Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana sygnału na impuls

m1a2t3i4 31 Sie 2008 18:12 5022 39
  • #1 31 Sie 2008 18:12
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Witam!

Potrzebuję pomocy w stworzeniu układu, który zamieni sygnał ciągły z baterii 4,5V na impuls.
    Chciałbym żeby w każdej pozycji przełącznika stabilnego ZP1 ten układ wysłął by impuls do transoptora.

0 29
  • Pomocny post
    #2 31 Sie 2008 18:34
    elkard
    Poziom 35  

Witam.
    A jak długi ma być ten impuls ?

Dodano po 1 [minuty]:

I czy w przełączniku jest do dyspozycji styk NO i NC ?

0
  • #3 31 Sie 2008 20:50
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Jeżeli chodzi o długość impulsu - to taki jak z naładowanego napięciem 4,5V kondensatora elektrolitycznego 10uF :arrow: czy to jest prawidłowe określenie :?::D

A przełącznik jest bardzo prosty a jego styki wyglądają tak:

wiem że da się to zrobić ale za bardzo nie wiem jak :cry:

0
  • Pomocny post
    #4 31 Sie 2008 22:14
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Wystarczy zastosować układ różniczkujący, np taki jak TU
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #5 31 Sie 2008 23:53
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wymyśliłem coś takiego:

Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem wymagania :D
    Impulsy będą krótkie (rzędu milisekund), można je wydłużyć zwiększając wartości kondensatorów.

0
  • #6 01 Wrz 2008 00:02
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Cytat:

Wymyśliłem coś takiego:

Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem wymagania
    Impulsy będą krótkie (rzędu milisekund), można je wydłużyć zwiększając wartości kondensatorów.

Dzięki wielkie za pomoc, wygląda na dobry, jutro sprawdzę i napisze czy działa.

Pozdrawiam :D

0
  • #7 10 Wrz 2008 23:19
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Witam po przerwie :D

Ponieważ w moim sklepie elektronicznym wciąż nie ma rezystorów, nadal nie mogę sprawdzić czy układ @prezeswala działa tak jak powinien. Jednak zauważyłem pewien problem. Nie napisałem że na każdej pozycji łącznika musi działać inny transoptor. Wykonałem modyfikację układu:
    Prosiłbym o sprawdzenie czy taki układ zadziała tzn. czy na każdej pozycji łącznika zadziała inny transoptor.

0
  • Pomocny post
    #8 11 Wrz 2008 00:30
    elkard
    Poziom 35  

Powinno być dobrze. Ale nie musisz tu dawać trzech diod tylko dwie i połączyć je bezpośrednio bo minusa.

0
  • #9 13 Wrz 2008 14:09
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Witam

Niestety układ na 2 transoptory nie chce działać. Obawiam się że tutaj raczej będzie musiał wypowiedzieć się autor układu @prezeswal bo ja chyba nic nie zdziałam. :cry:

0
  • Pomocny post
    #10 13 Wrz 2008 14:55
    elkard
    Poziom 35  

A możesz podać czym dalej sterują te transoptory albo przedstawić większą część schematu pokazującą to ?

Dodano po 30 [minuty]:

Układ powinien pracować jednak może impulsu ten jest zbyt słaby na Twoje potrzeby.
    Możesz spróbować zmniejszyć rezystor do diody transoptora do 220Ω i zwiększyć kondensator np. do 100µF.
    Jednak przy takiej zmianie (chodzi o kondensator), może się okazać że układ nie będzie reagował na zbyt szybką zmianę położenia przełącznika. Wówczas możesz dać po dodatkowym rezystorze równolegle z diodą zabezpieczającą np. 47kΩ.

