Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana sygnału na impuls

m1a2t3i4 07 Lis 2008 18:59 5061 39
    m1a2t3i4
    Poziom 12  
    prezeswal napisał:

1. Włączenie przełącznika S1 w "górną" pozycję ma spowodować najpierw zwarcie klawisza "Shift", a następnie (w trakcie zwierania "Shift-a") ma być zwierany dowolny klawisz "r", a następnie oba klawisze mają zostać rozwarte.
    2. Włączenie S1 w "dolną" pozycję ma spowodować zwarcie tylko klawisza "r"(tego samego, co poprzednio :?: ).

1. Dokładnie tak jak napisałeś z tymże ma być kto krótkie włączenie tak żeby literka była tylko jedna
    2. Tak tego samego. Tak sobie pomyślałem że połączenie równoległe wyjść z transoptora nr 2 i 3 może powodować takie zachowanie układu :?::|

P.S podałem Atmegę dlatego że większość osób poleciła mi zrobić to na jakimś mikrokontrolerze. Ja jednak nie chcę......
  • Pomocny post
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Pierwsza moja propozycja wygląda tak:

A to przebiegi sterujące przełącznikami 4066:

Przebiegi: A (niebieski) - to SHFT, B (żółty) - to "r", a C (zielony) - to "rx).

Transoptory zastąpiłem przełącznikami analogowymi CD4066.
    Załączanie klucza "r" jest opóźnione względem "Shift" i jest krótsze.
    Wyjścia "r" i "rx" można oczywiście łączyć równolegle.

Analizuję trochę oszczędniejszą wersję, ale jeszcze nie jest gotowa :D
    Pozdrawiam.
    m1a2t3i4
    Poziom 12  
    Hej!

Dzięki za schemacik :D jutro sprawdzę czy działa :idea:

Będę jednak jeszcze próbował uruchomić poprzedni układ układem (chyba z przyzwyczajenia), ale oficjalna wersja jest taka że wybieram ten "nowy" układ
  • Pomocny post
    prezeswal
    No więc tak wygląda najnowsza wersja tego "dublera klawiatury" :D :

Przebiegi - takie same, jak poprzednio.

Uprzedzam, że nie lutowałem tego w "realu", ale powinno działać (w symulacji jest OK).
    Pozdrawiam
    m1a2t3i4
    Poziom 12  
    Jeszcze raz wielkie dzięki za nowy schemat.

Rozumiem że ten poprzedni schemat z transoptorami nie zadziała ?
  • Pomocny post
    prezeswal
    Mam dwie wątpliwości:
    1. Najpierw trzeba wcisnąć "shift", a potem - inny klawisz (r) - układ z transoptorami tego nie zapewnia.
    2. Tranzystor przewodzi w zasadzie "w jedną stronę" (C-E) - jak chcesz ustalić właściwą polaryzację? Można próbować oscyloskopem lub metodą prób i błędów.
    Pozdrawiam
    m1a2t3i4
    Poziom 12  
    Hurrrra !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mój upór nie poszedł na marne. Cudem zaczął działać poprzedni układ (co prawda w 50% ale i tak jestem zadowolony) Co zrobiłem ? Poprostu zamieniłem ze sobą klawisze. Teraz Shift jest podłączony do transoptora nr 2 a klawisz r do transoptora nr.2. Według mnie zmuszenie transoptora nr. do poprawnego działania to tylko kwestia czasu. :!: :)

Jednocześnie wyjaśniła się Twoja wątpliwość: Shift może być wciśnięty jednocześnie z dowolnym klawiszem :D
  • Pomocny post
    prezeswal
    Gratuluję :!:
    Próbuj zamieniać miejscami końcówki kolektora i emitera w tansoptorze (tzn. miejsce ich podłączenia :D )
    m1a2t3i4
    Poziom 12  
    Dzięki!

Już wiem co jest nie tak:
    Niby wszystkie transoptory 4N28 ale...
    klawisz Shift obsługuje: 4N28 6275STK19
    Dowolny klawisz (r): 4N28 6325STK19
    posiadam jeszcze 4N28 841ATK63 - te z niczym niedziałają
    Z tym ostatnim transoptorem nr. 3 to jaki użyć? Takiego od Shifta już nie mam a ten drugi transoptor (4N28 6325STK19) nie działa. :?:

Jak widać takie oznaczenia mają duże znaczenie.....:D
    prezeswal
    Nie wiem, co oznaczają dalsze cyfry-litery w oznaczeniu.
    A co zrobiłeś z wyprowadzeniem bazy? Jeśli "wisi w powietrzu", to spróbuj połączyć ją z emiterem rezystorem np. 1MΩ.