Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uprawnienia SEP... co można robić ??

30 Sie 2008 23:58 46583 35
  • Poziom 22  
    witam, prosze o odpowiedz co mozna "wykonywac" posiadajac uprawnienia SEP - (dozór i eksploatacja) dla napiecia do 1kV ??? bylbym bardzo wdzieczny....
  • Poziom 19  
    to zależy jakie masz te uprawnienia
  • Poziom 21  
    @alfaam, ja rozumiem, że już jest późno i mózg nie pracuje, ale bez przesady... Napisał przecież, że: "posiadajac uprawnienia SEP - (dozór i eksploatacja) dla napiecia do 1kV".
  • Poziom 19  
    naprawdę cyborg w trzecim wymiarze
    gdybyś miał takowe uprawnienia to byś wiedział że jest tam jeszcze po 10 punktów wyszczególniających zakres prac które możesz wykonywać.
    Same uprawnienia nic nie dają, zdobywając je co jest w miarę proste nie zostanie się cenionym fachowcem.
  • Poziom 22  
    jejuuu, kolego ALFAAM nie opowiadaj mi historii swojego życia... Zapytalem co mozna "robic" z takimi papierami::: Eksploatacja - to wiem,,, ale chodzi mi o "DOZÓR".... pozdr.
  • Poziom 23  
    A ja zapytam brief99 a jakie Masz wykształcenie a dalej idąc praktykę
    zawodową skoro Zadajesz tak DZIWNE pytanie?.
  • Poziom 19  
    nie chodzi o historie życia, tylko że takie pytanie pokazuje brak wiedzy w tym temacie ( to żaden zarzut), a uprawnienia nic Ci nie dadzą. Zresztą kolega Elmont też to zauważył. Napisz konkretnie co chcesz robić to podpowiemy.
  • Admin Elektroenergetyka
    alfaam napisał:
    nie chodzi o historie życia, tylko że takie pytanie pokazuje brak wiedzy w tym temacie ( to żaden zarzut), a uprawnienia nic Ci nie dadzą. Zresztą kolega Elmont też to zauważył. Napisz konkretnie co chcesz robić to podpowiemy.

Najpierw niech napisze jaki ma wpisany zakres tych uprawnień, informacja typu E+D 1kV nic tu nam nie mówi.
    Kolego brief99 jasnowidzami nie jesteśmy ;)
  • Poziom 18  
    Uprawnienia E zezwalają na wykonywanie prac wymienionych na otrzymanym papierze. Jeżeli jako osoba fizyczna wykonuje sie te prace bez uprawnień to z definicji może ktoś nas podac do sądu o np. narażenie kogoś na utratę zdrowia, a wrazie porażenia prądem 100% kryminał. Jeżeli jako pracownik - to odpowiedzialność spada na pracodawcę i żaden pracodawca nie skieruje pracownika do prac elektrycznych bez uprawnień.
    Uprawnienia D to nic innego jak kierowanie pracami podległych pracowników.
  • Poziom 15  
    Witam, Zamące trochę. Ja bym się nie zgodził a nawet jestem za. Te wszystkie uprawnienia to jakaś mania cywilizacyjna. Przy jakimkolwiek wypadku przy pracy bez względu na uprawnienia zawsze mozemy spotykać się w sądzie i nic papierki nas nie uratują. Zawsze jednak przyjmując się do pracy jesteśmy proszeni o potwierdzenie naszej wiedzy świadectwami szkół i uprawnieniami branżowymi. Kolega pytał ogólnie co mozna wykonywać majac E, D lub pomiarowe. Niewiele. Można przyjać się do kogoś do pracy jako elektryk i słuchać poleceń. Nad zaleceniami (a nie przepisami) SEP są jeszcze przepisy budowlane, które skutecznie utrudniają samodzielną pracę elektryków.
  • Poziom 22  
    wiec tak:

w papierach jest napisane:
    .... na stanowisku EKSPLOATACJI w zakresie: konserwacji, remontów, montażu, kontrolno-pomiarowym dla nastepujacych urządzeń, instalacji i sieci:
    1. urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napieciu nie wyzszym niz 1kV
    2. aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urzadzenia i instalacje automatycznej regulacji, sterowania i zabezpieczen urzadzen i instalacji wymienionych w pkt.1
    3. prace kontrolno-pomiarowe z pomiarami ochrony przeciwporazeniowej do 1KV i ochrony odgromowej.

