Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Athlon 64x X2 4000+: OC

03 Wrz 2008 00:36 7907 21
  • Poziom 34  
    Witam

Jestem w trakcie overclockingu Athlona X2 64x 4000+ i mam z nim mały problem ;/

Parametry PC:
    MoBo: Gigabyte GA-M61P-S3
    DDR2 2x1GB 800MHz Dual Channel CL6 6-6-6-18
    Chlodzenie
    Zasilacz 500W
    ATI Radeon X1950Pro (niestety na razie muszę dolutować dwa uszkodzone w transporcie kondensatory)

I mój problem polega na tym:

Oryginalnie procesor pracował na 2,1GHz aktualnie podkręciłem go do 2,64GHz (10.5x252) i otrzymałem 5000+ :D, pracuje stabilnie bez problemów, temperatura pracy: 30°C (temp. pok. 30°C), [przynajmniej tak mi pokazuje Everest].

Problem zaczyna się wtedy gdy w biosie zwiększam zegar powyżej 252MHz wtedy przy włączaniu się biosa wyskakuje błąd:
    Code:
    Warning! Now System is in Safe Mode

Please re-setting CPU Frequency in the CMOS setup

i nie mogę 'jechać' dalej.

W biosie ustawiam zegary w
    Code:
    MB Intelligent Tweaker (M.I.T)

CPU Frequency (MHz)  [252]
    PCIE Clock (MHz)  [100]
    CPU Clock Ratio [x10.5]
    Robust Graphics Booster [Enabled]
    VGA Core Clock  [+10%]
    CPU HT-Link Voltage  [Normal]
    Chipset Voltage Control [Normal]
    DDR2 Voltage Control  [+0.20V]  (1,80V+0,20V=2,00V)
    CPU Voltage Control  [1,300V]

Próbowałem z programem 'ClockGen' na komputerze kolegi z procesorem Ahlon 64 x2 4200+ działa jednak na moim nie.

Czy aktualizacja biosa mogla by załatwić problem? (w linku z MoBO wyżej na stronie jest lista biosów) Posiadam wersje F6 wiec nie wiem czy to dożo zmieni, może jakaś piracka wersja??

Czy któryś z doświadczonych overclockowców wie w czym tkwi problem?

Z góry dziękuje z pomoc,
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Admin grupy komputery
    Podkręcając procesor - podkręcasz też pamięci ram nie napisałeś co z nimi- może to ich koniec OC . Druga sprawa to nie podkręcaj na mnożniku połówkowym .
    No i jeszcze jedna - na jakim jądrze jest twój procesor ?
  • Poziom 34  
    Witam
    Dzisiaj odblokowałem opcje zaawansowane chipsetu w biosie (ctrl+F1) i mogę już ostawić zegar RAM-u, czytałem żeby ustawić na 400 lub 533MHz, to dobre rozwiązanie?
    Dodam ze dzisiaj dodałem do tych 800-tek jedna 667 i cały zegar RAM-u spadł do 377MHz ;/

Napisałeś: 'Druga sprawa to nie podkręcaj na mnożniku połówkowym.' mógł byś rozwinąć ta myśl.

Jadro procesora, hmm... na procku jest napisane, ale nie chce zdejmować coolera. Może to pomoże?:

,i to:
    Code:
    Typ procesora   DualCore AMD Athlon 64 X2, 2640 MHz (10.5 x 251) 5000+

Nazwa kodowa   Brisbane
    Seria   BH-G1
    Zbiór instrukcji   x86, x86-64, MMX, 3DNow!, SSE, SSE2, SSE3
    Oryginalna czêstotliwoœæ taktowania   2100 MHz
    Min. / Maks. mno¿nik procesora   4.0x / 10.5x
    Engineering Sample   Nie
    Pamiêæ podrêczna L1 kodu   64 KB per core  (Parity)
    Pamiêæ podrêczna L1 danych   64 KB per core  (ECC)
    Pamiêæ podrêczna L2   512 KB per core  (On-Die, ECC, Full-Speed)

Multi CPU   
    ID p³yty g³ównej   OEM00000 PROD00000000
    CPU #1   AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4000+, 2640 MHz
    CPU #2   AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4000+, 2640 MHz

