Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć uziemienie?

galad 30 Sep 2008 15:48 55287 51
 • #31
  kotweiler
  Level 17  
  Podpinam się pod temat. Przybywa mi sprzętu w warsztacie, dlatego też chcę założyć nowe uziemienie. Poczytałem trochę i dalej nie wiem, jak to uziemienie wykonać. W starszych budynkach nie było fundamentów zbrojonych, lecz murowane z cegły, więc podłączenie pod pręt odpada. Chcę wkopać płytę miedzianą. Pytanie konkretne jak głęboko i jakie powinna mieć wymiary. Mieszkam na dzielnicy Lublin -Piaski, więc sama nazwa wskazuje na podłoże.
  Wywierciłem dziurę na dwa metry.... i popiół, dalej świder nie sięga. Myślałem pociągnąć przewód od rzeki, ale to odcinek ok. 100 metrów. Rybek nie powybija :D
 • #32
  Tomkii
  Level 15  
  kotweiler wrote:
  Podpinam się pod temat. Przybywa mi sprzętu w warsztacie, dlatego też chcę założyć nowe uziemienie. Poczytałem trochę i dalej nie wiem, jak to uziemienie wykonać.

  Najpierw powiedz do czego tego uziemienia potrzebujesz. Jeśli będziesz wiedział do czego jest potrzebne to będzie wiadomo jakie musi mieć parametry. A na końcu wyjdzie jak je wykonać...
 • #33
  kotweiler
  Level 17  
  Mam już odbiorniki, o mocy łącznej około 16 kW. Jednocześnie nie pobieram więcej niż 8kW. Odbiorniki o większej mocy to; sprężarka 3 kW, szlifierka kątowa 2kW, migomat 4kW, planuję zrobić zgrzewarkę punktową do blachy. W warsztacie mam nową instalację miedzianą 10 mm2, na 380 V, zabezpieczenie główne 64 amper. Gniazda siłowe na 32A i 16 A. Obecnie uziemienie mam pociągnięte z kamienicy, jeszcze komunistyczne, podłączone do rury wodociągowej!!!
 • #34
  Tomkii
  Level 15  
  kotweiler wrote:
  Mam już odbiorniki, o mocy łącznej około 16 kW. (ciach) Obecnie uziemienie mam pociągnięte z kamienicy, jeszcze komunistyczne, podłączone do rury wodociągowej!!!

  To co piszesz nadal nic nie wnosi w temacie uziemienia. No poza tą nieszczęsną rurą wodociągową bo ona owszem. Jaki masz układ sieci? TNC? TN-C-S? TT? Czy masz coś w warunkach o uziemieniu?
  Uziemienie jest Ci potrzebne gdy:
  - robisz ekwipotencjalizację,
  - przechodzisz z sieci TNC na TN-C-S,
  - instalację piorunochronową
  itd.
  Każdy z tych przypadków ma inne wymagania na uziom i jego parametry. Stąd moje pytanie do czego on ma służyć. Ten uziom trzeba będzie również zmierzyć czy spełnia parametry.

  Odnośnie rury wodociągowej to jest to prawidłowe rozwiązanie pod warunkiem że masz na to zgodę właściciela rurociągu (standardowo wodociągi się nie zgodzą).
 • #35
  kotweiler
  Level 17  
  Sorry, napisałem, że mam nowa instalację, ale nie dodałem, że ma to być instalacja TN-C-S. Wcześniej była TN-C.
  Warunki mam według własnego uznania.
  Problem w tym, że elektryk nie za bardzo wie, czy stara sieć to napewno TN-C, nie wyklucza, że może być TT.
 • #36
  rekin500
  Level 12  
  Kolego do wykonania odpowiedniego RODZAJU uziemienia aby to było bezpieczne i spełniało swoje zadanie musi być wykonany pomiar REZYSTYWNOŚCI GTUNTU koledzy elektrycy wiedzą co to takiego,a wracając do tego iż elektryk nie umie określić rodzaju instalacji to moja porada jest taka (bez obrazy) zmień fachowca puki jeszcze jest czas,i poproś elektryka pomiarowca. POZDRAWIAM MIREK
 • #37
  Tomkii
  Level 15  
  kotweiler wrote:
  Sorry, napisałem, że mam nowa instalację, ale nie dodałem, że ma to być instalacja TN-C-S. Wcześniej była TN-C.
  Warunki mam według własnego uznania.
  Problem w tym, że elektryk nie za bardzo wie, czy stara sieć to napewno TN-C, nie wyklucza, że może być TT.

