Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik fazy, detektor znaku - problem

01 Wrz 2008 21:02 1913 9
  • Poziom 9  
    Witam,
    Problem jest mianowicie taki iz, jak widac na schamacie do detekcji znaku fazy uzywam przerzutnika D, ktory powinien dawac na wyjsciu, 1 albo 0 zaleznie od tego ktory sygnal idzie pierwszy a ktory drugi. Z tym ze przerzutnik na wyjsciu nie daje ani 0 ani 1 tylko sygnal protokatny.
    Na jego wejscia idzie sygnal prostokatny o przesunieciu fazowym miedzy 0 an 180 stopni, co musi spowodowac wysterowanie go do 0 lub 1, zaleznie ktory sygnal idzie szybciej. No ale tak nie jest... i tu jest problem, sprawdzalem przerzutnik na "sucho" i jak podlaczam na wejscia sygnaly 0 i 1 odpowiednio, to przerzutnik dziala jak powinien, przelacza stan na wyjsciu gdy zbocze clk jest narastajace, daje na wyjsciu 0 lub 1. Natomiast po podlaczeniu sygnalów prostokatnych na wejdcie przerzutnika wszytsko idzie w leb, i na wyjsciu mam sygnal prostokatny, co wedlug mnie ni jak sie ma do zasady dzialania przrzutnika D.
    Moge jeszcze dodac, ze na pewno mam sygnaly przesuniete wzgledem siebie, gdyz bramka exor poprawnie zamienia te sygnaly i powstaje mi. np przy przesunieciu 90 stopni, prostokat o szerokosci impulsu 2x wezszy.
    A dioda... wciaz swieci :(
    Jak to rozwiazac, z gory dzieki za pomoc.
  • Poziom 25  
    Co jest źródłem tych sygnałów ?

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 9  
    Sygnaly zrodlowe sa to dwa przebiegi sinusoidalne o czestotliwosci 1kHz i przesuniete o 90 stopni wzgledem, podawane na uklady zamieniajce je na przebiegi prostokatny TTL ktore sa podawane na wejscie ex-or bramki na schemacie w zalaczniku, gdzie otrzymuje przebieg o wypelnieniu 50% w stosunku do przebiegow wejsciowch ( co nam daje fakt iz sa one przesuniete o 90 stopni) :)
  • Poziom 25  
    Czy na wyjściu bramki ex-or otrzymujesz sygnał o częstotliwości 2 razy większej niż częstotliwość sygnałów wejściowych ?

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 9  
    kulmar napisał:
    Czy na wyjściu bramki ex-or otrzymujesz sygnał o częstotliwości 2 razy większej niż częstotliwość sygnałów wejściowych ?

Tak, tu wsyztsko dziala jak nalezy.
    Dodam ze sprawdzalem to na przerzutnikach w wersji 74hct74 oraz 74ls74, w ukladzie jak i poza ukladem na samym scalaku, podawalem dwa sygnaly prostokatne przesuniete wzgledem siebie o 90 stopni.
    I sygnal na wyjsciu przerzutnika byl prostokatny o czestotliwosci takiej jak sygnaly podawane na wejscie.
  • Poziom 25  
    Czy do formowania sygnałów protokątnych z sygnału sinusoidalnego używasz bramek 74xx14 (przerzutnik schmidta) ?

Dodano: zmierzam do tego, że podejrzewam błąd w układzie formowania sygnału prostokątnego z sygnału sinusoidalnego. Sygnał o częstotliwości 1kHz jest w pojęciu szybkości działania bramek serii HC lub HCT sygnałem wolnozmiennym. I jeśli na wejście bramki podamy taki sygnał, to na wyjściu otrzymamy przebieg prostokątny, ale najprawdopodbniej na zboczach sygnału wyjściowego będą nanosekundowe oscylacje (trudne do zaobserwowania). I wtedy Twój przerzutnik D widzi sygnał zegarowy na każdym zboczu. A efekt byłby taki, jaki obserwujesz.

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 9  
    kulmar napisał:
    Czy do formowania sygnałów protokątnych z sygnału sinusoidalnego używasz bramek 74xx14 (przerzutnik schmidta) ?