Informacje fizyczne procesora   
    Typ obudowy   940 Pin uOPGA
    Wymiary obudowy   4.00 cm x 4.00 cm
    Liczba tranzystorów   154 milion(ów)
    Technologia wykonania   10Mi, 65 nm, CMOS, Cu, DSL SOI
    Rozmiar procesora (Die Size)   126 mm2
    Napiêcie rdzenia   1.100 - 1.350 V
    Napiêcie We /Wy   1.2 V + 2.5 V
    Maksymalna moc   65 - 76 W  (zale¿na od szybkoœci procesora)

Producent procesora   
    Nazwa firmy   Advanced Micro Devices, Inc.
    Informacje o produkcie   http://www.amd.com/us-en/Processors/ProductInformation/0,,30_118,00.html

Rozmyślam właśnie nad wyjęciem tej 3 kości RAM-u ponieważ w dual Channel-u pracowała na 128bit-ach a teraz na 64bit i kopić jeszcze 2x1GB.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Admin grupy komputery
    Jądro masz Brisbane więc jest w miarę ok , można go kręcić .
    Mnożnik połówkowy - sam napisałeś że mnożnik 10,5 0 kręć na pełnym X 10.

Widzę że masz nie wielką wiedzę na temat OC - polecam poczytać więcej na ten temat (w internecie jest masa informacji) .
  • Poziom 34  
    Brisbane, tak właśnie myślałem, jednak nie bylem pewien ;)

Tak, moją przygodę z OC tego athlonka zacząłem wczoraj jak go kupiłem wiec nie mam zielonego pojęcia na jego temat, jednak o komputerach mam już pewna wiedzę- hardware, pracuje w serwisie komputerowym.

Tematów szukałem na elce i znalazłem 11.300, hmm co by tu wybrać (wyszukiwarce elki dużo jeszcze brakuje...)

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Bardzo ładnie, tylko temat jest z 2005 roku... Mojego procka tam nie znajdę...
    Próbowałem jak mówiłeś dać mnożnik na x10 ale to nic nie pomogło, a wręcz jest gorzej bo muszę zejść poniżej 2,5GHz.
    Dla RAM-u jaki mam dać timing? aktualnie mam na auto i jest 6-6-6-18.

Czytałem ze AMD-ki powinny być taktowane z RAM-em 1:1 może ustawie na 7x400MHz i RAM tez na 400MHz?

I jeszcze jedno, może być to spowodowane ze nie mam zamontowanej karty graficznej i chipset jest za bardzo obciążony?
  • Pomocny post
    Admin grupy komputery
    Miałeś poczytać podstawy - a ty szukasz swojego procka - zasady się nie zmieniły .
    Nie kręci się procesora jak coś jest ustawione na AUTO - zwłaszcza timingi pamięci .
    Nie podałeś jaki masz model zasilacza - Marka .
    Pamięci spowalniasz na możliwe minimum by uzyskać maximum OC na procesorze - dopiero potem podnosisz stopniowo RAM .
    HTT tez musisz zmniejszyć by nie przekraczało po OC 1000Mhz .
  • Poziom 34  
    Timingi pamięci ustawiłem na 5-5-5-15-(25), i 400MHz.
    Zasilacz normalny (nie jakiś wypas) marki 'Anbyte'
    HT link (CPU-Z) jest na 748MHz ale mimo to nie mogę dalej kręcić a nawet teraz już mi nie pozwala wejść na 252MHz, teraz pracuje na 10,5x250MHz

I co z tym brakiem k. graficznej ma coś z tym wspólnego?
  • Admin grupy komputery
    Podnieś mu napięcie .
    A karta graficzna zapewne nie blokuje OC.
  • Poziom 34  
    Procesorowi? i do ilu bezpiecznie mogę?

Dodano po 24 [minuty]:

Napiecia podnislem do:
    CPU -> 1,45V
    RAM -> 2,1V
    i nic.

Jeszcze troche informacji o RAM:
    Code:

CAS# Latency 5T
    1T/2T Command Timing 2T
    TwTr Command Deley 3T
    Write Recovery Time 5T
    Precharge Time 2T
    Row Cycle Time 25T
    RAS to CAS R/W Delay 5T
    RAS to CAS Delay 3T
    Row precharge Time 5T
    Minimum RAS Active Time 15T

Wydaje mi się ze nic nie można z tym zrobić...
  • Pomocny post
    Admin grupy komputery
    markovip napisał:
    Procesorowi? i do ilu bezpiecznie mogę?

Co to za pytanie ? Nie ma bezpiecznej granicy - to zależy od twojego chłodzenia , od samego procesora i od możliwości płyty gł oraz zasilacza.