0
  • #11 16 Wrz 2008 23:40
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Witam

Impuls jest wystarczająco długi, idealny. Tylko mam jedno pytanie: Jeżeli naraz miałyby zadziałać dwa transoptory to czy wartość kondensatora trzeba podwoić ?

dodaję schemat:

0
  • Pomocny post
    #12 18 Wrz 2008 20:55
    prezeswal

Cześć!
    Ten trzeci transoptor jest nieprawidłowo podłączony, powinno być tak:

Po dołączeniu drugiego transoptora impuls wyjściowy będzie krótszy o ok. połowę, należy więc dwukrotnie zwiększyć wartość kondrnsatora.
    Pozdrawiam
    ps. nie odzywałem się, bo byłem na rybach :D

0
  • #13 19 Paź 2008 00:25
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Hej

Ostatnio miałem dłuuugą przerwę z elektroniką ale wracam i...
    Niestety sposób podłączenia trzech transoptorów chyba jest coś nie tak :cry:
    2 transoptory które miały działać w jednakowym czasie nie działają wogóle ... zastanawiam się czyja jest to wina :?: pewnie moja xD . Próbowałem już chyba wszystkiego. Ostatnio przyszło mi do głowy że może zwiększyć napięcie z 5V do 12V ale wtedy po „przełożeniu” przełącznika na pozycję gdzie mają zadziałać dwa transoptory w ogóle nie ma impulsu a jest ciągły impuls :) czy jak to tam się nazywa xD (przy 12V). CO robię źle ?

P.S. Kondensatory mam połączone równolegle 2 X 10uF

0
  • Pomocny post
    #14 19 Paź 2008 07:29
    prezeswal

m1a2t3i4 napisał:

Niestety sposób podłączenia trzech transoptorów chyba jest coś nie tak

Schemat jest poprawny (przez miesiąc nic się nie zmieniło :D ):

Widzę tylko dwa powody twoich problemów: pomyłka w połączeniach lub uszkodzony element.
    Pozdrawiam

0
  • #15 19 Paź 2008 12:43
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

A czy tak jest dobrze :?: :

0
  • Pomocny post
    #16 19 Paź 2008 12:50
    prezeswal

m1a2t3i4 napisał:
    A czy tak jest dobrze :?: :

Można i tak, ale po co :?: :D

0
  • #17 19 Paź 2008 12:58
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Cytat:
    Można i tak, ale po co :?::D

Po pierwsze będzie mi o wiele wygodniej. Poza tym nie muszę łączyć kondensatorów i.t.p :D

0
  • Pomocny post
    #18 19 Paź 2008 16:23
    ziomus90210
    Poziom 35  

Czy 4.5mA w szczytowym momencie zapali transoptor?

0
  • Pomocny post
    #19 19 Paź 2008 16:26
    prezeswal

ziomus90210 napisał:
    Czy 4.5mA w szczytowym momencie zapali transoptor?

Nie wiem, co masz na myśli: dopuszczalny prąd diody czy tranzystora :?:
    Parametry konkretnego typu transoptora znajdzież w katalogu :D

0
  • Pomocny post
    #20 19 Paź 2008 16:41
    ziomus90210
    Poziom 35  

4.5V minus napięcie diody w transoptorze podzielone przez 1k da maksymalni prąd ładowania kondensatora nie wiem czy prąd ten wystarczy aby "uruchomić" transoptor może tu jest przyczyna pozdr

0
  • Pomocny post
    #21 19 Paź 2008 17:10
    prezeswal

Bardzo możliwe, że 1k to za dużo, zależy to od typu transoptora i prądu tranzystora.
    Ja podałem tylko pomysł, pokazałem symulację działania, ale nie uruchamiałem układu na konkretnym transoptorze :D

0
  • Pomocny post
    #22 19 Paź 2008 17:42
    ziomus90210
    Poziom 35  

Ja zmniejszyłbym tenrezystor do nawed 330 oczywiście przy 4.5V

0
  • #23 19 Paź 2008 18:21
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Wydaje mi się że zmniejszanie rezystora tu nic nie da. Układ z 3 transoptorami nie działa. Działa tylko ten jeden transoptor podłączony "osobno". Co do napięcia to próbowałem z 12V to wogóle nie ma impulsu a jest ciągły impuls czy coś takiego. Próbowałem nawet ten układ który dałem ostatnio: https://obrazki.elektroda.pl/1_1224412584.jpg i nawet przy wyjęciu jednego z transoptorów ten drugi nie działa.

