gdy mam auto na biegu jałowym to słychac jak coś żęzi, gdy wcisne sprzęgło to ten odgłos ustaje-wyczytałem ze to wina łożyska oporowego, czy da sie je wymnienić w łatwy sposób ??-mój sąsiad w aucie KIA sportage miał taki sam problem z tym łożyskiem i przez jakiś otwór przy sprzegle nasmarował to łożysko i ten hałas mu zniknął a autku podobno przybyło ze 20 koni-tak on przynajmniej mówi.
    jak to wygląda w astrze??
    czy nasmarowanie tego łóżyska może coś pomóc czy tylko zaszkodzić???
    jak kształtuje się koszt kupna nowego łozyska i jego wymiany ???
    czy to możliwe ze przez to łożysko oporowe uciekają koniki ???

0 26
  • #2 30 Sie 2008 22:18
    kwok
    Poziom 39  

łożysko oporowe hałasuje jak wciśniesz sprzęgło
    w twoim przypadku prawdopodobnie hałasuje skrzynia biegów - sprawdź poziom oleju

1
  • #3 30 Sie 2008 22:25
    ociz
    Moderator Samochody

a sąsiadowi powiedz np że mu ktoś auto porysował, tak za te koniki ;)

0
  • #4 30 Sie 2008 22:26
    sledzik1102
    Poziom 11  

jak sprawdzic poziom oleju w skrzyni???
    we wszystkich postach jakie czytałem hałas przy puszczonym sprzegle i jego zanik przy wciśnietym powoduje łożysko oporowe- wiec ja juz nie wiem jak jest naprawde z tym łożyskiem

0
  • #5 30 Sie 2008 22:28
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

sledzik1102 napisał:
    we wszystkich postach jakie czytałem hałas przy puszczonym sprzegle i jego zanik przy wciśnietym powoduje łożysko oporowe- wiec ja juz nie wiem jak jest naprawde z tym łożyskiem

Wystarczy znać zasadę działania sprzęgła (co z czym i kiedy) a to w końcu jest wymagane w tym dziale forum

1
  • #6 30 Sie 2008 22:28
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 30 Sie 2008 22:28
    ociz
    Moderator Samochody

tą ścieme z łożyskiem oporowym to wymyślili handlarze bo nie powiedzą przecież że skrzynia do naprawy/wymiany jak sprzedają auto

1
  • #8 30 Sie 2008 22:45
    sledzik1102
    Poziom 11  

hehe dobre ociz :) czyli z tymi konikami to zapewne bajka.
    czy w astrze tez moge spróbowac nasmarowac to łożysko jesli mam ten otwór czy raczej wymieniać-jesli wymieniac to ile wyjda mnie części a ile robocizna-tak orientacyjnie

0
  • #9 30 Sie 2008 22:49
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 30 Sie 2008 22:50
    tomus2k
    Poziom 24  

Taki efekt też daje łożysko wiodące wałka sprzęgłowego znajdujące się w kole zamachowym , często pomijane przez ala mechaników podczas naprawy sprzęgła. A kosztuje najczęściej 20zł do 50zł.
    Natomiast efekt głośnej pracy po wciśnięciu sprzęgła daje łożysko oporowe cena 150zł - 300zł

0
  • #11 30 Sie 2008 22:54
    sledzik1102
    Poziom 11  

więc co jest przyczyną (jesli nie łożysko oporowe) ze jesli wcisne sprzęgło to hałas cichnie a jeśli puszcze sprzęgło na biegu jalowym to żęzi ???

Dodano po 3 [minuty]:

tomus2k napisał:
    T łożysko wiodące wałka sprzęgłowego znajdujące się w kole zamachowym

łożysko wiodące wałka sprzęgłowego- tak fachowo nazywa się ta część ???

0
  • #12 30 Sie 2008 22:55
    robokop
    Moderator Samochody

sledzik1102 napisał:
    więc co jest przyczyną (jesli nie łożysko oporowe) ze jesli wcisne sprzęgło to hałas cichnie a jeśli puszcze sprzęgło na biegu jalowym to żęzi ???