i to samo pisze na papierze dla DOZORU....
  • Poziom 25  
    Po co robiles uprawnienia dozorowe skoro nawet nie wiesz po co one sa potrzebne?
  • Poziom 22  
    zrobilem je po to żeby miec::: i prosze koledzy darujcie sobie takie odpowiedzi "po co robilem skoro:::...." jezeli nie macie ochoty odpowiadac albo nie wiecie to prosze nie brac udzialu w dyskusji... pozdrawiam...
  • Specjalista AGD
    Jak coraz więcej osób będzie "zbierało papierki", to strach pomyśleć do czego to dojdzie.
    Masz choć trochę wiedzy z zakresu elektryczności?
  • Poziom 12  
    Wszyscy piszą o nieistotnych szczegółach typu gdzie jest fajka postawiona -przy jakim punkcie i czy chcesz kolego instalować gniazdka, naprawiać czajniki elektryczne czy prostować wskazówki w przyrządach pomiarowych.
    Myślę, że wszyscy piszą, co piszą a wiedzą, o co kolega pyta.
    Domyślam się, że o zakres "kompetencji" w zakresie pełnionych obowiązków, jeśli chodzi o odpowiedzialność zawodową a nie przygotowanie merytoryczne.
    Często nie jest to zbyt jasne i dlatego nie wiadomo powszechnie, czym są uprawnienia E a czym D.
    Sam nie pamiętam nigdy, ale na kursie było i czytam właśnie, na czym te różnice przede wszystkim polegają
    Osoba posiadająca uprawnienia "D" może pełnić funkcję np.
    -koordynującego, czyli osoba sprawująca dozór nad UEE, przy których będą wykonywane prace. Osoba ta jest powoływana, jeśli kopać przy urządzeniach będzie ktoś z "innej firmy-mówiąc praktycznie".
    -kierownik robót-jeśli sprawa jest jeszcze bardziej "zawiła" niż w/w tzn. prace wykonuje więcej firm;
    itd.itd.itd. dosyć obszernie opisane i chyba spasuje :P
    Ale w necie jest tego na pewno od groma to poczytaj kolego.
    Zakładam, że chodziło Ci właśnie o tego typu różnice.
    Słusznie ktoś jednak zwrócił uwagę, że samo posiadanie uprawnień nie jest najistotniejsze. Jeśli już gdzieś pracujesz i ich nikt nie wymagał to widocznie dobrze wiedział, że ich nie potrzebujesz.
    Sam wspomniałem o tym, że wszystko to tyczy się odpowiedzialności zawodowej a większość zagrożeń to prażenia prądem i ratowanie życia i z tym możesz się zetknąć najczęściej a do tego akurat nie potrzebujesz żadnych uprawnień.
    Możesz być przechodzącym akurat obok niczego nie ujmując zastępcą pomocnika woźnego w nieczynnej szkole.
    Bardziej wiedza o ratowaniu życia niż o różnicach pomiędzy E i D Ci się przyda. Często, bardzo często zdarza się, że w takiej sytuacji nie ma właściwej reakcji lub jest ona niewłaściwa. Nawet kierownik robót z wszystkimi papierami może nie wiedzieć jak ratować w konkretnej sytuacji rażonego:/
    Czyli ratowanie życia, przygotowanie merytoryczne a na końcu papiery. Jak zdarzy się, że będą akurat potrzebne to ktoś coś wymyśli. Jak będzie trzeba ratować czyjeś życie to może się okazać, że będziesz sam i na pewno, jako koło ratunkowe nie rzucisz rażonemu Twojej legitymacji D do 110 kV np.
    Trochę mnie może poniosło, ale w sumie to najczęstszy problem a nie odfajkowane w legitymacyjce punkty :PP
    Pozdrawiam;))
  • Specjalista elektryk
    Skunks napisał:

