JacekCz wrote: Musi się jakoś dać przerobić lampa z autmatyką własną (tzw A) na manual z kilkoma poziomami mocy. Obwody "siłowe" już są, tylko trzeba je wysterować.
Czym czujnik pomiarowy można zastąpić? Czym on jest ? Fotodiodą? Co tam zachodzi? Całkowanie siły światła?
Zastąpić go rezystancją? Rezystancją + 555 ?
Chodzi o tzw "variopower". Bardziej myślę o kilku skwantowanych poziomach, niż o regulacji ciągłej.
Zależy od lampy, musisz sam sprawdzić, co masz (rozebrać, odlutować jeden koniec czujnika, sprawdzić go miernikiem). W Vivitarach 283 i 285 jest fotorezystor, a dołożenie regulacji sprowadza się do wstawienia potencjometru albo przełącznika z rezystorami. Jak to zrobić zobaczysz np. na
http://www.genre.fsnet.co.uk/solved/v283/index.html
Jeśli masz fotorezystor, musisz tylko dobrać wartości rezystorów do odpowiedniego podziału mocy (1/2-1/4 itd), jeśli w lampie jest trochę miejsca, wyskalowany potencjometr może być lepszym pomysłem.
Radzę też dodać gniazdo mini-jack (3.5mm) do synchronizacji, z odłączaniem centralnego styku stopki po włożeniu wtyczki (przydaje się przy podłączaniu wyzwalaczy albo mocowania na metalowych sankach). Sprawdź też napięcie wyzwalania, w starych lampach może być zbyt wysokie dla cyfrówek i wyzwalaczy radiowych (można dodać do lampy układ obniżający).
Zawsze można sprzedać lampę i kupić coś chińskiego, np. LP38, czas ładowania 5sek., regulacja mocy 7 poziomów (+7 kroków w każdym zakresie), fotocela na pierwszy i drugi błysk: YN-460II.
Uwaga: w lampach błyskowych, nawet zasilanych baterią 1.5V występują napięcia niebezpieczne dla życia. Przed rozebraniem lampy nie ładuj jej (najlepiej wyzwolić błysk i od razu wyłączyć), po rozebraniu należy rozładować główny kondensator izolowanym rezystorem (kilkadziesiąt ohm).