Być może te 250Mhz to już max tego co można wyciągnąć na tym sprzęcie .
  • Poziom 34  
    W recenzji na jednej stronie widziałem jak był taktowany na 5x300MHz. Wydaje mi się ze bios ma jakąś blokadę ;/
  • Admin grupy komputery
    markovip napisał:
    W recenzji na jednej stronie widziałem jak był taktowany na 5x300MHz. Wydaje mi się ze bios ma jakąś blokadę ;/

Może ktoś lubi robić OC w przeciwnym kierunku i zmniejszył sobie częstotliwość procesora do 5x300 = 1500Mhz .
  • Poziom 34  
    Nie chodzi mi o to ;) Chciałem pokazać ze 250MHz to nie limit jak na 300MHz działa.

No nie wiem, jutro dam mu popalić z napięciem i zobaczymy jak to będzie, jak nie to nie... Już się szykuje do kupna Intel Core2Duo E8400 lub Core 2 Quad Q6600, wole Intel, mniej się grzeje i co najważniejsze lepiej się kreci na OC :D

Ten AMD jest brata, i już się boi go bardziej podkręcać... Nie zna się na rzeczy :D

Pozdrawiam
  • Admin grupy komputery
    markovip napisał:

Ten AMD jest brata, i już się boi go bardziej podkręcać... Nie zna się na rzeczy :D

No tu bym polemizował :|
  • Poziom 34  
    Co chcesz przez to powiedziec?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Ja mam takiego samego 4000+ Brisbane rev. 1.
    Na napięciu 1.45 szedł do 2730MHz, ale teraz na nowej płycie idzie mi do 2930MHz i stabilnie nic więcej. Napięcie muszę mieć MINIMUM 1.53V, więc sprawdź u sibie wyższe VCORE.

Dodaję screena z moimi stabilnymi maxami.

A więc radzę spróbować takie ustawienia:
    VCore: 1.5V
    VMEM: 2.1V
    HTT: nie więcej niż 1100MHz
    A pamięci to już sprawdź osobno na ile idą max. HTT też poprzez zmniejszenie mnożnika procka i pamięci.

PS fajne chłodzonko :) mam podobne, ale Arctic Cooling Freezer 64 rev.2. Cichy jest ;]
    A tą płytę kupiłem komuś w ubiegłym tygodniu i marnie stery się instalowały ;] musiałem się bawić chwilę... ale jest ok. Nie kręciłem na niej. Może za miesiąc jak wymienię im zasilacz ;]
    Pozdrawiam!
  • Poziom 34  
    Dziękuje bardzo za odpowiedz ;) Tylko jedno mnie dziwi w twoim screenie... temperatura procesora: 102`C ??!!

edit:

Podniesienie napięcia na procesorze nic nie pomogło... Jednak teraz po modyfikacji niektórych parametrów na 1,3V (oryginalnym) dochodzę do 2,75GHz i 36°C :D

Myślę że na razie wystarczy ;)

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    @ danielatlas - masz kozacką temperature... Jeśli zainstalujesz sobie chłodzenie wodne - będziesz mógł zrobić sobie centralne na zimę.

"
    markovip napisał:

Ten AMD jest brata, i już się boi go bardziej podkręcać... Nie zna się na rzeczy Very Happy

No tu bym polemizował Neutral"
    Chodzi o to, że... OC- to ryzyko, które podejmujesz TY gwarancja tego nie obejmuje. Im bardziej pędzisz procesor - tym bardziej skracasz jego żywotność.
  • Poziom 37  
    Podkręcanie na AM2 to akurat bardzo zależy od płyty głównej. Sam mam na M1695 (ULi/NV) i prawdę mówiąc HT 260MHz nie stanowi wyzwania, można kręcić nawet więcej obniżając mnożnik. Nie mam kontroli napięcia w górę więc na 1.35V robię jedynie ~2900MHz, a wiadomo że z Brisbane specjalnie więcej wyciągnąć nie można. Oprócz DDR podkręcić może się też HT Link, to też warto sprawdzić - Everest/Sandra. A pamięci to kolega ma słabe do kręcenia, przestawić typ na DDR 533 i może coś z tego będzie.
  • Poziom 13  
    Mój procek na pewno nie ma stu stopni :) to czujnik w płycie głównej jest na bank źle skalibrowany. Mój freezer na procku jest zimny i w związku z tym wentylator kręci się u mnie wolno i nie mam z tym problemów :)

markovip: a jakie parametry zmieniłeś, że w końcu procek poszedł w górę?

Pozdrawiam :)