  To już jest o czym rozmawiać. Układ sieci bezwględnie należy ustalic. Przewidujesz ochronę przepięciową (odgromniki)?
  Jeśli to sieć TT to musisz zastosować na wszystkie obwody różnicówki, minimalna wartość rezystancji dla potrzeb poprawnej pracy różnicówek to ok. 600 Ohm.
  Dla potrzeb rozdziału TNC na TN-C-S nie ma wymogu uziemienia punktu rozdziału (jest zalecenie - tak wiem, różnie ludzie to interpretują). Natomiast w nowych instalacjach należy wykonać GSU (szynę do wyrównywania potencjałów) i ją należy uziemić najlepiej do uziomu fundamentowego. Skoro go nie ma to najlepszy będzie otok. Rezystancja do 30 Ohm będzie poprawna. Zadaniem tego uziomu jest ekwipotencjalizacja napięć poziomu ziemi i wszystkich instalacji (przewodzących).
  Jeśli będą stosowane odgromniki to z rezystancją trzeba zejść na nie mniej niż 10 Ohm.
  Jak widziesz temat nie jest taki prosty. Dlatego na pytanie o uziom bez danych nikt sensownie nie odpowie (za dużo niewiadomych) a bez tych danych takim uziomem można spowodować np. pożar...
  Tak czy siak bez elektryka ze sprzętem do pomiarów i odpowiednią wiedzą się nie obejdzie a on powinien wiedzieć co z tym zrobić. Jak nie wie to koniecznie zmień elektryka!
 • #38
  kotweiler
  Level 17  
  W tym tygodniu, pozrywam plomby na BM, pod okiem elektryka i zobaczymy podłączenia.
  Jak jest sieć typu TNC to ma wspólny przewód ochronno-neutralny PEN, czyli pociągnięty od uziemienia trafa, a w TN-C-S przewody N i PE bliżej transformatora lecą na wspólnym przewodzie PEN, a w dalszej części sieci N i PE są odseperowane. Tak mi wstępnie wytłumaczył elektryk.
  Na razie mogę tylko dodać, że instalacja w warsztacie jest miedziana 5x4mm2 , a od BM z kamienicy do warsztatu, idzie linia napowietrzna aluminiowa skrętka 4x 16mm2.
 • #39
  Tomkii
  Level 15  
  kotweiler wrote:
  Jak jest sieć typu TNC to ma wspólny przewód ochronno-neutralny PEN, czyli pociągnięty od uziemienia trafa, a w TN-C-S przewody N i PE bliżej transformatora lecą na wspólnym przewodzie PEN, a w dalszej części sieci N i PE są odseperowane. Tak mi wstępnie wytłumaczył elektryk.
  Na razie mogę tylko dodać, że instalacja w warsztacie jest miedziana 5x4mm2 , a od BM z kamienicy do warsztatu, idzie linia napowietrzna aluminiowa skrętka 4x 16mm2.