Trochę mnie może poniosło

Witam. Może i poniosło, ale nie głupio. To co napisałeś dotyczy prac na polecenia pisemne. Pracując w firmie jest wszystko ok. Ale jak chcesz na boku dorobić z takimi uprawnieniami to chyba za friko. Prosiłoby się o działalność gospodarczą. Mam rację, czy się mylę? Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Co do rodzaju wykonywanych poleceń to raczej nie ma znaczenia kto co może zrobić w zależności od uprawnień -przynajmniej E/D bo o tym decyduje rodzaj zagrożenia przy wykonywaniu prac.Ale w dużym uproszczeniu.Jeśli już zajmujesz jakieś stanowisko to już z góry wiadomo co Ci kiedy wolno robić.Ty pewnie pytasz czy żeby np. "podpisywać instalacje" potrzebujesz E czy D i czy masz mieć czy nie zgłoszoną działalność.Z tego co się orientuję, bo mnie sprawa akurat nie dotyczy, to masz mieć uprawnienia pomiarowe a czy E czy D to chyba nawet nie ma znaczenia chociaż często słyszałem że D (??).Musisz mieć pieczątkę a na niej ma być numer uprawnień a nie REGON więc działalności też nie musisz prowadzić.Instalację może wykonać każdy ale żeby była "odebrana" to musi być sprawna a o tym decydują pomiary i ustalenie czy wszystko jest wykonane zgodnie z zasadami wykonywania instalacji.Musisz móc wykonywać pomiary.To jest decydujące.Tak się czepiłem tych instalacji bo to akurat przykład na to o co chyba pytasz.Nie jestem pewny co do tego więc jak coś bredzę to liczę na bardzo szybkie sprostowanie kogoś kto się lepiej orientuje;))
    Ja na Twoim miejscu,wiedząc dokładnie co mam zamiar robić pojechałbym się spytać o to do najbliższego oddziału SEP'u albo innego stowarzyszenia nadającego te uprawnienia bo nie wszyscy się orientują że nadają je też inni.Np. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego i wiele innych.Ot ciekawostka:PP
    Tam pogadałbym z jakimś "dostępnym" egzaminatorem najlepiej na tzw. konsultacjach przed egzaminem:PP
    Wtedy nie robi łaski tylko przeciwnie - musi Ci powiedzieć;|
    Pozdrawiam:))
  • Poziom 21  
    Może najpierw co można robić bez papierów:
    - eksploatować urządzenia (bez konserwacji, remontów, itd.) do 20kW jeżeli dołączona jest do nich instrukcja obsługi - dzięki temu gosposia bez uprawnień może zrobić mikserem nam ciasto.
    Co można robić z E?
    - wykonywać prace (wymienione w tych papierach) na czyjeś polecenie. Aczkolwiek większość prac musi być wykonywana przez 2 osoby, w tym jedną z E - druga (asekurujący) może być bez uprawnień, ale musi być przeszkolony.
    Co można robić z D?
    - nadzorować pracę (w zakresie wymienionym w tych papierach) osób z E oraz realizować projekty podpisane przez osobę z (ostanio nawet określonymi) uprawnieniami budowlanymi.
    Do prac elektrycznych w żadnej firmie nikt o zdrowych zmysłach nie dopuści osoby bez uprawnień - w razie wypadku odpowiada kierownik/właściciel.
    Jakie prace może wykonywać właściciel bez uprawnień?
    - własnoręcznie wszystkie jakie obejmuje grupa E.
    Do czego są uprawnienia na pomiary?
    - najogólniej w każdej firmie muszą być dokonywane pomiary całej instalacji nie rzadziej (nie wnikając w szczegóły) niż raz na 5 lat. Osoba z takimi uprawnieniami E może dokonać własnoręcznie pomiarów instalacji.

Oczywiście z każdą budowlą, instalacją, poszczególnymi pracami oraz okresami wykonywania tych prac wiążą się pewne niuanse, których szczególowe opisywanie na forum mija się z celem.
  • Poziom 12  
    A ja dziękuje koledze WD40 bo to fajnie streścił a mnie znowu wzięło na wywody a zresztą nawet jak je zebrać do kupy to nie było w nich tego:/
    Pozdrawiam:)
  • Poziom 21  
    Czy osoba z E może podpisać pomiary musiałbym trochę przypomnieć sobie na ten temat. Swoją drogą nie znam nikogo z D, kto nie miałby również E jeżeli chodzi o uprawnienia elektryczne, na ciepło znam osoby z D, które nie mają E.
    Oczywiście z każdą budowlą, instalacją, poszczególnymi pracami oraz okresami wykonywania tych prac wiążą się pewne niuanse, których szczególowe opisywanie na forum mija się z celem.
    Jak ktoś chce zdawać egzamin to najlepiej pozakreślać prawie wszystkie rodzaje prac i robić oba uprawnienia D i E - dla D jest troszeczke więcej prawa.
    Ale naprawdę warto zrobić również D. Znam sytuacje, że nadzorującym był elektryk z wykształceniem zasadniczym a wykonawcą mgr inż. - jego kierownik zresztą.
    Komisja może dodatkowo zawęzić zakres prac np. "eksploatacja i konserwacja wind", itp.
    Jeżeli chodzi o trudność to w kolejności: D bez ograniczeń, D na SN, DE na elektrownie, E bez ograniczeń, pomiary, E na SN, D do 1kV i w końcu E do 1kV.
    Jakie uprawnienia (poza wiedzą oczywiście) dają gwarancję dobrej pracy (i płacy): ED na SN + pomiary + budowlane (niestety mogą je zdobyć wyłącznie osoby z wykształceniem wyższym i to elektrycznym lub budowlanym)
  • Poziom 22  
    no, i kolega WD40 opisla wszystko jak nalezy/... dziekuje i pozdrawiam...
  • Poziom 17  
    Trochę nieco dziwne w jaki sposób udało ci się zdobyć te uprawnienia, zwłaszcza pomiarowe i D, nie mając pojęcia jaki zakres obowiązków ma np. osoba sprawująca dozór.
    Swoją drogą energetyka wymaga aby instalacje były wykonane przez osobę z uprawnieniami E. Energetyka nie podłączy napięcia jeżeli nie zostanie załączone oświadczenie wykonawcy z podaniem numeru i ksera uprawnień, że instalacja jest zgodna z przepisami.
    Posiadając uprawnienia pomiarowe możesz sporządzać formalne protokoły pomiarów skuteczności ochrony przeciwporażeniowej mające moc urzędową.
    Niewymagane jest posiadanie świadectw kwalifikacyjnych (czyli uprawnień E) przy obsłudze (zaznaczam że tylko przy obsłudze np. można być operatorem):
    - urządzeń elektrycznych do 1kV o mocy mniejszej od 20kW,
    - urządzeń cieplnych do 50kW i gazowych.
    Definicje:
    Obsługa urządzeń elektrycznych to wykonywanie czynności uruchomienia i wyłączenia mających wpływ na zmianę parametrów danego urządzenia.
    Urządzenia energetyczne to to urządzenia które przetwarzają energię elektryczną, cieplną i gazową.