Przecież dostałeś odpowiedź że to łożysko oporowe sprzęgła. Jego się nie smaruje, tylko wymienia.

0
  • #13 30 Sie 2008 23:01
    sledzik1102
    Poziom 11  

robokop napisał:

Przecież dostałeś odpowiedź że to łożysko oporowe sprzęgła. Jego się nie smaruje, tylko wymienia.

oki dzieki za upewnienie mnie ze to jednak łożysko oporowe
    koszt łożyska podobno około 50-70zł a ile mogę się spodziewać ze zawoła mechanik za jego wymianę???

1
  • #14 30 Sie 2008 23:07
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 30 Sie 2008 23:08
    tomo19811
    Poziom 18  

sledzik1102 napisał:
    gdy mam auto na biegu jałowym to słychac jak coś żęzi, gdy wcisne sprzęgło to ten odgłos ustaje-wyczytałem ze to wina łożyska oporowego, czy da sie je wymnienić w łatwy sposób ??-mój sąsiad w aucie KIA sportage miał taki sam problem z tym łożyskiem i przez jakiś otwór przy sprzegle nasmarował to łożysko i ten hałas mu zniknął a autku podobno przybyło ze 20 koni-tak on przynajmniej mówi.
    jak to wygląda w astrze??
    czy nasmarowanie tego łóżyska może coś pomóc czy tylko zaszkodzić???
    jak kształtuje się koszt kupna nowego łozyska i jego wymiany ???
    czy to możliwe ze przez to łożysko oporowe uciekają koniki ???

Cze , a więc tak jak poprzednicy piszą mogą być uszkodzone łożyska wałka głównego skrzyni biegów {to raz :) } , ale zachodzi jeszcze jedna możliwość :) ......... otóż weź sobie podczas pracy silnika na biegu jałowym , cofnij maksymalnie dźwignię sprzęgła {łapa na skrzyni } takaby oddalić łożysko oporowe od docisku {chodzi o to aby się nie stykało z sprężyną talerzową } jeżeli szum nie ustanie to masz diagnozę {łożyska skrzyni} , natomiast jeżeli zrobi się cisza to najprawdopodobnie dzieje się tak że podczas styku łożyska z płytkami sprężyny powstaje poślizg który wywołuje w/w hałas . Aby się o tym dokładnie przekonać weź na pracującym silniku połóż nogę na sprzęgle {dociśnij łoźysko do sprężyny talerzowej , ale tak aby nie nastąpiło rozłączenie sprzęgła } jeżeli szum ustanie sprawa wydaje się być jasna :) . Opisuję ci przypadek z własnego samochodu :) {ty masz mocniejszy silnik ale skrzynie mamy te same :P}, u mnie ta sytuacja występuje zwłaszcza zimą {kładę nogę na pedał sprzęgła jest cisza } , zrób sobie taki test .

0
  • #16 30 Sie 2008 23:09
    sledzik1102
    Poziom 11  

a nie wiecie czy astrze z silnikiem c14se jest takie "okienko" które by ułatwiało wymiane tego łożyska bez zdejmowania skrzyni ???

200zł to trochę duzo :/

1
  • #17 30 Sie 2008 23:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 30 Sie 2008 23:22
    sledzik1102
    Poziom 11  

tomo19811 napisał:
    Aby się o tym dokładnie przekonać weź na pracującym silniku połóż nogę na sprzęgle {dociśnij łoźysko do sprężyny talerzowej , ale tak aby nie nastąpiło rozłączenie sprzęgła } jeżeli szum ustanie sprawa wydaje się być jasna :) .

teraz po nocy nie bede biegał do auta ale wcześniej już zauważyłem ze jak wcisne sprzęgło tak na około 75% jego skoku to hałas ustepuje, jak wcisne sprzegło do konca to też nic nie słychac więc to łożysko oporowe czy łozysko na wałku sprzęgłowym ma wine???

0
  • #19 30 Sie 2008 23:25
    tomo19811
    Poziom 18  

Jejku:) połóż tylko nogę na pedale sprzęgła {oprzyj ja aby spoczywała swym ciężarem } a wcześniej spróbuj oddalić łapę sprzęgła tak jak ci pisałem wcześniej .