  Ojjj, coś mi się nie podoba podejście elektryka, no ale to Twoja instalacja.
  Sieć TT czy TNC (zasilająca) to dowiesz się wyłącznie z ZE. Można próbować dojść z tym do ładu jeśli linia w ulicy idzie napowietrznie. Przejdź się, popatrz na słupy. Jeśli to TNC to jedna żyła będzie co jakiś czas podłączona z bednarką słupa. Jeśli bednarki są niepołączone z żadnym z przewodów to jest to układ sieci TT. Metoda jest o tyle niepewna że zdarzają sie koszmarki gdzie wszystko jest wymieszane.
  Można też to sprawdzić poprzez pomiary (bez patrzenia na słupy), tyle że jak u sąsiadów ktoś błednie połączył w sieci TT przewód N z ziemią to pomiar może nie pokażać prawdy.
  Dlatego jedyne 100% rozwiązanie to dowiedzieć sie w ZE.
 • #40
  rekin500
  Level 12  
  Posłuchaj kolego nie wygłupiaj się z tym zerwaniem plomb ,nie wiesz ile może cię to kosztować ,posłuchaj kolegów którzy moim zdaniem bardzo dobrze Ci radzą ,a jeżeli masz obok siebie elektryka to naprawdę jestem zdziwiony twoimi decyzjami,nie lekceważ rad kolegów to nie są żarty.Pozdrawiam MIREK
 • #41
  rafalo177
  Level 1  
  panowie pisząc na tak poważnej stronie jaką jest Elektroda jak można użyć określenia bolec??? tak może napisać piekarz a nie elektryk. i dla przypomnienia jest to STYK OCHRONNY ;). pozdrawiam
 • #42
  atosen
  Level 1  
  Mam instalację aluminiową - dwa przewody.
  Czasami gniazdka skwierczą - trzeszczą, oświetlenie górne - podobnie.
  Przewody wewnątrz gniazdka są przyczernione.
  Na stykach ochronnych jak i na obudowie np. mikrofalówki przy pomiarze próbówką wykazuje że jest faza, narazie nakazałem żonie i dzieciom omijać wszelkie podłączone do prądu urządzenia z metalową obudową.
  Rozumiem że cała instalacja jest do wymiany. Najpierw chciałbym zrobić porządek z gniazdami.
  Czyli tak:
  - styk ochronny - do uziemienia
  - no i jak jest taki układ - gniazdo
  . . l
  o . . o
  to po lewej stronie ma być faza? a po prawej uziemienie?
  bo inaczej obudowa (np od komputera) mnie szczypie

  Artur
 • #43
  michcio
  Electrician specialist
  Gdy styk ochronny (bolec) jest u góry, to faza powinna być z lewej. To taka niepisana zasada, fachowiec tak powinien podłączyć.

  Obudowa komputera szczypie i powinno to ustąpić przy podłączeniu go do gniazda ze stykiem ochronnym. Oczywiście jeśli jest on podłączony.
  To kopanie jest spowodowane pojemnościami na wejściu zasilacza (filtr przeciwzakłóceniowy) i jest normalne i niegroźne.

  Instalację jak już wymieniasz to całą, dwa razy kucie ścian chyba się nikomu nie uśmiecha :|
  Tylko trzeba to zrobić zgodnie z dzisiejszymi zasadami i rozsądkiem, najlepiej żeby zrobił to fachowiec.
 • #44
  paluszasty
  Level 25  
  Do kolegi "galad". Ja bym proponował wymienić w domu cała instalacje bo patrząc na zamieszczone zdjęcia, szczególnie jednej z puszek to jest "wesoło"...Strach cokolwiek podłączyć do kontaktu. Jeśli masz sieć TN-C to przejść na TN-C-S. Uziemić punkt rozdziału jeśli możesz. Za punktem rozdziału powinno znajdować się zabezpieczenie przedlicznikowe , licznik a później wyłącznik różnicowopradowy (RCD). Za nim dać bezpieczniki na kilka obwodów z osobnym obwodem dla oświetlanie. Czyli np tak światło, pokoje, piwnica. Instalacje w domu możesz zrobić samemu, prace przedlicznikowe musisz zlecić elektryką z ZE. Jeśli chciał byś założyć zabezpieczenie przeciwprzepięciowe musiał byś mieć solidne uziemienie-niska rezystencje (jest konieczne dla poprawnego działania zabezpieczenia), ahe takei zabezpieczenie MUSI znajdować się przed RCD, wtedy dobrze jest też dać dodatkowy bezpiecznik przed przeciwprzepięciówką..
 • #45
  michcio
  Electrician specialist
  Punkt rozdziału nie musi być przed licznikiem. Może być w rozdzielnicy domowej. Ale to ZE o tym decyduje.

  Dobezpieczenie odgromników nie jest potrzebne, jeśli przedlicznikowe jest mniejsze niż chyba 160A (a może 63A).
 • #46
  paluszasty
  Level 25  
  Oczywiście punkt rozdziału może być gdzie indziej, ale taka wersja wydaje mi się po prostu najbardziej elegancka. Jeśli chodzi o dobezpieczenie odgromników to co producent to inna wersja czasem zależna jeszcze od modelu. Zresztą o zabezpieczeniu przeciwprzepięciowym napisałem jako dodatku, chyba do tej pory sporadycznie się je montuje w gospodarstwach domowych. W sumie to ZE powinny płacić za odgromniki (które są drogie) w końcu to oni dostarczają prąd i powinni zapewnić jego możliwie wysoką "jakość".
  Pozdrawiam
 • #47
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Zanim ktoś z kolegów zacznie podawać sposób rozwiązania przedstawionego problemu bez wiedzy na temat układu sieci zasilającej ten domek,należy się wstrzymać z udzielaniem rad które mogą spowodować szkody.
  Nie wolno stosować "zerowania" w sieciach z układem sieci TT czyli dawnym "Uziemianiem" a także uziemień ochronnych w instalacjach elektrycznych w układach sieci.TN.Podłączenie uziemienia ochronnego do rur wodociągowych w domku bez sprawdzenia układu sieci zasilającej ten domek,bez wykonania odpowiednich pomiarów ochronnych,bez odpowiedniej wiedzy fachowej może spowodować zagrożenie porażenia prądem elektrycznym..
  Najpierw należy ustalić jaki jest układ sieci a następnie podjąć właściwe działania.
  Jeżeli domek jest z lat 50-tych to być może i sieć napowietrzna z tego okresu.Informację o układzie sieci można we właściwym terenowo Rejonie Energetycznym ,najlepiej udać się tam osobiście.Odradzam kontakt telefoniczny.Pozdrawiam
 • #48
  voytalo
  Level 25  
  Nie chciałem zakładać nowego tematu żeby nie zaśmiecać elektrody:D Mam pytanie do fachowców wykonujących instalacje elektryczne: Jak w praktyce wyglądają sieci IT i TT ? Ja rozumiem , to tak, że do każdego gniazdka doprowadzone są trzy przewody (L, N i PE), L i N - wiadomo - biegną do źródła (np. przyłącze kablowe). A co z tym PE? podłączony jest do jakiejś uziemionej wspólnej dla wszystkich gniazd szyny uziemiającej? pozdrawiam
 • #49
  tyton
  Level 16  
  Witam.
  voytalo wrote:
  Nie chciałem zakładać nowego tematu żeby nie zaśmiecać elektrody:D Mam pytanie do fachowców wykonujących instalacje elektryczne: Jak w praktyce wyglądają sieci IT i TT ? Ja rozumiem , to tak, że do każdego gniazdka doprowadzone są trzy przewody (L, N i PE), L i N - wiadomo - biegną do źródła (np. przyłącze kablowe). A co z tym PE? podłączony jest do jakiejś uziemionej wspólnej dla wszystkich gniazd szyny uziemiającej? pozdrawiam


  Myślę że to koledze trochę pomoże:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_sieciowy

  Pozdrawiam
 • #50
  voytalo
  Level 25  
  Niestety nie pomogło, bo od strony teoretycznej znam te układy sieciowe. Chciałem się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce.
 • #51
  sq9jjh
  Electrician specialist
  Witam. Sieci IT spotkałem tylko w przemyśle, PE stanowi SUPO czyli system uziemiających przewodów ochronnych czyli ekrany żył, żyły ochronne w kablach, pancerze kabli, obudowy urządzeń - wszystko połączone do uziomów lokalnych i/lub centralnych. Trudno to opisać w paru słowach.

  W sieci TT, np. w domku jednorodzinnym, w tablicy do listwy PE podłączone uziemienie lokalne, które z reguły trzeba wykonać, nie połączone nigdzie z N.
  Pozdrawiam.
 • #52
  voytalo
  Level 25  
  Dzięki kol. sq9jjh. Czyli mniej więcej tak, jak to sobie wyobrażałem. pozdrawiam