Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uziom a przewód N dlaczego nale|y je razem laczyc

03 Wrz 2008 12:27 3135 6
 • Poziom 9  
  do uziomu mam przylaczyc szyne wyrównawcza i przewód neutralny zlacza kablowego.nie bardzo rozumiem, z ZK przewód N do bednarki? o pare slów wytBumaczenia prosze:?
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 33  
  Zrób dokładnie jak napisałeś, bo tak nakazują przepisy i zdrowy rozsądek. Czym częściej przewód N jest łączony z Ziemią, tym lepiej. Rozpatrzmy taką sytuację że przewód N jest połączony z Ziemią tylko przy stacji trafo i "upala" się gdzieś przewód N powiedzmy na przyłączu, a w domu masz instalację TN-C. Pech akurat chciał, że Twoja pralka dostała przebicia na obudowę. Co wtedy? Ano nic. Dotykasz do obudowy pralki i już jesteś na tamtym świecie. Zapytasz dlaczego? Bo z powodu przerwy w przewodzie N przed Twoją posesją nie popłynął prąd zwarciowy, który normalnie powinien wywalić zabezpieczenia. A teraz sytuacja kiedy przewód N masz dobrze uziemiony za miejscem gdzie powstała przerwa. Wtedy popłynie prąd zwarciowy, ograniczony głównie rezystancją tego dodatkowego uziemienia. Jeżeli wartość rezystancji tego uziemienia jest dostatecznie niska, to zabezpieczenie odetnie Ci prąd do uszkodzonej pralki.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 21  
  Ja też nie bardzo rozumiem o co ci chodzi ;) Zapewne o to ze przewód N który przychodzi do ciebie od zakładu Energetycznego masz podłączony do bednarki w domu? Jeśli dobrze zrozumiałem: to robi się tak, żeby wyrównać potencjał 0 w całym domu. W niekorzystniej sytuacji może się okazać, ze pomiędzy N a PE jest napięcie rzędu nawet 20 V.
 • Poziom 20  
  Chodzi o sprowadzenie potencjalu tego wszystkiego do potencjalu ziemi (tierra). Na przewodzie neutralnym sieci też się pojawia jakiś spadek napięcia i to tym większy im większe prądy przez niego płyną i ma mniejszy przekrój. Przewód ten jest uziemiony także w trafo.
  Przewód ten PEN w sieci TNC pełni rolę przewodu ochronnego, brak jego ciągłości stanowi zagrożenie dla użtkowników sieci, dobre uiemienie zmienia ten stan. Brak jego ciągłości może też powodowć uszkodzenia odbiorników jednofazowych.(3-fazy). Jak napisał kolega powyżej. im częsciej uziemiony tym lepiej.
 • Poziom 22  
  sp5wcx napisał:
  Zrób dokładnie jak napisałeś, bo tak nakazują przepisy i zdrowy rozsądek. Czym częściej przewód N jest łączony z Ziemią, tym lepiej. Rozpatrzmy taką sytuację że przewód N jest połączony z Ziemią tylko przy stacji trafo i "upala" się gdzieś przewód N powiedzmy na przyłączu, a w domu masz instalację TN-C. Pech akurat chciał, że Twoja pralka dostała przebicia na obudowę. Co wtedy? Ano nic. Dotykasz do obudowy pralki i już jesteś na tamtym świecie. Zapytasz dlaczego? Bo z powodu przerwy w przewodzie N przed Twoją posesją nie popłynął prąd zwarciowy, który normalnie powinien wywalić zabezpieczenia. A teraz sytuacja kiedy przewód N masz dobrze uziemiony za miejscem gdzie powstała przerwa. Wtedy popłynie prąd zwarciowy, ograniczony głównie rezystancją tego dodatkowego uziemienia. Jeżeli wartość rezystancji tego uziemienia jest dostatecznie niska, to zabezpieczenie odetnie Ci prąd do uszkodzonej pralki.  Po pierwsze mając układ TN-C to nie trzeba uszkodzenia jakiego kolwiek urządzenia w przypadku upalenia sie zacisku na słupie czy zerwania przewodu to i tak na każdym urządzeniu które jest połączone do gniazdka z bolcem pojawia się autonatycznie napięcie na obudowie a jak będziesz miał dobry uziom to nic ci nie grozi i nie odczujesz ani ty ani twoje urządzenia nie ucierpią. Jeśli będzie to przyłącze 3 fazowe to nastąpi pojawienie się napięcia nawet do 400 V i spalenie urządzen gdyż na przewodzie zerowym pojawi się napięcie w zależności od obciążenia poszczególnych faz atak będziesz miał własne sztuczne zero i nic ci niegrozi ani twoim urządzeniom.
 • Poziom 13  
  robi się tak aby potenciał pomiędzy N a PE wynosił 0 V.
 • Poziom 21  
  Cytat:
  robi się tak aby potenciał pomiędzy N a PE wynosił 0 V.


  Równie dobrze można by było napisać, że mnie niż zero było by tak samo prawdziwe stwierdzenie :D.