Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

S7-300 konfiguracja wejść analogowych

01 Wrz 2008 17:54 8031 12
  • Poziom 9  
    Witam,

jestem jeszcze zielony w programowaniu sterowników, a przypadło mi robić projekt sterowania małym przenośnikiem taśmowym na s7-300. Póki co robię to wszystko na brudno, tzn. cały HW Config z elementów dostępnych w Step7, ponieważ nie mam rzeczywistego sterownika.

Szukałem trochę w necie czy są do s7-300 moduły wejść cyfrowych, ale takie żeby czytały 4 stany. Chodziło mi o sprawdzanie obwodów sterowania na wypadek zwarcia lub przerwy (takie coś oferuje SAIA) aby zabezpieczyć przenośnik przed przypadkowym załączeniem (np. w skutek uszkodzenia kabla sterowniczego). Wymyśliłem sobie, że mogę coś takiego zrealizować na wejściach analogowych (np. napięciowych),

(tak ja to rozumiem, proszę mnie poprawić jeśli coś pomieszałem)

wówczas przycisk załącz (jego styki NormalOpen) miał by w szereg wpięty rezystor obniżający napięcie - jakaś nieduża wartość - a na styku NormalClosed w szereg wpięty jakiś większy rezystor, dający sygnał, że przycisk jest w pozycji normalnej (czyli nie wciśnięty). Jeśli wciśniemy przycisk załącz, sterownik powinien wykryć stan wysoki i załączyć odpowiednie wyjście Q.
    Wszelkie próby skrócenia obwodu powinny być sygnalizowane, jak również przerwy obwodu. Zasilanie sterowania to 24V DC a z tego co wypatrzyłem w HW Config to wej. analogowe np. AI8x12Bit można ustawić w zakresie +/- 80mV +/- 250mV +/- 500mV +/- 1V +/-2.5V +/- 5V 1...5V +/- 10V. Jest też możliwość kontroli rezystancji obwodu ?? np. ustawiając Typ wejścia na R-4L, wówczas mogę ustawić jedną z trzech wartości 150ohm, 300ohm lub 600ohm. Czyli wtedy korzystam z modułu wejść analogowych - rezystancyjnych?

Jakie wartości na wejściu ustawić jako stan wysoki a jakie jako niski? Jaką wartość wejścia traktować jako przerwa a jaką jako zwarcie? Dotyczy obu przypadków czyli wejść napięciowych jak i rezystancyjnych.

Czy dobrze to rozumuję?

Poniżej link do HW Config

A tutaj linki do edytowanego modułu Ai8x12Bit

Proszę o pomoc w tej kwestii oraz o przedstawienie innych możliwości rozwiązania tego tematu.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 24  
    Wg mnie jeżeli masz dostepną na swoim wyłaczniku tylko rezystancję, to możesz w prosty sposób wejściem analogowym ale skonfigurowanym jako prądowe sprawdzać jego stan. Do tego powinieneś tylko z jeden zacisk swego czujnika z rezystorami podłaczyć do zasilania, pamietając o tym aby prad któy ono wymusi był w zakresie przetwazania wejścia tj np 4-20, 0-20... itd. Rozwiazanie napięciowe które zaproponowałes moim zdaniem tez nie zadziała gdyz wymaga one zbudowania dzielnika napięcia czyli droga analogiczna do w.w. tylko w konfiguracji napięciowej.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 27  
    W takich sytuacjach Siemens oferuje SI (Safety Integratet). Moduły w wykonaniu specjalnym + procesor SI + pakiet certyfikowanych algorytmów do układów o podwyższonym bezpieczeństwie.
  • Poziom 9  
    globus napisał:
    Wg mnie jeżeli masz dostepną na swoim wyłaczniku tylko rezystancję,

Nie chodzi o to, że mam dostępną tylko rezystancję. To co napisałem to przykład rozwiązania. Dzielniki napięcia właśnie stosuje się w sterownikach SAIA, dlatego pomyślałem, że tutaj można zrobić podobnie... i właśnie na wejściach napięciowych. Interesuje mnie czy da się to zrobić (załącz/wyłącz - z kontrolą obwodu na zwarcie i przerwę) za pomocą jednego wejścia analogowego? Jeśli tak, to jak by to wyglądało (schemat) i jak powinno być skonfigurowane to wejście?

Może coś takiego?

arwit napisał:
    W takich sytuacjach Siemens oferuje SI (Safety Integratet). Moduły w wykonaniu specjalnym + procesor SI + pakiet certyfikowanych algorytmów do układów o podwyższonym bezpieczeństwie.

