Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zewnętrzny dysk USB 2,5' a zasilacz universalny 6V

Gelip 31 Sie 2008 09:32 6042 4
  • #1 31 Sie 2008 09:32
    Gelip
    Poziom 28  

Mam laptopa z uszkodzonymi portami USB.
    Okazuje się jednak, że uszkodzona jest tylko linia zasilania 5V a linie data są OK. Podłączając do laptopa urządzenie korzystające z własnego zasilania port wydaje się w pełni sprawny. Działa GPS, Mp3 Player itp. Mam też dysk zewnętrzny USB 2,5' i chcę go używać z tym laptopem. Dysk ma złącze mini USB oraz złącze zasilania z zewnętrznego zasilacza. Na dysku pisze że wymaga zasilania 5V 1.5A. Mam taki zasilacz:
    Zewnętrzny dysk USB 2,5' a zasilacz universalny 6V

Ma on 300mA na wyjściu i 4.5V i 6V, nie ma 5V. I tu mam pytanie czy 6V nie spali mi dysku lub go nie uszkodzi?

Moderowany przez TONI_2003:

Zakładanie tematu na nieodpowiednim forum!

PS.
    Proszę nie stosować tego zasilacza!

0 4
  • #2 31 Sie 2008 10:22
    jurkuc
    Poziom 26  

Zastosowanie tego zasilacza może spowodować pewne uszkodzenie dysku. Tego typu zasilacze nie posiadają stabilizacji napięcia, a podawane napięcie np. 6V uzyskamy przy nominalnym obciążeniu ( w tym przypadku ok. 300 mA ). Niezależnie od tego ten zasilacz nie posiada wymaganej wydajności prądowej ( w tym przypadku musi być większa niż 1,5 A )
    Reasumując, zasilacz jaki można zastosować musi posiadać:
    - stabilizowane napięcie wyjściowe 5V ( +- 5% ),
    - wydajność prądową co najmniej 1,5 A ( najlepiej nieco więcej np. 2A )

0
  • #3 31 Sie 2008 10:54
    Gelip
    Poziom 28  

OK, ale jakim cudem dysk działa na jednym USB gdzie jest 500mA ??? Mam wiele różnych zasilaczy:

9V 3000mA - klawisz
    12V 2000mA - inny sprzęt muzyczny
    12V 1000mA - router
    12V 100mA (stabilizowany) - programator epsilon
    24V 550mA - skaner
    24V 500mA - drukarka
    12V 600mA - urządzenie sieciowe wymaga 9V a działa na tym???
    7,5V 2000mA - AP

Czy te zasilacze są stabilizowane? Na jednym pisze wyraźnie że jest stabilizowany to wiadomo. Skoro urządzenie sieciowe wymagające 9V działa na 12V to czy do dysku mogę podłączyć zasilacz 12V 1000mA np. od routera albo sprzętu muzycznego?

0
  • Pomocny post
    #4 31 Sie 2008 11:15
    jurkuc
    Poziom 26  

Wszystko zależy od tego, czy w zasilanym urządzeniu jest dodatkowy stabilizator napięcia. Jeżeli tak jest to wówczas zakres dopuszczalnego napięcia zasilającego jest nieco większy ( w górę ). W tym konkretnym przypadku, w interfejsie dysku zapewne nie ma stabilizatora. A pytanie dlaczego działał na usb, gdzie zasilanie daje max 500 mA dysk działa. Wszystko zależy od komputera do którego podłączamy, niektóre płyty główne w rzeczywistości są w stanie zasilić z usb większym prądem.
    Proponuję do zasilania zastosować któryś z zasilaczy impulsowych np od urządzeń mp3, mp4 o odpowiedniej wydajności prądowej.

0
  • #5 31 Sie 2008 13:37
    Gelip
    Poziom 28  

Faktycznie nie pomyślałem, że stabilizator może być w urządzeniu a nie w zasilaczu. Czyli stosując zasilacz od jednego urządzenia do innego trzeba znać:

- napięcie i natężenie zasilacza i urządzenia
    - czy zasilacz jest stabilizowany
    - czy urządzenie ma stabilizator

Wtedy można próbować coś dobrać odpowiedniego według napięcia i natężenia. No niestety nie mam takiego odtwarzacza Mp3. Dysk to zbyt poważna sprawa aby metodą prób i błędów dobierać zasilanie. Chyba jednak kupię kartę PCMCIA z portami USB do laptopa, podobno są takie które działają bez zewnętrznego zasilania.

0