0
  • #20 30 Sie 2008 23:27
    sledzik1102
    Poziom 11  

oki jutro zrobię tak jak pisałeś

0
  • #21 30 Sie 2008 23:29
    robokop
    Moderator Samochody

elektrit napisał:
    A to ty myślisz, że za friko ktoś ci będzie rwał skrzynię?

Znam takich co rozrząd w TD wymieniali za 50 dych. Właściciel samochodu w niedługim czasie silnika szukał.

0
  • #22 31 Sie 2008 11:25
    kwok
    Poziom 39  

po przeczytaniu tematu myślę że to jednak skrzynia

0
  • #23 31 Sie 2008 11:53
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zakręciliście koledze na koniec, odpowiedź ma w pierwszym poście

1
  • #24 31 Sie 2008 17:45
    Art.B
    Specjalista Automatyk

W tej astrze masz pewnie skrzynię F13. Odkręcasz blaszaną pokrywę pod sprzęgłem i masz już dostęp do łożyska wyciskowego. Do jego ew. wymiany nie ma konieczności demontażu skrzyni- wałek sprzęgłowy jest dwuczęściowy, wyciągasz go po zdemontowaniu pokrywy w lewym nadkolu. Sprawdź, jak tomo19811 Ci napisał. Jeśli hałas znika po cofnięciu łapy to masz odpowiedź- łożysko wyciskowe, jeśli nie- łożyska w skrzyni lub za niski poziom oleju.
    Ps. Sądząc po ostatnich postach elektrit popadł w dekadencję i chyba spisał to forum na straty...

0
  • #25 01 Wrz 2008 21:32
    sledzik1102
    Poziom 11  

dzięki za poradę wszystkim
    takim specjalistą od samochodów to nie jestem zeby samemu rozkrecać sprzegło od spodu ale dzięki za info o tej pokrywie co mozna odkręcić i sprawdzić
    zrobiłem dziś tak:
    pociągnąłem za "łapę" do której jest przymocowana linka od sprzęgła w stronę chłodnicy czyli do siebie stojąc przed autem tak że pedał sprzęgła w srodku auta sie podniósł-SZMER NIE USTAŁ :( więc to pewnie nie jest wina łożyska oporowego tylko tego na wałku sprzęgłowym
    zapytam o to jeszcze jakiegos mechanika co o tym sądzi
    czy jeżeli to łożyska na wałku sprzęgłowym to trzeba natychmiast wymienić czy można z tym jeżdzić???
    czy ten szum może byc tez powodem niskiego poziomu oleju w skrzyniu ??? w jaki sposób mam samemu sprawdzic poziom oleju w skrzyniu ???

0
  • #26 01 Wrz 2008 23:23
    tomo19811
    Poziom 18  

Samochód stoi na kanale {najlepiej } a ty odkręcasz śrubę na klucz bodajże 13mm {jeżeli źle niech mnie ktoś poprawi } ,oleju powinno być na równo z dołem otworu na śrubę , nieznaczna różnica jest dopuszczalna 2-3mm poniżej.

łożysko oporowe(astra f C14SE)

0
  • #27 02 Gru 2011 18:51
    Trust74
    Poziom 9  

Panowie mam ten sam problem Astra 2 silnik1.4
    u mnie to wygląda tak ze jak wcisnę pedał sprzęgła to nic nie słychać tylko sam silnik
    a jak sprzęgło jest popuszczone to rzezi mi jak nie wiem.
    Mechanik mi powiedział ze to skrzynia nie łożysko dociskowe dlatego ze łożysko słychać na dociśniętym i poluzowanym pedale sprzęgła !
    olej do skrzyni dolałem nadal to samo dźwięk sie nie zmienił !
    -inny mechanik mi powiedział ze to łożysko w skrzyni od 5biegu ono sie wyciera w obudowie a dzieje sie tak dlatego jak jest ubytek oleju!

jutro będę testował według waszych opisów to sprzęgło!

po tych nr. jesteście w stanie mi powiedzieć jaka mam skrzynie F-ile??

330700111

pozdrawiam..

1