Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc z prostownikiem selenowym

vcd_a 28 Lut 2004 19:42 1689 3
 • #1 28 Lut 2004 19:42
  vcd_a
  Poziom 18  

  Czy wie ktoś w jaki sposób mam podłączyć prostownik selenowy w prostowniku do ładowania samochodu ????
  Pozdrawiam vcd_a :)

  0 3
 • #2 28 Lut 2004 22:56
  Wiech54
  Poziom 20  

  A kto jeszcze stosuje prostowniki selenowe?
  Jeśli miałeś w tym urządzeniu oryginalnie zamontowany taki prostownik to przyjrzyj się dokładnie jak wygląda stary i ten który chcesz zamontować i podłącz tak samo,ale najlepiej zamontuj mostek prostowniczy który niewiele kosztuje i ma lepsze parametry od starego selena.Co prawda na selenie masz mniejszy spadek napięcia niż na mostku krzemowym ale to chyba nie ma większego znaczenia.Wszereg z mostkiem na wszelki wypadek możesz włączyć rezystor ok 5Ohm i mocy ok 20w dla zabezpieczenia w przypadku zwarcia końcówek prostownika lub żarówkę 12v 45w(od reflektorów).Rezystor lub żarówka ograniczy wartość prądu ładowania akumulatora a obserwując jasność świecenia żarówki możesz stwierdzić w przybliżeniu stopień naładowania akumulatora(im ciemniej świeci tym bardziej naładowany akumulator.

  2
 • #3 28 Lut 2004 23:40
  alek25
  Poziom 23  

  Skąd takie masz takie cudo :?: , schowaj je lepiej do archiwum , tam jest więcej warte. Każdy taki stos ( kilkapłytek na jednej śrubie )zastąp zwykłą diodą będzie lepiej działać i mniej problemów

  0
 • #4 04 Mar 2004 22:41
  UBL21
  Poziom 19  

  Jesli masz tzw. stos prostowniczy musisz okreslic czy jest to układ mostkowy (Graetza) czy układ dwupołówkowy. Poznasz po tym ze mostkowy ma 5 wyprowadzeń, pierwsze i ostatnie (1 i 5) powinny byc połączone zworką i to będzie wyjście minus (-), wyprowadzenie środkowe czyli (3) wyjście plus (+), natomiast pozostałe czyli (2 i 4) do przyłączenia uzwojenia wtórnego transformatora. Polaryzacja wyjść moze byc odwrotna poniewaz zalezy to od ułożenia płyt. Fabrycznie jest tak jak podałem.
  Prostownik dwupołówkowy posiada tylko trzy wyprowadzenia i moze byc stosowany tylko z transformatorem który ma wyprowadzony środek uzwojenia wtórnego. Skrajne wyprowadzenia transf. podłącz do pierwszego i ostatniego (1 i 3) wyprowadzenia na prostowniku. Na srodkowym wyprowadzeniu prostownika (2) bedzie wyjście plusowe (+) natomiast wyjście minus (-) jest na środkowym wyprowadzeniu transformatora.

  1