Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomóżcie poprawnie poprowadzić prościutką instalację.

Boszax 02 Wrz 2008 22:46 1296 5
  • #1 02 Wrz 2008 22:46
    Boszax
    Poziom 20  

Witam. Mieszkam w starym budynku, w którym poprowadzona jest dwużyłowa instalacja. Zabezpieczona jednym korkiem bodajże 20 czy 25A. Nie mam uziemienia. Jako, że jestem przed tynkowaniem nowej łazienki (wymurowanej w zupełnie innym miejscu, stara przerobiona na przechowalnię), chciałbym poprowadzić w niej instalację trójżyłową i zabezpieczenie różnico-prądowe. Na pozostałej części domu niestety jest dwie żyły więc tam nic nie zdziałam
    Ten jeden korek chciałbym zamienić na te nowoczesny wyłącznik nadprądowy jako główny wyłącznik i trzy wyłączniki pośrednie na kuchnię, pokój i łazienkę. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak to zrobić? Najprościej to jakby mi ktoś to narysował od słupa elektrycznego :D po gniazdko.

0 5
  • #2 03 Wrz 2008 07:53
    irekr
    Moderator

Jest nieco wczesniej temat o zastosowaniu róznicówki w warsztacie i na przedłużaczach.
    Jest tam rysunek ze przewód PE jest wyciagany przed róznicówka z przewodu zerowego. To bedzie pierwszy etap. Reszta to juz Twoja inwencja.
    jhak będziesz przebudowywał (może kiedyś) instalację na trzyprzewodową to wystarczy przenieśc miejce zainstalowania różnicówki na tablice glówna lub posrednia miejscu gdzie wygodnie.

0
  • #3 03 Wrz 2008 08:34
    Maly
    Poziom 28  

Ja bym podzielił inaczej.
    Osobno różnicówkę na łazienkę i dwa zabezpieczenia B10 na światło (L1) i B16 na gniazda (L2) (zaraz ktoś się przyczepi że tak się nie oznacza :))
    A pozostałe dwa obwody wydzielone przed różnicówką - jeśli nie ruszasz instalacji to daj bezpieczniki B16, jeśli masz możliwość rozdzielenia światła i gniazdek to dodatkowo rozdział tak jak na łazience.
    Punkt rozdziału w miarę możliwości uziemić.

Pomóżcie poprawnie poprowadzić prościutką instalację.

0
  • #4 03 Wrz 2008 14:10
    Boszax
    Poziom 20  

Dzięki Mały o to mi chodziło. :D

0
  • #5 03 Wrz 2008 17:09
    marian_em
    Poziom 25  

Boszax napisał:
    Ten jeden korek chciałbym zamienić na te nowoczesny wyłącznik nadprądowy jako główny wyłącznik i trzy wyłączniki pośrednie na kuchnię, pokój i łazienkę.
    Nowoczesny nie znaczy lepszy, zostaw glowny topikowy a "podbezpieczniki" automatyczne (esy). Jesli zalozysz esa rowniez jako glowny bezpiecznik, to przy pierwszym zwarciu dowiesz sie ze to byl blad ;)

0
  • #6 03 Wrz 2008 21:05
    Maly
    Poziom 28  

Cytat:
    Nowoczesny nie znaczy lepszy, zostaw glowny topikowy a "podbezpieczniki" automatyczne (esy). Jesli zalozysz esa rowniez jako glowny bezpiecznik, to przy pierwszym zwarciu dowiesz sie ze to byl blad

Racja - wyrzucą obydwa, nawet jeśli główny będzie większy, topik tu się sprawdzi lepiej

0