A czy takie moduły znajdę w w Step7 ? Tak abym mógł stworzyć projekt na razie tylko w wersji cyfrowej - na kompie? Jeśli tak, to czy konfiguracja SI wygląda tak samo jak w standardzie, czy to wyższa szkoła jazdy?
  • Poziom 9  
    W tej chwili mam zainstalowany Step7 Pro V5.1 + ServicePack2 + Hotfix1
    Revision Level: K5.1.2.1
    To który z tych linków mogę pobrać i zainstalować? No i nie wiem jak z ich konfiguracją, potrzebna większa wiedza? Jestem dopiero początkujący...
  • Poziom 27  
    Potrzepujesz wersji co najmniej 5.1 sp6. S7 Distributed Safety Programming V5.2 Service Pack 2: np stąd http://support.automation.siemens.com/WW/llis...lusSP1.zip?func=cslib.csFetch&nodeid=16881657
    do tego odpowiednia autoryzacja.
    Po instalacji dograne zostaną biblioteki do HWconfig a reszta to bez większych zmian.
    Więcej informacji na temat stosowania systemów bezpieczeństwa np tu http://www.paragraf34.pl/
  • Poziom 9  
    Z tego co wiem, w sterownikach SAIA nie było potrzeby stosowania specjalnych modułów, dlatego tutaj też wolałbym zrobić to na zwykłych wejściach analogowych, tylko odpowiednio skonfigurowanych, wiem że to jest możliwe.

globus napisał:
    Rozwiazanie napięciowe które zaproponowałes moim zdaniem tez nie zadziała gdyz wymaga one zbudowania dzielnika napięcia czyli droga analogiczna do w.w. tylko w konfiguracji napięciowej.

Mógłbyś jaśniej? Dlaczego na wejściach napięciowych miało by to nie zadziałać?
    A jeżeli miały by to być wejścia prądowe, to czy włączenie rezystora w szereg (tak jak na obrazku) będzie spełniać swoje zadanie?
    Jeżeli prądowe 4-20mA to rozumiem, że 4mA to stan niski, 20mA wysoki, a jeśli poniżej 4mA to przerwa w obwodzie, a jaka wartość mA będzie jeśli pojawi się zwarcie?

Jak to zaimplementować w programie (LAD - jakiś przykład, czy są jakieś bloczki odpowiadające za odczyt wielkości wejściowej w mA, czy to się ustawia w HW Config) ?
    Jakie wartości rezystorów powinienem zastosować aby uzyskać 0 a jaki aby odczytać 1 ?
    Jak wówczas skonfigurować wejścia sterownika w HW Config (i jakich modułów użyć)?
  • Poziom 9  
    Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego układ z rezystorami (jaki zamieściłem powyżej) nie zadziała?
    Plizzz :)
  • Poziom 9  
    Dzięki za odzew

Nie podłączałem jeszcze sterownika, gdyż fizycznie go nie mam. Chciałbym najpierw zorientować się w temacie który poruszyłem, a dopiero coś działać. Bawiłem się trochę S7-200 CPU 212 (jakoś tak) miał zintegrowane wejścia i wyjścia niestety tylko cyfrowe.

To ze strzałką to jakiś rezystor nastawny - termistor?
    Mógłbyś mi opisać co jest co? np. co to ADU
    Z moją znajomością niemieckiego to wygląda mi na moduł wejść/wyjść analogowych do odczytu temperatury?

Czy to co narysowałem kilka postów wyżej będzie działać? Jeżeli tak to rozumiem, że chciałeś zwrócić moją uwagę na sposób podłączenia do modułu analogowego?

P.S. Rozmawiałem dziś z pracownikiem firmy Siemens i powiedział mi, że istnieje możliwość sprawdzenia obwodu na przerwę ale na zwarcie to raczej nie, ponieważ wejścia (np. modułów napięciowych) padają w razie pojawienia się 24V na wejściu.

Zaproponował mi inne rozwiązanie na SM 321 DI 16x24VDC

Czyli 3 stany, wysoki niski i przerwa.
  • Poziom 9  
    Witam
    Wie ktoś jak to jest z tymi modułami Siemens'a? Faktycznie nie ma możliwości sprawdzania obwodu na wypadek zwarcia?bo jeśli nie ma to pozostaje mi to co proponował mi pracownik firmy Siemens, czyli tylko 3 stany...
  • Poziom 9  
    Dobra, widzę że nie pomożecie (widocznie nie wiecie?)

Rozmawiałem jeszcze raz z przedstawicielem Siemens i dowiedziałem się, że kontrolę przerwania obsługują moduły cyfrowe SM 321 DI 16 x DC 24V (6ES7-7BH01-0AB0).
    Ustawienia jak na obrazku poniżej.

Przy ich zastosowaniu wystarczy wspomniany wcześniej rezystor wpiąć równolegle w obwód który chcemy kontrolować. Moduł wykrywa przerwania i zapisuje informację w OB 40.

I właśnie mam pytanie związane z OB 40. W jaki sposób można takie przerwanie zrealizować? Np. żeby podczas wykonywania OB 1, gdy CPU wykryje przerwanie na jakimś wejściu wcześniej skonfigurowanego modułu, to wystawi sygnał na jakieś Q0.0 ??

Może ktoś mi to łopatologicznie wyjaśnić? Ewentualnie pokazać fragment kodu w jaki sposób takie przerwanie obsłużyć?