Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie pojemności kondensatorów do komp. mocy biernej

konradr25 01 Wrz 2008 19:17 9948 7
  • #1 01 Wrz 2008 19:17
    konradr25
    Poziom 12  

Witam
    Proszę mi tak "po ludzku" wytłumaczyć jak obliczyć potrzebną pojemność kondensatorów do kompensacji mocy biernej.
    Proszę mi podać wszystkie wzory potrzebne do obliczenia oraz pokazać to na przykładzie (podam). Jeżeli mi wytłumaczycie tak to "zajarze" bo jakoś z szukania po necie nic nie wyszło.

Przykład świetlówka:
    moc - 36 W
    cos - 0,48

PS: może znacie jakieś tytuły książek dla początkujących elektroników. Tylko tak zeby było napisane po ludzku :)

0 7
  • #2 01 Wrz 2008 19:55
    Quarz
    Poziom 43  

konradr25 napisał:
    Witam
    Proszę mi tak "po ludzku" wytłumaczyć jak obliczyć potrzebną pojemność kondensatorów do kompensacji mocy biernej.
    Proszę mi podać wszystkie wzory potrzebne do obliczenia oraz pokazać to na przykładzie (podam). Jeżeli mi wytłumaczycie tak to "zajarze" bo jakoś z szukania po necie nic nie wyszło.
    Ale to, czy inne forum, nie zastąpi właściwego Podręcznika... :cry: :!: :?:
    To nie jest "Szkółka Parafialna" - zobacz Regulamin pkt. 16.

konradr25 napisał:
    Przykład świetlówka:
    moc - 36 W
    cos - 0,48
    Przy tak "obszernej" informacji co do parametrów źródła energii elekktrycznej (domyślam się napięcia przemiennego), to po odpowiedź należy zwrócić się do Jasnowidza, albo do Wróżki... :cry:

konradr25 napisał:
    PS: może znacie jakieś tytuły książek dla początkujących elektroników. Tylko tak zeby było napisane po ludzku :)
    Dla początkujących to nie ma, ponieważ sprawa kompensacji mocy biernej odbiornika to zagadnienie dla wtajemniczonych w Podstawy Elektrotechniki... :cry:

1
  • #3 01 Wrz 2008 21:33
    konradr25
    Poziom 12  

Quarz napisał:

konradr25 napisał:
    Przykład świetlówka:
    moc - 36 W
    cos - 0,48
    Przy tak "obszernej" informacji co do parametrów źródła energii elekktrycznej (domyślam się napięcia przemiennego), to po odpowiedź należy zwrócić się do Jasnowidza, albo do Wróżki... :cry:

A co mam jeszcze podać? No napięcie oczywiście 230V.

0
  • #4 01 Wrz 2008 21:58
    Quarz
    Poziom 43  

konradr25 napisał:
    Quarz napisał:

konradr25 napisał:
    Przykład świetlówka:
    moc - 36 W
    cos - 0,48

A co mam jeszcze podać? No napięcie oczywiście 230V.
    Jak dla mnie, to wcale nie jest to takie oczywiste... :cry:
    Świetlówka mogła być z Hameryki, a tam mają w sieci 127V, albo 110V i wartość częstotliwości 60Hz (choć tego parametru to dotąd nie podałeś)... a wartość pojemności kompensującej przecież zależy od wartości pulsacji napięcia sieciowego, jak również i od samej wartości skutecznej tego napięcia sinusoidalnie zmiennego.
    Poza tym, to nie opłaca się kompensować mocy biernej na zero (rezonans prądów w obwodzie równoległym; obciążenie - kondensator), tylko pozostawić pewną wartość niekompensowania.
    Innymi słowy: zwiększyć wartość współczynnika mocy całego obwodu, ale poniżej wartości maksymalnej (jeden) i pozostawić ten sam charakter - indukcyjny.
    Jak widzisz, jeszcze kilka parametrów mi brakuje bym mógł policzyć wartość pojemności kondensatora kompensacyjnego... :cry:

1
  • #5 02 Wrz 2008 15:54
    harlejowiec
    Poziom 25  

Do świetlówki jeszcze masz w szeregu dławik więc ten cosinus jeszcze inny będzie. No chyba że te parametry to już z dławikiem. Jak tak to ci oblicze.

1
  • #6 02 Wrz 2008 19:07
    konradr25
    Poziom 12  

Napięcie Polskie (50 Hz, 230V). Cos odczytałem z dławika.

0
  • #7 02 Wrz 2008 19:23
    Quarz
    Poziom 43  

konradr25 napisał:
    Napięcie Polskie (50 Hz, 230V). Cos odczytałem z dławika.
    To w czym problem? Policz z mocy czynnej i współczynnika mocy poszukiwaną moc bierną indukcyjną - którą należy skompensować mocą bierną pojemnościową (kondensatora), a z tej - znając wartość skuteczną napięcia zasilania oraz wartość pulsacji (częstotliwości) - już da się wyznaczyć, w prosty sposób, wartość pojemności dla pełnej kompensacji mocy biernej.
    Pokaż tu, coś sam policzył... :!: :idea: ...ponieważ ja wynik znam już od bardzo dawna, a wczoraj sobie to jeszcze raz przeliczyłem i mam na to "świadka koronnego" ... :D

2
  • #8 11 Wrz 2008 21:26
    konradr25
    Poziom 12  

[quote="Quarz"]

konradr25 napisał:
    znając wartość skuteczną napięcia zasilania oraz wartość pulsacji (częstotliwości) - już da się wyznaczyć, w prosty sposób, wartość pojemności dla pełnej kompensacji mocy biernej.

Właśnie nie wiem jak to policzyć...

0