Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System alarmowy bez sygnalizatora - zgodny ze sztuką?

01 Wrz 2008 23:26 1978 4
 • Poziom 11  
  Witam
  Spotkałem się ostatnio z opinią jednego ze znajomych, który w nowym domu poprosił agencję ochrony o zamontowanie systemu alarmowego (dom+garaż+monitoring). I co ciekawe w instalacji nigdzie nie ma sygnalizatora dźwiękowego (wyjec znaczy). Twierdzą, że tak jest lepiej. Mają tylko powiadomienie do grupy interwencyjnej. Czy lepiej czy gorzej, ich cyrk ich małpy. Nie pamiętam czy tabliczki na płocie mają, ale chyba coś wisiało z nazwą firmy.
  Moje pytania, które nasunęły się po rozmowie z kolesiem to:
  1. Czy system alarmowy bez sygnalizatora dźwiękowego spełnia jakąś normę (określoną przez ustawodawcę np. co do klasy ochrony obiektu)?
  2. Czy jest to zgodne ze sztuką projektowania (przez duże P) profesjonalnego systemu ochrony?
  3. Jak często sie zdarza że klient nie życzy sobie "wyjca"?

  Zaznaczam, że nie instaluję, nie zajmuje sie tym profesjonalnie i pytam z czystej ciekawości, hobbystycznie.

  pzdr.
  bart
 • OptexOptex
 • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  Na poziomie instalacji domowych nie regulują tego żadne normy. Klient chce klient ma. Problem mogą robić jedynie firmy ubezpieczeniowe przy wypłacie ewentualnego odszkodowania Dlategoz punktu widzenia instalatora na wszelki wypadek warto w takim przypadku skrobnąć na ten temat kilka słów na papierze
 • OptexOptex
 • Poziom 21  
  Kolego suworow niestety nie - norma reguluje wyraźnie jakiej klasy system alarmowy jaką powinien mieć sygnalizację alarmu, a także ilość torów transmisji alarmu do ACO. Dotyczy to KAŻDEJ instalacji alarmowej (tym bardziej współpracującej z ACO).
  W tym przypadku zależy do jakiej klasy "profesjonalna" agencja ochrony zaliczyła sobie sama (deklaracja zgodności z PN!!!) wykonany system. Jeżeli napisali , że zrobili go w klasie SA-4 (4), i nie zainstalowali sygnalizatora - to system nie ma klasy, jeżeli posiada tylko jeden tor transmisji alarmu.
  A jeżeli wykonali system bezklasowy, to żaden ubezpieczyciel nie wypłaci ewentualnego odszkodowania, bo zagoni petenta w sądzie na śmierć. Po prosty żaden rzeczoznawca nie powie przed sądem, że system był wykonany zgodnie z PN.
  Ludzie nie wiedzą, czego powinni wymagać, taka "profesjonalna" firma co robi im system nie powie słowa na temat deklaracji zgodności z PN, a potem wielki lament, i opluwanie całego środowiska instalatorów.
 • Poziom 27  
  Każdy system alarmowy (bez znaczenia czy jest to mieszkanie w domu wielorodzinnym, sklep, hurtownia czy też budynek użyteczności publicznej), powinien być wykonany według swojej klasy ochrony, którą na podstawie poziomu ryzyka określa projektant, a jeśli nie jest wykonywany projekt techniczny instalator systemu.
  W przypadku sporów pomiędzy użytkownikiem a instalatorem, ocena wykonanego sytemu „zgodnie ze sztuką” (normą), zawsze będzie dokonywana na podstawie określonej w tym zakresie Normy.
  Jeśli chodzi o wymagania ogólne sygnalizacji i transmisji alarmu, określa je Norma PN-EN 50131-1.
  Według tej Normy do systemu alarmowego 1 klasy ochrony (taką zakładam dla gospodarstwa domowego z mieniem o małej wartości), powinny być dołączone:
  - 2 sygnalizatory, albo
  - 1 sygnalizator z własnym zasilaniem, albo
  - 1 system transmisji alarmu

  Z powyższej Normy wynika, że dozwolony jest brak sygnalizacji lokalnej, pod warunkiem dołączenia systemu alarmowego do systemu transmisji alarmu.
 • Poziom 11  
  Znaczy się temat mamy wyjaśniony. Bardzo dziękuję za info. A i do PN muszę z ciekawości zajrzeć.