Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WinCC flexible 2005 - wywoływanie alarmów

pembuk 03 Wrz 2008 07:22 2811 11
  • #1 03 Wrz 2008 07:22
    pembuk
    Poziom 11  

Witam. Zacząłem tworzyc pewien projekt, w którym konieczne jest wykorzystanie alarmów. NAjpierw metodą troche łopatologiczną poradziłem sobie w ProTool ale wolalbym WinCC ze względu na mnogoś dodatkowych funkcji. Mam jednak problem z alarmami w WinCC. Czy może mi ktoś podać krótką instrukcje jak skonfigurować alarmy w WinCC. Czy mozna je wywoływać pojedynczym bitem z dowolnego obszaru pamięci sterownika (np M1.1)? Narazie probowałem poprzez Data blocki spod S7-300 ale niestety pomimo zgodności adresów obszaru pamieci wywołującego alarm na sterowniku i w aplikacji na panelu alarm nie został wywołany.

Proszę o pomoc, jakieś sugestie itp.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Przemek

0 11
  • SterControl
  • Pomocny post
    #2 03 Wrz 2008 10:07
    andy1955
    Specjalista Automatyk

w WinCC (tak samo jak w Protool) musisz zdefiniować obszar pamięci (DB.Merker),który będziesz wykorzystywać do wywołania alarmów (patrz screen1wincc.jpg).
    W Wincc musisz jeszcze ustawić bit zdefiniowanej zmiennej (Integer lub word),który wywoła odpowiedni text (screen2wincc.jpg).
    W programie S7 musisz naturalnie zaprogramować kiedy odpowiedni bit ma mieć wartość "1"

0
  • SterControl
  • #3 03 Wrz 2008 11:23
    pembuk
    Poziom 11  

Hmm no niby jest wszytko ok a po alarmie ani widu ani słychu. To moze zapytam jeszcze czy TP177A obsługuje tą funkcjie (dostępna dla tego panela spod WinCC) oraz czy mozliwe jest wywolywanie takich alarmow spod s7-200. Wczesniej probowalem spod s7-300 ale tez bez rezultatu. Komunikacja panel sterownik jest ok.

0
  • #4 03 Wrz 2008 11:39
    andy1955
    Specjalista Automatyk

a zdefiniowałeś w WinCC połączenie między TP a PLC ?

0
  • #5 03 Wrz 2008 11:44
    pembuk
    Poziom 11  

Tak połaczenie mam zrobilem sobie w projekcie obasz, ktory mi mroga w momencie wysteppowania alarmu ( takie potwierdzenie komunikacji i momentu wystapienia alarmu). Alarm symuluje sobie na s7-200 zapisujac pamieć M0.0 dla nastaw zmiennej alarmowej MW0 i wywolania alarmu dla bitu nr 0. Mysle ze na logike powinno to chodzic. Polaczenie z TP a PLC mam po MPI zdefiniowane prawidlowo.

0
  • #7 03 Wrz 2008 13:46
    pembuk
    Poziom 11  

Tak. Zrobilem osobne okno, w którym znajduje sie tylko pole wyswietlania alarmów. Ale niestety alarm nie zostaje tam wyswietlywany :( . Czy zachodzi mozliwosc, ze te panele nie obsluguja takich funkcji. Tylko dziwi mnie wtedy to, ze WinCC prawidlowo kompiluje mi projekt.

0
  • #8 03 Wrz 2008 13:57
    andy1955
    Specjalista Automatyk

Cytat:
    Czy zachodzi mozliwosc, ze te panele nie obsluguja takich funkcji. Tylko dziwi mnie wtedy to, ze WinCC prawidlowo kompiluje mi projekt.

WinnCC obsługuje jak najbardziej TP177a - to raczej Protool nie obsługuje tego panelu.
    Jeśli chcesz to wyślij do mnie ten program (S7+ wincc) to postaram się ci dalej pomóc.
    andybandy(małpa)autograf.pl

0
  • #9 03 Wrz 2008 17:11
    pembuk
    Poziom 11  

OK. Dzisiaj jestem juz po za praca. Ale jutro z samego rana podeśle. NIe wiem czy program bedzie konieczny, gdyż jest tylko symulacją występowania warunku alarmu ( Cykliczne zapisywanie M0.0 co ok 30s na czas 30s). Dzieki za pomoc :)

0
  • Pomocny post
    #10 03 Wrz 2008 20:47
    robin101
    Poziom 14  

Z tego co pamiętam to Siemens odwraca w alarmach bajty. Np. gdy alarm jest na M0.0 to trzeba zdefiniować w panelu zmienna word o adresie MW0 i wybrać do alarmu 8 bit (bit 0 odnosi się do M1.0).

Zawsze tak odwracałem i działało :)

0
  • #11 03 Wrz 2008 22:56
    pembuk
    Poziom 11  

hmm :) calkiem ciekawe. jutro to sprawdze :)

0
  • #12 04 Wrz 2008 08:12
    pembuk
    Poziom 11  

Hehe rzeczywoscie robin101 miałeś racje :). Alarmy juz działaja dzieki za wszelka pomoc :)

Pozdrawiam Przemek

0