Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fabryczne radio BLAUPUNKT w Fiacie Croma. Zakłócenia

01 Wrz 2008 23:45 3086 4
  • Poziom 9  
    Chciałem zapytać użytkowników Fiatów z fabrycznymi radioodtwarzaczami firmy Blaupunkt, lub użytkowników innych samochodów z radiami tej marki o następujący problem. W zamontowanym fabrycznie do Fiata Cromy radiu Blaupunkt są zakłócenia na paśmie FM objawiające się czymś na kształt zanikania dźwięku na ułamek sekundy w kilkusekundowych odstępach. Przy słuchaniu muzyki tworzy to bardzo nieprzyjemny efekt. Takie jakby przerywanie dźwięku na ułamki sekund, które regularnie się powtarza co kilka sekund. RMF FM, Zetka, Złote Przeboje... wszędzie to słychać. Gdy wyłączę funkcję AF to zakłócenia znikają. No ale to nie jest rozwiązanie bo radio z RDSem z wyłączonym AF to niezbyt ciekawa opcja. W każdym razie po włączeniu AF zakłócenia powracają od razu! Czy ktoś też ma z tym problem? Czy próbował ktoś naprawiać to na gwarancji? Jak serwis się do tego odnosił? Z góry dziękuję za wszystkie opinie, odpowiedzi i sugestie na ten temat od użytkowników Blaupunktów. Proszę też o podanie z jakiego roku jest dane radio. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witaj. Zakładam, że piszesz o nowej Cromie.
    Z tego co pamiętam, to moje radio (bez MP3) zachowywało się normalnie, więc w Twoim przypadku też powinno normalnie działać, ale...

Z moim radiem jeździłem jakieś kilka tygodni, a potem założyłem Pioneera z MP3. Chodził rewelacyjnie. Teraz mam zainstalowane LG LAN 9700R i podobny objaw do Twojego. Nie miałem czasu się przyjrzeć problemowi - możliwe, że instalacja antenowa nie jest najlepszej jakości :(

Jeszcze jedno - dzisiaj jechałem do pracy drugim samochodem (Mitsubishi z oryginalnym radiem) i objaw podobny. Czyżby jednak "usprawnienia" nadawców.
  • Poziom 13  
    normalny objaw przy radiach z funkcją AF, w wielkich miastach nie przerywa bo jest silny sygnał, jeśli jest słaby + antena w szybie która kiepsko zbiera, wtedy występują takie zaniki (przeskok na inną częstotliwość )
  • Poziom 9  
    Tak, ursa20, piszę o nowej Cromie. Nie o tej z lat 80tych. ;) Czyli Ty też jesteś użytkownikiem Cromy? Tak zrozumiałem z tekstu. Mówisz, że potem założyłeś Pioneera. Ale czy to w Cromie wymieniłeś Blaupunkta na Pioneera (a potem na LG)?? Bo mnie się wydawało, że tam oprócz fabrycznego Blaupunkta nic innego się nie da włożyć (specyficzne wymiary itp). Chyba, że Cię źle zrozumiałem i nie mówiłeś o radiach w Cromie. Piszesz, że problem może być winą instalacji antenowej. Niby mógłby być, no ale jeśli była by to wina anteny to chyba wszystko jedno czy było by AF włączone czy wyłączone. Skoro przy wyłączonym AF działa dobrze no to antena chyba też jest OK. Chyba, że się mylę, ale to co mówię jest chyba w miarę racjonalne. Mówisz ursa20, że jadąc Mitshubishi w fabrycznym radiu też były tego rodzaju zakłócenia o jakich napisałem na początku. Czy te zakłócenia są również gdy AF jest wyłączony?? Bardzo proszę o odpowiedź. Zasugerowałeś, że to "usprawnienia" nadawców. Mnie się wydaje, że chyba jednak nie. Bo w starym samochodzie mam radioodtwarzacz Pioneera i tam przy włączonym AF wszystko gra czyściutko. Nie ma mowy o opisywanych tutaj zakłóceniach. Ja nawet nie wiedziałem, że takie zakłócenia mogą istnieć. Powiem więcej. Mam telefon Sony Ericsson D750i, który ma radio z RDS i z funkcją AF. Gdy jadę sobie pociągiem często słucham radia, które ma AF włączone i nigdy takich zakłóceń jak w Blaupunkcie nie było. Antena jest w kabelku do słuchawek, a samo radio nie jest raczej podstawową w komórce funkcją. A mimo to przy włączonym AF nie ma żadnych dziwnych objawów. Więc z nadawcami chyba wszystko jest wporządku.

Paho1, piszesz, że to normalny objaw przy radiach z funkcją AF. Chyba nie mogę się z tym zgodzić przytaczając przykład z Pioneerem i radyjkiem w... telefonie komórkowym! Czemu tamtym funkcja AF nie przeszkadza i to bez względu na siłę sygnału?? A Fiat Croma nie ma antenty w szybie tylko sterczącą na dachu. Piszesz jeszcze, że jest to objaw "przeskakiwania" na inną częstotliwość. Wyświetlacz w Blaupunkcie jest duży i z boku cały czas pokazuje aktualną częstotliwość w Mhz. I gdy wystęują opisywane tu zakłócenia to częstotliwość się nie zmienia. Czyli nie przeskakuje na inną częstotliwość. Ciekaw jestem Twojej opinii i odniesienia się do tego co teraz napisałem. Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
  • Poziom 13  
    z tą anteną strzelałem, jeśl ma na dachu to ok, co do tego przeskakiwania to niektóre radia, a nawet większość tak poprostu ma przy słabym sygnale, wjedź do Warszawy, ustaw RMF a napewno nie będzie przeskakiwać ;), jestem pewny że naprawa gwarancyjna nie wchodzi w grę, wyłącz AF i tyle
    co do radyjek w komórkach... to nic ciekawego, inny sprzęt więc nie ma tu co porównywać