Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser zielony 30mW - mam problem.

SPAWN17 02 Wrz 2008 21:24 1997 7
  • #1 02 Wrz 2008 21:24
    SPAWN17
    Poziom 16  

Zakupiłem ostatnio (wielka okazja na aledrogo) laser o mocy 30mW i długości fali 532nm. Otóż problem w tym ze laser jak poleży traci moc. Trzeba klikać przycisk tak długo aż zyska swoja nominalna moc. Laser po tym zabiegu pięknie świeci i na moje oko rzeczywiście posiada 30mW.

Pytanie: Co może być przyczyną tego że laser po "odpoczynku" nie świeci pełną mocą (jest ledwo widoczna zielona plamka z czerwoną obwódką od diody IR) a dopiero po kliknięciu ze 20-30 razy zaczyna zyskiwać swoją moc?

• #2 03 Wrz 2008 13:57
    .3lite
    Poziom 17  

Warm-Up time i to chyba najbardziej prawdopodobna odpowiedź.

• #3 03 Wrz 2008 17:08
    SPAWN17
    Poziom 16  

tez tak mysle wlasnie. Troche to irytujace bo trwa okolo minuty. Czy da sie to w jakis sposob zniwelowac czy lepiej tak zostawic? (nie chce sie narazic na zniszczenie diody bo na kolejna mnie juz nie stac)

• #4 03 Wrz 2008 17:21
    c4r0
    Poziom 36  

W instrukcji powinno być o tym wspomniane. Na papierku, który był dołączony do mojego pointera 5mW z allegro jest napisane "Warm up time under 2-3 minutes".

• #5 03 Wrz 2008 17:43
    .3lite
    Poziom 17  

SPAWN17 napisał:
    tez tak mysle wlasnie. Troche to irytujace bo trwa okolo minuty. Czy da sie to w jakis sposob zniwelowac czy lepiej tak zostawic? (nie chce sie narazic na zniszczenie diody bo na kolejna mnie juz nie stac)

To jest tak specjalnie zrobione, aby dopiero laser mógł pracować np. bez przerwy przez ileś tam godzin i nie tracił mocy.

Można i odwrotnie, czyli pierw startuje z maksymalną mocą, a potem w miare nagrzewania diody(zmiana długości fali)/kryształu moc opada.

• #6 03 Wrz 2008 17:57
    SPAWN17
    Poziom 16  

Ciekawa rzecz. Nie wiedzialem ze i krysztal MCA nagrzewa sie gdy pada na niego promien mimo wszystko silnego swiatla.

Chcialbym ten laser wykorzystac w projektorze Popelscan. Macie moze doswadczenia z takim laserem z Warm-up'em? czy prawidlowo dziala gdy steruje sie nim przez TTL?

• #7 03 Wrz 2008 18:37
    c4r0
    Poziom 36  

SPAWN17 napisał:
    Ciekawa rzecz. Nie wiedzialem ze i krysztal MCA nagrzewa sie gdy pada na niego promien mimo wszystko silnego swiatla.
    Jak być wstawił tam deskę zamiast kryształu to by ją przypaliło, więc dlaczego kryształ miałby się nie nagrzewać? :)

• #8 03 Wrz 2008 20:50
    SPAWN17
    Poziom 16  

:P

A co ze sterowanie TTL? Nie bedzie z tym problemu?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME