Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosba - obliczanie obudowy głośnika

Goorny 28 Lut 2004 11:36 1240 13
  • #1 28 Lut 2004 11:36
    Goorny
    Poziom 10  

mam prosbe czy mógł by mi ktos pomóc. Rezcz w tym ze obnliczyłem wobudowe w litrach dla pewnego głosnika i wynosi ona 7 litrów. Oczywiscta rzezcza jest równiez ze musze do niego dobrałem srednio i wysokotonowy, w efekcie czegos skrzynka mi sie powiekszyał, i tu problem :( czy wielkosc rury i długosc obliczam tylko dla tych 7 litrów czy dla całej juz wielkosci obudowy,prosił bym o jakies porady.

:arrow: Poprawiono tytuł...
    j.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php

0 13
  • #2 28 Lut 2004 11:58
    mdean
    Poziom 13  

7 litorw ,a jaki to glosnik,chyba jakis z gieldy samochodowej? Jak podales parametry dla tego glosnika, to obliczyl program ci tylko dla tego glosnika, chcesz dac jeszcze sredni i gwizdek, dla tych glosnikow ,nie jest potrzbna w zasadzie obudowa.
    Mysle ,ze ten glosnikjest slabej jakosci , i nie trzymaj sie tych parametrow, zrob okolo obudowe 10 litrow, i bedzie gralo tak samo,jak kazda inna pudelko ,dal tego glosnika, najlepeij daj obudowe zamknieta dla slabego glosnika, z duzym wytlumieniem.

0
  • #3 28 Lut 2004 17:52
    sauron9
    Poziom 21  

Nie rozumiem, dlaczego powiekszyła Ci sie skrzynka po dodaniu średniaka i tweetera. Przeciez obudowę oblicza sie dla niskotonowego i reszta nie ma na nią wpływu. może napisz co to za głośniki masz

0
  • #4 29 Lut 2004 09:45
    Goorny
    Poziom 10  

chodzi o to ze obliczyłem dla tego głosnika skrzynke która ma niby około7 litrów. Ale chyba zrezygnuje z tego głosnika :)

a co by sie stało gdybym głosnik srednioniskotonowy wsadził do jednej komory z niskotonowym, czy to by jakos nie współpracowało ze soba??

0
  • #5 29 Lut 2004 12:36
    Ptolek
    Poziom 36  

W jednej komorze być nie mogą. Średniotonowy musi być hermetycznie oddzielony od niskotonowego. Po dodaniu średniotonowego i wysokotonowego objętość obudowy się zwiększy (będzie miała większe wymiary zewnętrzne :) , zakładam że będzie przegroda między niskotonowym a średnio i wysokotonowym), ale nie zwiększy się pojemność, a dokładniej pojemność komory głośnika niskotonowego.

0
  • #6 29 Lut 2004 12:37
    sauron9
    Poziom 21  

Może by i współpracowało, ale napisz jakie masz głośniki i co chcesz zrobić, bo tak w ciemno to nikt Ci nie pomoże

Ptolek--> kolega nie pyta się o średniaka, tylko o średnioniskotonowego

0
  • #7 29 Lut 2004 14:20
    Goorny
    Poziom 10  

chciałem wsadzic do jednej obudowy głosnik niskotonowy : ARN-226-07-4 i srednioniskotonowy : ARN-150-03-4. Sa to głosniki firmy TVM Acoustics

0
  • #9 03 Mar 2004 10:51
    sauron9
    Poziom 21  

Dobrze byłoby je oddzielić

0
  • #10 03 Mar 2004 22:07
    Goorny
    Poziom 10  

a słyszałem o takiej mozliwosci , ze mozna by sredniotonowy wsadzic w cos niby puszke, i wtedy był by oddzielony od reszty, czy mozna by cos takiego zastosowac??

0
  • #11 03 Mar 2004 23:40
    sauron9
    Poziom 21  

Średniotonowy tak, ale średnioniskotonowy nie. Taką poszkę można zrobić np. z plastikowej doniczki

0
  • #12 04 Mar 2004 07:49
    Goorny
    Poziom 10  

aha, no myslałem własnie raczej tylko o sredniotonowym. Aha a co do tej doniczki, to on by musiła mic jakies wymiary, czy tylko zeby weszła na głosnik. I mam pytanko bo słyszałem ze trzaba włozyc jakis mały kawałek materiału tłumiacego. I drugie pytanko, czy zrobic jakas mała dziurke w doniczce??

0
  • #13 04 Mar 2004 11:10
    sauron9
    Poziom 21  

Teslowskie arpy są juz zabudowane, więc możesz kupić takiego średniaka i nie ma problemu. Taka zabudowa nie musi mieć konkretnych wymiarów. Co do wytłumienia to możesz przykleić trochę wytłumienia na dnie tej doniczki. Dziurki raczej nie rób, hermetycznej zabudowy i tak nie zrobisz, chyba że Ci się uda, to wtedy możesz taką całkiem malutką gdzieś z boku

0