Zakres wymaganych uprawnień określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17.09.1999r. w sprawie BHP przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (Dz.U. 99.80.912), i tak:
    - uprawnienia D musi posiadać: Poleceniodawca, Koordynujący, Kierownik robót (gdy w jednym obiekcie pracuje więcej niż jeden zespół pracowników)
    - uprawnienia E musi posiadać: Dopuszczający, Nadzorujący (lub D), Kierujący zespołem pracowników, Pracownicy kwalifikowani. (Zespołem pracowników kwalifikowanych jest grupa pracowników, w której co najmniej połowa, lecz nie mniej niż dwie osoby, ma ważne świadectwa kwalifikacyjne).
  • Poziom 21  
    Do RAPELC.

To teraz popatrz co zrobiłeś! Przepisałeś prawie dokładnie mój post, przyczepiłeś się prawdopodobnie do terminu "nadzorować" - literalnie lepiej byłoby oczywiście napisać kierować i nadzorować, ale dla laika (bo o grupę SEP pytają osoby, które jej nie mają) bardziej przejrzyste (i zgodne z prawdą) jest słowo nadzorować.
    Po co straszysz nowymi terminami osoby, które chciałyby zdawać taki egzamin! Boisz się konkurencji? Jak ktoś jest zdecydowany to się douczy wszystkich niuansów (o czym zresztą napisałem).
    Nie troluj jak nie masz nic do powiedzenia!
  • Poziom 17  
    wd40 Czemu się tak denerwujesz? Nie napisałeś wszystkiego jasno "tak jak chłop krowie na rowie". Informacja w kawałkach i niepełna, chociażby we fragmencie, może mylić. Jeżeli chcesz wiedzieć to przepisałem dosłownie dane z kursu i nikogo nie straszę (poczytaj sobie dokładnie) ale napisałem aby te "niuanse" (które zataiłeś) były podane tym którym to się może przydać. A konkurencji to może ty się boisz i dlatego niedopowiadasz wszystkiego, mi taki problem jest obcy.
  • Poziom 21  
    Aha i jeszcze może istotna sprawa.
    Przy niektórych przetargach wymaganiem jest nie tylko posiadanie uprawnień, ale ukończone szkolenie. Jeżeli już ktoś takowe planuje, to radzę wybrać szkolenie od razu łącznie z pomiarami.
  • Poziom 22  
    a jak to sie koledzy ma do "zglaszania" do Zakładu Energetycznego ?? Po wykonaniu np. nowej instalacji np. w budynku czy w mieszkaniu ??
  • Admin Elektroenergetyka
    brief99 napisał:
    a jak to sie koledzy ma do "zglaszania" do Zakładu Energetycznego ?? Po wykonaniu np. nowej instalacji np. w budynku czy w mieszkaniu ??

Kolego dziwi mnie to, że posiadasz takie uprawnienia a zadajesz pytania jak praktykant. Czy Ty w ogóle masz pojęcie o tym fachu? Chłopie gdybyś do mnie trafił z takimi uprawnieniami i zadawał takie pytania to byś sprzątał i kół bruzdy a Twoim brygadzistą byłby mój kolega po zawodówce bez uprawnień który pracuje u mnie od czasu do czasu w firmie jako pomoc elektryka.

Aż włos jeży się na głowie... To tak jak byś miał prawo jazdy C+E a zadawał pytanie czy możesz ciągnąć przyczepę campingową samochodem osobowym.
  • Poziom 1  
    jakie uprawnienia trzeba posiadac aby otworzyc wlasna firme elektryczna wykonujaca instalacje w budynkach mieszkalnych (najbardziej interesuja mnie wykonywanie prac w budownictwie jednorodzinnym) pozdrawiam:?
  • Poziom 19  
    Żeby otworzyć własną firmę nie potrzebujesz żadnych uprawnień
  • Poziom 21  
    Jak masz robić "domki" to chyba nie opłaca się zakładać firmy.