0
  • Pomocny post
    #24 19 Paź 2008 18:39
    ziomus90210
    Poziom 35  

no to masz zwalony transoptor?bo sorry ale ja tu innego problemu nie widze

0
  • #25 05 Lis 2008 19:34
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Zbudowałem kolejny taki sam układ obok (na nowych podzespołach) - generalnie działa nie to co chce. Ale odkryłem nowość:

działa jedynie nr 1 , transoptor nr 2 jest zwarty a nr 3 w ogóle nie reaguje.

Zapomniałem zapytać czy da się na tym układzie wcisnąć jednocześnie Shift i dowolny klawisz tak żeby wyszła duża literka:?:

0
  • Pomocny post
    #26 06 Lis 2008 14:05
    prezeswal

m1a2t3i4 napisał:

Zapomniałem zapytać czy da się na tym układzie wcisnąć jednocześnie Shift i dowolny klawisz tak żeby wyszła duża literka:?:

Mógłbyś "przystępniej" wyjaśnić, o co tu chodzi ?

Podaj typ transoptorów, których używasz oraz do czego (i jak) podłączone są elektrody tranzystora (E i C) transoptorów.

0
  • #27 06 Lis 2008 17:00
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Transoptor 1 jest podłączony do klawisza Shift od klawiatury. Tranoptor 2 jest podłączony pod dowolny klawisz np. r . Po przestawieniu pozycji przełącznika transoptory 1 i 2 mają zadziałać tak jakby ktoś wcisnął te klawisze na klawiaturze. Transoptor 3 podłączony jest do dowolnego klawisza np.r i na drugiej pozycji przełącznika ma zadziałać jakby ktoś wcisnął klawisz r.

Lepiej tego wytłumaczyć chyba nie umiem^^
    Co do transoptora to 4N28. tu jest dokumentacja :D : http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/fairchild/4N28-M.pdf

0
  • Pomocny post
    #28 06 Lis 2008 17:47
    prezeswal

m1a2t3i4 napisał:

Transoptor 1 jest podłączony do klawisza Shift od klawiatury. Po pzestawieniu pozycji przełącznika transoptory 1 i 2 mają zadziałać tak jakby ktoś wcisnął te klawisze na klawiaturze.

Wątpię, aby to tak "zadziałało", ale są to rozważania na całkiem inny - moim zdaniem - temat.
    Diody w tym transoptorze wymagają -jak pewnie zauważyłeś w danych katalogowych - znacznie większych prądów (mniejsze rezystory, większe kondensatory).

0
  • #29 06 Lis 2008 23:35
    m1a2t3i4
    Poziom 12  

Co proponujesz ? Zapewne Atmega8 lub coś podobnego. Już mówię że na programowaniu się nie znam więc cokolwiek co trzeba programować odpada. :cry:

Co do zbyt małego napięcia - wiem ale na 12V układ pracował tak samo albo nawet gorzej bo któryś z transoptorów zaciął się i wysyłał ciągły impuls :D

Dodano po 1 [minuty]:

wartość kondensatora nie może być większa bo wtedy klawisz wciska się kilka razy a ma być raz

0
  • Pomocny post
    #30 06 Lis 2008 23:58
    prezeswal

Zanim coś zaproponuję chcę się upewnić, czy dobrze zrozumiałem zadanie (nowy temat :!: ):
    1. Włączenie przełącznika S1 w "górną" pozycję ma spowodować najpierw zwarcie klawisza "Shift", a następnie (w trakcie zwierania "Shift-a") ma być zwierany dowolny klawisz "r", a następnie oba klawisze mają zostać rozwarte.
    2. Włączenie S1 w "dolną" pozycję ma spowodować zwarcie tylko klawisza "r"(tego samego, co poprzednio :?: ).
    Jeśli potwierdzisz, że dobrze zrozumiałem, to można takie "coś" zaprojektować.
    Pozdrawiam

ps. Atmegi nie przewiduję :D

0