Dodano: zmierzam do tego, że podejrzewam błąd w układzie formowania sygnału prostokątnego z sygnału sinusoidalnego. Sygnał o częstotliwości 1kHz jest w pojęciu szybkości działania bramek serii HC lub HCT sygnałem wolnozmiennym. I jeśli na wejście bramki podamy taki sygnał, to na wyjściu otrzymamy przebieg prostokątny, ale najprawdopodbniej na zboczach sygnału wyjściowego będą nanosekundowe oscylacje (trudne do zaobserwowania). I wtedy Twój przerzutnik D widzi sygnał zegarowy na każdym zboczu. A efekt byłby taki, jaki obserwujesz.

Nie uzywalem zadnych bramek shmita, ale po twoim poscie postanowilem sprawdzic. Znalazlem bramke shmita 74hc14 w moim podrecznym smietnisku ukladow ;P no i przepuscilem ten moj prostokat z wejscia przez ten przerzutnik D i efekt jest taki ze dalej mam to samo, z tym ze dioda teraz mryga dosc szybko, a juz sie nie swieci. Potem zamiast przerzutnika hct podlaczylem pod rpzerzutnik ls, z wykrozystaniem tych bramek shmita hc, i dalo mi to przy jednym podlaczeniu wejsc 5v na wyjsciu przerzutnika, a przy odwrotnym podlaczeniu sygnalow wejsciowych ( powinno dac zero co wynika z logiki :/) dalo mi przebieg prostokatny ale taki dosyc poszarpany, zmieniajacy sie, co na diodzie dalo by efekt mysle mrugania.
    Jutro pojde do sklepu kupic bramke shmita ls, i sprawdze czy po przepuszczeniu przez ten uklad da to jakas zmiane.

A w zalacznki uklad formujacy sygnal z sinusa na prostokat, gdyby jakies niejasnosci wynikly.

Pozdrawiam, do jutra :)
  • Poziom 25  
    kwolu napisał:
    Jutro pojde do sklepu kupic bramke shmita ls, i sprawdze czy po przepuszczeniu przez ten uklad da to jakas zmiane.

Sama bramka serii 74xx14 już tu nie pomoże, bo zakłócony sygnał ma prawdopodonie poziomy TTL, więc bramka transmituje te zniekształcenia dalej. Ale żeby potwierdzić moje podejrzenia, możesz zrobić prosty test:
    wstaw w tor sygnału zegara przerzutnika D rezystor szeregowy 1k i kondensator 10nF (lub podobny) do masy, za tym filterm daj bramkę 74HC14 i ten sygnał (wyfiltrowany i zregenerowany) podaj na wejście zegarowe przrzutnika D. Jeśli układ zadziała prawidłowo, to jest to pośredni dowód na występowanie w układzie zakłóceń, o których pisałem. I wtedy trzeba wrócić do układu formującego, żeby poprawić jego działanie.

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 9  
    To nie byla wina ani bramek, ani niczego innego, tylko jakies zaklocenia powstaja w masie. Przechodza na komparator na wejscie i generuja na wyjsciu jakies "cos" co juz dalej powoduje pojawienie sie zbednego sygnalu. Nie wiem w czym moze byc problem, komparator sprawdzilem na osobnej plytce, dzialal dobrze, innych metod podlaczania masy do obudowy razem, osobnow skosnie poprzecznie i trzymajac lewa reka czasami prawa noga, wiecej pomyslow nie mam. Jedyne co moze byc to plytka, problemem moze byc rozlozenie sciezek z masami na plytce na ktorej jest komparator, mozliwe ze ich ulozenie powoduje ze sa same dla siebie antena i generuja cos tam nie potrzebnie. Sprobuje przerpboc plytke aby masy zbiegaly sie w jednym punkcie. Zobacze jak to nie pomoze to juz nie wiem co moze pomoc.
    Wszytskie elementy sprawdzone na oddzielnej uniwersalnej plytce, zasilania wziete z tego samego zasilacza... no i nie ma tych szumow.
    Jakby ktos mial jakies sugestie bylbym wdzieczny :)
  • Poziom 25  
    Możesz dodać histerezę do komparatorów wyjściowych; będą mniej wrażliwe na zakłócenia sygnału w okolicy 0V. Dodaj rezystor pomiędzy wyjściem komparatora, a jego wejściem+ o wartości ok. 100 razy większej od wartości szeregowego rezystora na wejściu+.

Pozdrawiam
    Mariusz